reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Vesmír a technologie
Záhadné meče Vikingů, které možná stvořila technologie budoucnosti
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 6.12.2021
1.8tis
Ulfberhtský meč nalezený na území Bulharska. FOTO: Dbachmann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
176
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové nevědí, co si s nimi mají počít. Záhadnými meči se na bojištích ohánějí zuřiví Vikingové mezi lety 800–1000, jenže zbraně podle všeho vznikly s pomocí technologie, která je světu známá až s příchodem průmyslové revoluce v 19.

století!

Kdo a jakým způsobem je tedy před stovkami let vyrobil?

Ulfberhtský meč nalezený na území Bulharska. FOTO: Dbachmann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Co nápis na čepelích znamená? FOTO: Martin Kraft / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Kresba Ulfberhtských mečů nalezených v Norsku z roku 1889. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ulfberhtské vikinské meče patří k mistrovským dílům. V raném středověku jsou nepřekonatelné, pružné, ale nezlomné. Jsou neskutečně lehké a i po dlouhodobém používání zůstávají ostřejší než nabroušená břitva.

I proto musí svým tehdejším majitelům připadat jako výtvory nadpřirozených sil. Kdo a jak je v dávných časech ukul? Své jméno získávají podle nápisu Ulfberht na čepelích. Ten je z každé strany slova rámován křížem a mělo by jít o obdobu dnešních značek různých firem.

Ulfberht tak může být jméno oblasti, odkud pocházejí, nebo i prastarého kovářského rodu, který vyráběl „luxusní“ sady mečů na míru. Ty jsou natolik kvalitní, že okolnosti jejich tvorby mnozí považují za mystické.

Co nápis na čepelích znamená? FOTO: Martin Kraft / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Tajemství původu

Čepele mečů se svojí silou a kvalitou zcela vyrovnají moderním sečným zbraním. Přitom kovářství v raném středověku nebylo na vysoké úrovni, meče se válečníkům klidně roztříštily v ruce přímo při boji. O to větší záhadou je, kde na to jejich tvůrci vzali znalosti a dovednosti.

Abyste totiž vyrobili takto odolné meče, musíte jako „přísadu“ použít přesné množství uhlíku, jinak budou příliš měkké nebo křehké. Rozbory ukazují, že meče Ulfberht v sobě mají oproti tehdejší konkurenci třikrát větší množství tohoto prvku.

Během výrobního procesu pak muselo být železo zkapalněné, aby kováři mohli odstranit strusku, tedy nečistoty zbývající v kovu. Ovšem abyste tohle dokázali, musíte rudu rozžhavit na skoro 1700 °C! To není problém v současnosti, avšak středověké kovářství nemělo k vytvoření takového žáru možnosti.

Respektive nemělo by mít, ale Ulfberhtské čepele hovoří o opaku. Jak tedy vysvětlíme jejich existenci?

Kresba Ulfberhtských mečů nalezených v Norsku z roku 1889. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Magické symboly

Ulfberhtských mečů se napříč Evropou našly tisíce. Většinou jsou pohřbené na dně řek coby poslední svědci dávných krveprolití. Jenže pouze 170 z nich je skutečně pravých „Ulfberhtů“. A co vůbec dělají kříže, symboly římskokatolické církve, na čepelích pohanských Vikingů?

„Mohlo to sloužit magické, ochranné funkci, mohli je také převzít od zaniklého římského impéria. A nebo šlo, včetně celého slova Ulfberht, prostě jen o značku, kterou chtěli na svém meči mít, podobně jako si dnes lidi na počítač dají např.

nálepku Apple,“ říká britský archeometalurg Alan Williams. Jiná teorie hledá původ mečů v Asii, kde sídlili největší zbrojíři historie. Pochází odtud mimo jiné i slavná damašská ocel, která má složení podezřele podobné té ulfberhtské.

Je známo, že Vikingové byli mimořádně schopní cestovatelé, mezi pozůstatky této severské kultury nacházíme řadu artefaktů z dalekých kontinentů. Jak jich dosáhli, dodnes nevíme, podaří se nám někdy rozluštit alespoň záhadu jejich mečů?

Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.6.2022 727
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.0tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.0tis
Historicky první jaderný test provedly Spojené státy americké 16. července 1945. Byl nazvaný celkem příznačně: Trinity (Svatá Trojice). Jednalo se o pokusný výbuch plutoniové jaderné zbraně. Pro některé tehdejší vědce to však byly hrátky s osudem celého lidstva. Čeho se obávali? Jaderný test Trinity se uskutečnil v odlehlé části Nového Mexika. Konkrétně se jednalo o […]
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022 1.9tis
Ten den se zapíše do historie celého vesmíru. Pozemšťané totiž začínají mapování legendární rudé planety, Marsu. Píše se 27. listopad 1971 a poprvé v historii kosmonautiky přistává sestupný modul sovětské meziplanetární stanice Mars 2 na povrchu planety Mars.     O necelý týden později dosedá i sesterská stanice Mars 3 a prostřednictvím mateřské sondy začíná […]
od Filip Appl 11.6.2022 808
Vývoj umělé inteligence probíhá už celá desetiletí a v poslední době stále sílí diskuse o tom, zda se blíží doba, kdy vznikne skutečná UI, která si bude uvědomovat sama sebe. Bývalý seniorní inženýr společnosti Google nyní oznámil, že se to dost možná už podařilo. LaMDA. Takovou zkratkou je označována nová umělá inteligence společnosti Google. Je […]