18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Vesmír a technologie
Záhadné meče Vikingů, které možná stvořila technologie budoucnosti
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 6.12.2021
1.8tis
Ulfberhtský meč nalezený na území Bulharska. FOTO: Dbachmann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
176
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové nevědí, co si s nimi mají počít. Záhadnými meči se na bojištích ohánějí zuřiví Vikingové mezi lety 800–1000, jenže zbraně podle všeho vznikly s pomocí technologie, která je světu známá až s příchodem průmyslové revoluce v 19.

století!

Kdo a jakým způsobem je tedy před stovkami let vyrobil?

Ulfberhtský meč nalezený na území Bulharska. FOTO: Dbachmann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Co nápis na čepelích znamená? FOTO: Martin Kraft / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Kresba Ulfberhtských mečů nalezených v Norsku z roku 1889. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ulfberhtské vikinské meče patří k mistrovským dílům. V raném středověku jsou nepřekonatelné, pružné, ale nezlomné. Jsou neskutečně lehké a i po dlouhodobém používání zůstávají ostřejší než nabroušená břitva.

I proto musí svým tehdejším majitelům připadat jako výtvory nadpřirozených sil. Kdo a jak je v dávných časech ukul? Své jméno získávají podle nápisu Ulfberht na čepelích. Ten je z každé strany slova rámován křížem a mělo by jít o obdobu dnešních značek různých firem.

Ulfberht tak může být jméno oblasti, odkud pocházejí, nebo i prastarého kovářského rodu, který vyráběl „luxusní“ sady mečů na míru. Ty jsou natolik kvalitní, že okolnosti jejich tvorby mnozí považují za mystické.

Co nápis na čepelích znamená? FOTO: Martin Kraft / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Tajemství původu

Čepele mečů se svojí silou a kvalitou zcela vyrovnají moderním sečným zbraním. Přitom kovářství v raném středověku nebylo na vysoké úrovni, meče se válečníkům klidně roztříštily v ruce přímo při boji. O to větší záhadou je, kde na to jejich tvůrci vzali znalosti a dovednosti.

Abyste totiž vyrobili takto odolné meče, musíte jako „přísadu“ použít přesné množství uhlíku, jinak budou příliš měkké nebo křehké. Rozbory ukazují, že meče Ulfberht v sobě mají oproti tehdejší konkurenci třikrát větší množství tohoto prvku.

Během výrobního procesu pak muselo být železo zkapalněné, aby kováři mohli odstranit strusku, tedy nečistoty zbývající v kovu. Ovšem abyste tohle dokázali, musíte rudu rozžhavit na skoro 1700 °C! To není problém v současnosti, avšak středověké kovářství nemělo k vytvoření takového žáru možnosti.

Respektive nemělo by mít, ale Ulfberhtské čepele hovoří o opaku. Jak tedy vysvětlíme jejich existenci?

Kresba Ulfberhtských mečů nalezených v Norsku z roku 1889. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Magické symboly

Ulfberhtských mečů se napříč Evropou našly tisíce. Většinou jsou pohřbené na dně řek coby poslední svědci dávných krveprolití. Jenže pouze 170 z nich je skutečně pravých „Ulfberhtů“. A co vůbec dělají kříže, symboly římskokatolické církve, na čepelích pohanských Vikingů?

„Mohlo to sloužit magické, ochranné funkci, mohli je také převzít od zaniklého římského impéria. A nebo šlo, včetně celého slova Ulfberht, prostě jen o značku, kterou chtěli na svém meči mít, podobně jako si dnes lidi na počítač dají např.

nálepku Apple,“ říká britský archeometalurg Alan Williams. Jiná teorie hledá původ mečů v Asii, kde sídlili největší zbrojíři historie. Pochází odtud mimo jiné i slavná damašská ocel, která má složení podezřele podobné té ulfberhtské.

Je známo, že Vikingové byli mimořádně schopní cestovatelé, mezi pozůstatky této severské kultury nacházíme řadu artefaktů z dalekých kontinentů. Jak jich dosáhli, dodnes nevíme, podaří se nám někdy rozluštit alespoň záhadu jejich mečů?

Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 17.1.2022 1.1tis
METI je zkratkou pro mezinárodní neziskovou výzkumnou organizaci, která do vesmíru posílá zprávy a doufá, že na ně někdy dostane odpověď. A právě skutečnost, že jsme přes veškerou snahu nedostali z těch miliard hvězd a galaxií vůbec žádnou zpětnou vazbu, přivádí odborníky k myšlence, že tady něco nehraje… Mladá rodina se prochází po zoologické zahradě: […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.4tis
Asteroid o velikosti přes jeden kilometr bezpečně proletí kolem Země a vrátí se za dalších 47 let. Objekt spadá do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se jednou mohly srazit ze Zemí. Zatím nejblíže se však dostal na vzdálenost 1.1 milionu kilometrů. Nový filmový hit K zemi hleď! (originální název Don’t Look Up, pozn. red.) […]
od Mirek Brát 16.1.2022 895
Jedno moudré arabské přísloví říká: Všichni lidé se bojí času, jen čas se bojí pyramid. Člověk se opravdu nemůže přímo měřit s těmito kolosálními prastarými stavbami. Arabští učenci ale nepočítali se zlatými českými ručičkami a českou kreativitou. Právě český fenomén totiž uvedenou citaci poopravil do podoby: Všichni lidé se bojí času. Výrobci holicích strojků se […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.7tis
I výzkum vesmíru někdy připomíná trhání okvětních lístků kopretiny. Jen obligátní slova dětské říkačky: má či nemá rád/ráda, nahradíme otázkou: jsou, nejsou? Kdo, co? Vodní kanály na Marsu!   Všechno začalo v roce 1877, kdy se na Mars okulárem jednoduchého  dalekohledu zahleděl astronom Giovanni Schiaparelli. Následně ohlásil sousedům, pekaři, trhovcům, známým, přátelům i světové veřejnosti, […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 3.2tis
Zpráv o zaručeném pozorování UFO neboli neidentifikovaných létajících objektů koluje po internetu velké množství. Když se vám ale podaří některý z nich natočit a následně u vás zaklepou muži v černých oblecích, je asi něco špatně. V roce 2004 pětice členů někdejší posádky amerického armádního křižníku USS Princeton tvrdila, že viděla UFO, vládní příslušníci nařídili […]