reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Záhady historie
Leží na dně Atlantiku japonský poklad?
Filip Appl
od Filip Appl 6.2.2018
4.3tis
147
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Měla to být chlouba japonského námořnictva. Japonská ponorka I-52 dostává už pro svou první platbu důležitý úkol. Místo jeho naplnění ale velmi záhy končí na dně Atlantického oceánu. A společně s ní prý i tuny zlata a dalších ceností.

Ceností, které v hlubinách možná stále čekají na toho, komu se je podaří vyzvednout.

V japonském přístavu Kure v jižní části prefektury Hirošima je rušno. Jeden z námořních důstojníků ospale pozoruje, jak jsou do více než 100 metrů dlouhé ponorky kotvící v zálivu naváženy tuny nejrůznějších materiálů a surovin.

Wolfram, opium, kofein a především zlato. několik velkých beden naložených zlatými pruty, více než dvě tuny cenného kovu, který je posílán nacistickým spojencům na oplátku za technologickou dokumentaci pro japonský válečný průmysl.

Jenže ponorka do cíle nikdy nedorazí. V červnu roku 1944 se totiž spojencům daří odhalit pozici plavidla nedaleko Karibských ostrovů. Zásluhy na tom má i práce týmu pod vedením britského vědce Alana Turinga (1912–1954), kterému se daří prolomit kód šifrovacího stroje Enigma.

Skutečně tomu ale tak bylo? Nebo byl mezi  japonskými důstojníky jeden, který spolupracoval s americkou rozvědkou, jak tvrdí některé teorie?

Takto vypadala tzv. Zlatá ponorka.

MÍROVÁ MISE?

Američan Paul Tidwell, válečný veterán, který v 90. letech pravdu o I-52 zkoumal, poukazuje na velký význam Zlaté ponorky pro japonské námořnictvo. Existují prý náznaky, že na palubě mohly být dokumenty k výrobě atomové bomby.

Ještě rozšířenější konspirační teorie pak tvrdí, že ponorka převážela kromě surovin také mírovou listinu pro vládu amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta (1882-1945), ve které si Japonsko připravuje půdu pro kapitulaci.

V roce 1944, kdy podnikla I-52 svou první a poslední cestu, se válka vyvíjí už v neprospěch ostrovní země a  včasný mír by mohl zabránit obrovským škodám. Mohl by zabránit i svržení jaderných pum na města Nagasaki a Hirošima… Jenže proč by Japonci posílali dokument ponorkou?

Paul Tidwell

TAJEMSTVÍ TRVÁ

„Věděl jsem, že byla I-52 speciální, že na ní bylo zlato. Hnala mě touha zjistit vše o té ponorce a jejím poslání,“ řekl o svém pátrání Paul Tidwel. Jenže hledání vraku se mu velmi dlouho nedaří. Až nakonec v Německu získává deník ponorky, která se měla s I-52 setkat a v květnu 1995 skutečně objevuje i vrak I-52.

Jenže Zlatá ponorka, potopená přes pět kilometrů pod mořskou hladinou, své tajemství nevydá. Žádná z výzkumných expedic se nedokáže dostat dovnitř a nakonec se daří vyzvednout jen jedinou bednu obsahující opium.

Podle některých badatelů navíc vrak vypadá spíše, jako by byl roztržen zevnitř. Šlo snad o sabotáž? A je na dně stále zlatý poklad Japonského císařství nebo už ho někdo přece jen v tichosti vyzvedl?

Do ponorky se zatím nikdo nedostal.
Foto: Youtube (Edward Tambunan), operationrisingsun.com
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.7.2022 932
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 878
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.4tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.8tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]