V roce 1685 se bavorské městečko Ansbach stalo dějištěm neobvyklého výjevu. Do pasti chycený vlk byl usmrcen a tělo zvířete bylo následně oblečeno do mužského oděvu. Hlavu vlka zakryla maska, nechyběly ani paruka a vousy.
Ve finále bylo zvíře pověšeno na šibenici. Co bylo smyslem tohoto děsivého aranžmá?
Vlk v okolí Ansbachu tehdy napadl a usmrtil několik lidí včetně dětí. Bylo pochopitelné, že místní obyvatelé usilovali o to, aby byla šelma zabita. Lidé však neviděli ve vlkovi obyčejné zvíře, ale člověka proměněného ve vlka až po své smrti.
Zejména měli podezření, že lidožravý vlk je reinkarnací jednoho zemřelého krutého městského úředníka.
Potrestání zvířete
Na vlka byla připravena past v podobě hluboké studny. Ta byla zarovnána do úrovně terénu a zamaskována. Rojnice lovců se psy následně vyhnala vlka z lesa. Zvířeti byl ovšem ponechán únikový koridor vedoucí místem s nastraženou pastí.
Vlk se do studny propadl a byl zabit. Tím by mohl být lov nebezpečného zvířete ukončen. Protože se však lidé domnívali, že spáchané útoky má na svědomí člověk proměněný ve zvíře, bylo nutné dát spravedlnosti trochu jiný průběh.
Z toho důvodu byl vlk namaskován do podoby člověka, vystaven posměchu a potupě shromážděného davu, aby nakonec skončil na šibenici.
„Popírač Boha“
V kauze vlka z Ansbachu se patrně projevily dávné římské i germánské mýty, které se proměny člověka ve vlka velmi obávaly. Ostatně, v sedmnáctém století této mytologii přizvukovala i církev, která ve vlkovi (Canis lupus) viděla metaforu „popírače Boha“.
Vlk byl i častým tématem objevujícím se v čarodějnických procesech. Od roku 1580 až do přelomu 18. a 19. století se lidé často dostávali před soud s obviněním, že se proměňují ve vlky.
V případě konkrétního „vlka z Ansbachu“ se však jednalo o proměnu zemřelého člověka ve vlka, jakéhosi vlkodlaka-pohrobka. O to více je tento případ záhadnější a bizarnější.