28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Paranormální jevy
Little Big Horn: Pro mnohé Američany je stále prokletý
Filip Appl
od Filip Appl 6.4.2021
3.7tis
Bitva na Little Big Hornu. Foto: Charles Marion Russell /Creative Commons/Volné dílo
450
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

Píše se rok 1876 a Montana stále ještě není plnohodnotným americkým státem, ale pouze nebezpečným teritoriem. Důvodem jsou indiánské kmeny, které se nechtějí smířit s odsunem ze svého odvěkého území. Schyluje se k osudové bitvě.

Bitva na Little Big Hornu. Foto: Charles Marion Russell /Creative Commons/Volné dílo Sedící býk. Foto: David F. Barry/Creative Commons/Volné dílo Místem bývalého bojiště se prý dodnes prohání duchové. Foto: 1025wil/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Kamenný dům pro zaměstnance byl postaven v roce 1894. Foto: NPS/Creative commons/Volné dílo

 

Šaman známý jako Sedící býk (1831-1890) sjednocuje několik kmenů Siouxů a pouští se do boje, který vrcholí nedaleko řeky Little Bighorn. Právě tam je drtivě poražen oddíl až příliš sebevědomého velitele George A.

Custera (1839–1876). Střet se už navždy zapíše do historie jako nejslavnější vítězství indiánských kmenů během svého zoufalého odporu proti americkému útlaku. Místo dávného bojiště se pak změní v turistický cíl, který dnes navštěvuje až několik stovek tisíc lidí ročně.

Vysoký bílý pomník, pečlivě udržovaný hřbitov a široká zelená pláň, kterou v dálce přehrazuje hřeben hor. Tak dnes vypadá místo krvavé bitvy. Podle mnoha lidí se však za tím vším ukrývá něco mnohem tajemnějšího.

Sedící býk. Foto: David F. Barry/Creative Commons/Volné dílo

SPATŘIL DUCHY INDIÁNŮ

Pokřik přízračných indiánských bojovníků řítících se na koních přes hřbitov a okolí. Místa neobvyklého chladu, na kterých citlivějším jedincům přejíždí mráz po zádech. Či zvláštní časoprostorové anomálie.

To jsou prý jen některé tajuplné jevy, ke kterým má na bývalém bojišti docházet. Jedno z prvních svědectví podává už v roce 1979 bývalý zaměstnanec parku. Ten při jedné obchůzce pocítí náhlé snížení teploty a jeho tělem prochází zvláštní energie.

Později zase promlouvají dva turisté z různých míst Spojených států. „Oba nezávisle na sobě tvrdí, že se na tom místě vrátili zpět v čase. Byli prý svědky vojáků a indiánů bojujících na smrt. V roce 1980 zase strážce parku Mardell Plainfeather spatřil duchy indiánských válečníků,“ popisuje některé paranormální zkušenosti americká záhadoložka Virginia Lamkin. Jak přesně Plainfeatherův zážitek vypadal?

Místem bývalého bojiště se prý dodnes prohání duchové. Foto: 1025wil/Creative commons/CC BY-SA 3.0

STRAŠIDELNÝ DŮM

Podle Lamkin došlo k podivnému setkání večer, když se strážce vracel domů. Náhle na jednom místě kousek od památníku spatřil dva pomalované válečníky sedící na koních. Jeden z nich prý otočil hlavu přímo na Mardella.

A ani u toho výčet podivných událostí u Little Big Horn nekončí. Paranormálně aktivním místem má být i tzv. Kamenný dům, ve kterém po celá desetiletí sídlili zaměstnanci parku. Někteří z nich popsali, že se v domě často samy od sebe rozsvěcovaly světla a později docházelo také k poruchám elektroniky – Například se tam zapínala či vypínala televize.

„Další zkušenosti hovoří o klepání a hlasitých výstřelech. Byl tam také pozorován ženský duch scházející po schodech dolů. Mnozí lidé věří, že se to všechno děje, protože bylo přízemí stavby kdysi využíváno jako márnice k ukládání těl před pohřbením,“ dodává Virginia Lamkin. Je snad celé bojiště zatížené nějakou kletbou z dávného krveprolití?

Kamenný dům pro zaměstnance byl postaven v roce 1894. Foto: NPS/Creative commons/Volné dílo

 

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 27.5.2022 393
Jiný kraj, jiný mrav. Pokud si myslíte, že Evropa je různými duchy celkem hojně osídlena, v takové Bangladéši se mezi různými duchy tak tak protáhnete. Říká se jim zde bhoot. Jsou to nadpřirozená stvoření, obvykle jsou to duchové zesnulé osoby. Víra v duchy je pevnou součástí kultury tamních hinduistických i muslimských komunit. Bhoot-manuál Odkazy na paranormální aktivity […]
od Jiří Nechanický 26.5.2022 749
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 2.2tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 3.0tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]