Skip to content

Little Big Horn: Pro mnohé Američany je stále prokletý

Píše se rok 1876 a Montana stále ještě není plnohodnotným americkým státem, ale pouze nebezpečným teritoriem. Důvodem jsou indiánské kmeny, které se nechtějí smířit s odsunem ze svého odvěkého území. Schyluje se k osudové bitvě.

Šaman známý jako Sedící býk (1831-1890) sjednocuje několik kmenů Siouxů a pouští se do boje, který vrcholí nedaleko řeky Little Bighorn. Právě tam je drtivě poražen oddíl až příliš sebevědomého velitele George A. Custera (1839–1876). Střet se už navždy zapíše do historie jako nejslavnější vítězství indiánských kmenů během svého zoufalého odporu proti americkému útlaku. Místo dávného bojiště se pak změní v turistický cíl, který dnes navštěvuje až několik stovek tisíc lidí ročně.

Vysoký bílý pomník, pečlivě udržovaný hřbitov a široká zelená pláň, kterou v dálce přehrazuje hřeben hor. Tak dnes vypadá místo krvavé bitvy. Podle mnoha lidí se však za tím vším ukrývá něco mnohem tajemnějšího.

Sedící býk. Foto: David F. Barry/Creative Commons/Volné dílo
SPATŘIL DUCHY INDIÁNŮ

Pokřik přízračných indiánských bojovníků řítících se na koních přes hřbitov a okolí. Místa neobvyklého chladu, na kterých citlivějším jedincům přejíždí mráz po zádech. Či zvláštní časoprostorové anomálie.

To jsou prý jen některé tajuplné jevy, ke kterým má na bývalém bojišti docházet. Jedno z prvních svědectví podává už v roce 1979 bývalý zaměstnanec parku. Ten při jedné obchůzce pocítí náhlé snížení teploty a jeho tělem prochází zvláštní energie.

Později zase promlouvají dva turisté z různých míst Spojených států. „Oba nezávisle na sobě tvrdí, že se na tom místě vrátili zpět v čase. Byli prý svědky vojáků a indiánů bojujících na smrt. V roce 1980 zase strážce parku Mardell Plainfeather spatřil duchy indiánských válečníků,“ popisuje některé paranormální zkušenosti americká záhadoložka Virginia Lamkin. Jak přesně Plainfeatherův zážitek vypadal?

Místem bývalého bojiště se prý dodnes prohání duchové. Foto: 1025wil/Creative commons/CC BY-SA 3.0
STRAŠIDELNÝ DŮM

Podle Lamkin došlo k podivnému setkání večer, když se strážce vracel domů. Náhle na jednom místě kousek od památníku spatřil dva pomalované válečníky sedící na koních. Jeden z nich prý otočil hlavu přímo na Mardella.

A ani u toho výčet podivných událostí u Little Big Horn nekončí. Paranormálně aktivním místem má být i tzv. Kamenný dům, ve kterém po celá desetiletí sídlili zaměstnanci parku. Někteří z nich popsali, že se v domě často samy od sebe rozsvěcovaly světla a později docházelo také k poruchám elektroniky – Například se tam zapínala či vypínala televize.

„Další zkušenosti hovoří o klepání a hlasitých výstřelech. Byl tam také pozorován ženský duch scházející po schodech dolů. Mnozí lidé věří, že se to všechno děje, protože bylo přízemí stavby kdysi využíváno jako márnice k ukládání těl před pohřbením,“ dodává Virginia Lamkin.

Je snad celé bojiště zatížené nějakou kletbou z dávného krveprolití?

Kamenný dům pro zaměstnance byl postaven v roce 1894. Foto: NPS/Creative commons/Volné dílo

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články