15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Obdivovaný i nenáviděný Däniken: Z egyptských pyramid známe jen 20 procent
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 6.4.2021
5.5tis
Jaká tajemství Gíza ještě skrývá? Foto: Pixabay
344
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Jeho převratná teorie o tom, že do vývoje lidské civilizace na Zemi zasáhli návštěvníci z kosmu, zvedá lidi ze židlí už více než 40 let. Jeho knižní prvotina z roku 1968 s názvem Vzpomínky na budoucnost obletí rázem celý svět a podle ní natočený stejnojmenný film je dokonce v roce 1970 nominován na Oscara.

Jaká tajemství Gíza ještě skrývá? Foto: Pixabay Erich von Däniken tvrdí, že až 80 procent staveb a tajů Starověkého Egypta stále leží pod pískem... Foto: Michal Maňas / Wikimedia commons - CC BY 3.0 Tají vláda pravdu o nálezech v pyramidách? Foto: Pixabay

Jeho knihy jsou překládány do 30 jazyků a po celém světě se jich prodalo na 64 milionů. To je ve stručnosti profil kontroverzního švýcarského záhadologa Ericha von Dänikena (*1935). Egypt je nevyčerpatelnou studnicí záhad a tajemství.

Nejvíce ale nejspíš v tomto ohledu přitahují pozornost egyptské pyramidy a sfingy, především pak Velká sfinga v Gíze. „Co je ale vlastně sfinga?“ ptá se Däniken a hned také na tuto otázku odpovídá: „Sfinga je v podstatě smíšená bytost, kříženec.“

Tato podivná bytost s lidskou hlavou a tělem lva však není jediná. Podobných tvorů známe vícero. Lidé s křídly a ptačími hlavami, zvláštní bytosti připomínající křížence člověka a býka, anebo dokonce tvorové, u kterých ani nelze rozeznat z čeho všeho by se mohli skládat.

Takové výjevy najdeme po celém světě a jejich vznik spadá do období tisíce let před naším letopočtem.

Byla to jen fantazie našich předků, co je inspirovalo? Egyptský kněz Manetho (cca 3. stol. př. n. l.) tvrdí, že na zemi v dávných dobách sestoupili bohové, kteří zde stvořili tato „posvátná zvířata“. „Stvořili lidi s křídly a lidi s kozími stehny.

I lidi s rohy na hlavě a jiné s koňskýma nohama,“ píše Manetho. Oni bohové podle Dänikena neměl být nikdo jiný než mimozemšťané, kteří si tady trochu pohráli s DNA obyvatel naší planety.

Erich von Däniken tvrdí, že až 80 procent staveb a tajů Starověkého Egypta stále leží pod pískem… Foto: Michal Maňas / Wikimedia commons – CC BY 3.0

POCHÁZEJÍ Z DOBY KAMENNÉ?

Mimozemšťané by zřejmě také mohli být odpovědí na otázku, kdo postavil gigantické pyramidy v Egyptě. Všichni jsme se ve škole učili, jak probíhala evoluce. Lidé postupně přicházejí na to, jak je možné využít kámen, jak jej opracovat, zjišťují možnosti využití kovu.

Vše jde jen velice pomalu. Jak je ale možné, že zde náhle vyrůstají obrovské pyramidy? I pokud by byla správná hypotéza dnešních vědců, tedy že pyramidy jsou staré zhruba 5000 let, znamenalo by to, že vznikly koncem pozdní doby kamenné.

Vedle toho se však objevují i odvážnější teorie. Například Velká sfinga nese jasné korozní stopy, které jsou nepochybně dílem vody. Pokud ale někdy byla Sfinga pod vodou, znamenalo by to, že musí být starší než 10 000 let!

Mohou být stejně staré i pyramidy v jejím okolí? Kdo v té době mohl ovládat technologie, které by umožnily vystavět takové kolosy? Navíc například Velkou pyramidu, známou také jako Chufuova či Cheopsova, v dávných dobách pokrývají leštěné mramorové desky, takže vnější stěny jsou dokonale hladké a lesklé.

Vnitřek stavby pak křižují chodby, jejichž vznik nedokáže nikdo vysvětlit. Jsou zde například šachty, o kterých se původně egyptologové chybně domnívali, že jde o šachty větrací. Jsou dlouhé desítky metrů a jejich strany měří zhruba 20 x 20 cm.

Stavbě něčeho takového musely předcházet složité výpočty, nemluvě o samotné výstavbě! Od roku 1993 již proběhlo několik pokusů, vyslat do těchto maličkých šachet speciálního robota, který by zjistil, oč vlastně jde.

Teprve v roce 2009 se podařilo proniknout až do těch nejzazších prostor a natočit několik záběrů. A odhalení? Na snímcích jsou zachyceny zvláštní znaky, které však rozhodně nejsou egyptskými hieroglyfy!

Tají vláda pravdu o nálezech v pyramidách? Foto: Pixabay

TAJEMSTVÍ VELKÉ PYRAMIDY

A ještě jedno velké tajemství skrývá Velká pyramida v Gíze. Hluboko pod ní se má nacházet komora se sedmi sarkofágy a ještě hlouběji pak má být podzemní jezírko a v něm jediný obrovský sarkofág. Prázdný!

„Tedy údajně prázdný,“ dodává Däniken. Komu měl sloužit a jak se vlastně do těchto prostor pod pyramidou dostal? Sám sarkofág je totiž širší než šachta, která k němu vede! Říkáte si, proč se veřejnost nedozvídá o těchto převratných objevech?

Nejsou to prý vědci ani archeologové, kdo brání zveřejňování informací. Podle Dänikena je to především vláda. Kdyby se totiž veřejně dokázalo, že nalezené neznámé znaky nejsou egyptského původu, krachla by i celá teorie o tom, že pyramidy jsou dílem Egypťanů.

Významný antický historik Hérodotos z Halikarnássu (asi 484–420 př. n. l.) pobýval po dlouhý čas v Egyptě a horlivě studoval významné egyptské památky. Zanechal po sobě mnoho spisů, kde se věnuje také egyptským pyramidám v Sakkáře a Gíze.

Proč ale nikde nezmiňuje Velkou sfingu? Podle Dänikena je jen jedna možná odpověď: „V té době byla Sfinga skryta hluboko pod pískem.“ Pokud ale mohl písek kompletně pohřbít Velkou sfingu, jež je vysoká 21 metrů a dlouhá 74 metrů, mohl by skrývat ještě něco dalšího?

„To, co dnes vidíme v Sakkáře a Gíze, to je jen 20 %. Zbylých 80 % je dosud ukryto pod zemí,“ je přesvědčen Erich von Däniken. Pod pyramidami údajně mohou být kilometry chodem a rozsáhlých prostor, které dosud nebyly objeveny.

Autorka: Jana Trnobranská

Foto: Wikimedia commons, fotografie z Gízy: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]