Od 60. let se vědci pokouší jezerního netvora zachytit. Pomocí sonaru propátrají celé dno a na břehu jsou nainstalovány kamery s nočním viděním, které reagují na pohyb.
Japonská expedice si dokonce opatří speciální miniponorku, aby mohla dění pod hladinou sledovat.
Mezi lety 2002–2003 televize BBC jezero monitoruje prakticky nepřetržitě. Nic ale existenci příšery neprokáže.
Jak příšera vypadá
Většina svědectví popisuje tvora jako desítky metrů dlouhého, černého či šedého, s dlouhým ocasem i krkem. Lidé tápou v tom, zda se jedná o plaza či velkého kytovce, podobného například velrybě.
Pohybuje se vlnivým pohybem podobně jako jiní velcí vodní savci a čas od času se vynoří nad hladinu. Podle některých svědků má velkou ocasní ploutev, jiným připomíná spíše hada.
Vzpomínka na pravěk
Podle nejrozšířenější teorie, ke které se přiklání i řada vědců, v jezeře přežívá některý z druhohorních vodních plazů, pravděpodobně plesiosaurus. Je totiž prokázáno, že tento druh tvora se v minulosti čas od času vyskytl i ve sladkovodním prostředí.
Jezero Loch Ness a propojená menší jezera jsou poměrně izolovaným prostředím. Teoreticky je možné, aby se tam podobní živočichové udrželi do současnosti.
Hejno nestvůr
Jediný exemplář by jen těžko přežil miliony let. Daleko pravděpodobnější je, že v jezeře Loch Ness žije endemická populace plesiosaurů nebo živočichů, kteří se z nich vyvinuli.
Čím více jich tam je, tím méně je pravděpodobné, že by se žádného z nich nepodařilo odchytit. Taková stvoření by pravděpodobně spořádala obrovské množství ryb, ale rybolov tu nijak nestrádá. Je těžko uvěřitelné, že by zde žili velcí predátoři.
Optické klamy
Podle skeptiků dojem obrovského zvířete mohou vytvářet velká hejna ryb, plující těsně pod hladinou, nebo volně plující mořské řasy. Fotografie pořízené v první polovině 20. století mohou prý dokonce zachycovat sloní hlavu.
Tehdy totiž cirkusy s exotickými zvířaty objížděly celou zemi a slony někdy koupali v blízkých rybnících a jezerech. Slon byl na počátku minulého století stále exotické a neobvyklé zvíře. Kvůli nedostatku znalostí a přebytku fantazie ho někdo zaměnil za Nessie.
Ryby nadměrných velikostí
Určitá část zoologů se domnívá, že za tajemným úkazem by mohl být právě fakt, jak je jezero obrovské. Některé druhy ryb totiž dorůstají značně rozdílných velikostí podle toho, kolik mají životního prostoru.
V tomto případě by se mohlo jednat o některé sumce či úhoře, kteří v jezeře doopravdy žijí. Většinou však nedosahují větší délky než dva metry.
Seismické vlny
Podle italského geologa Luigiho Piccardiho se na dně jezera nacházejí praskliny, ze kterých se čas od času uvolňují různé plyny. Navíc se tu nárazově mohou objevoval malá lokální zemětřesení.
Jezero totiž leží na geologickém zlomu Great Glen. Vlnění vodního povrchu může oko nevědomého pozorovatele považovat za vynořování velkého zvířete. Jenže časy, kdy je příšera pozorována, vůbec neodpovídají časům, kdy ke zvýšené seizmické činnosti dochází.