Oceány prý křižuje obrovské přízračných lodí, které se náhle objeví a zase zmizí před očima šokovaných námořníků. Jednou z nich je anglický škuner Lady Lovibond, který ztroskotal v nešťastný den pátek třináctého.
Přízračná loď a její posádka duchů se od té doby zjevuje každých 50 let v den výročí svého potopení.
Škuner pojmenovaný Lady Lovibond vyráží z Londýna do Portugalska v pátek 13. února 1748. Přestože pro mnohé je pátek třináctého synonymem pro nešťastný den, kapitán lodi Simon Peel (někdy uváděný též jako Simon Reed – pozn.
red.) má důvod k veselí. Je totiž čerstvě ženatý a společnou plavbou se svou láskou Anettou a padesáti dalšími svatebčany chce svůj velký den oslavit. Jenže na palubě je také někdo, kdo novomanželům štěstí nepřeje.
Žárlivostí zmítaný John Revers, nevěstin první druh, do poslední chvíle doufal, že její ruku získá on. „Hnán zoufalou touhou po pomstě vedl trojstěžňový škuner s napnutými plachtami přímo do zrádných vod u Goodwin Sands,“ líčí zkázu Lady Lovibond britská spisovatelka Karen Farrington.
Goodwin Sands je písčina v Lamanšském průlivu, kde ztroskotalo už nejméně 2000 lodí. A ačkoli se legenda nezmiňuje, proč Reversovi v jeho plánu nikdo nezabránil, potkal stejný osud i Lady Lovibond. Dřevěná konstrukce se na písčině rozbila a škuner klesl ke dnu.
Všichni pasažéři zahynuli! Jakou roli mohlo v potopení lodi hrát nešťastné datum?

STÁLE SE VRACÍ!
Lady Lovibond se osudného dne zařadí na dlouhý seznam lodí, které se v oblasti Goodwin Sands potopily. Za pár let se na ni ale zapomene a dnes by nikdo o potopeném škuneru neměl ani tušení, kdyby jej ovšem o mnoho let později nespatřil kapitán James Westlake z přídi své lodi Edenbridge.
Ve svém lodním deníku popisuje, jak se loď Edenbridge málem srazila s jiným trojstěžňovým plavidlem. Toto plavidlo popsal jako škuner. Proplul prý tak blízko, že z něj Westlake zřetelně slyšel zvuky oslav.
Westlake ale není jediným svědkem. Všemu přihlíží i posádka rybářského člunu opodál, která pak pozoruje, jak loď „plovoucí téměř lhostejně“, v jednom okamžiku zmizí. Rychlá záchranná akce ale nenašla nic, co by nasvědčovalo ztroskotání lodi.
Bylo 13. února 1798, přesně 50 let od potopení Lady Lovibond. Stala se z potopeného škuneru loď duchů?

OBKLOPUJE JI TAJEMNÁ ZÁŘE
Rybáři z Kentu, britského hrabství, u jehož břehů se škuner potopil, podobnou situaci zažívají také v letech 1848 a 1898. Vždy v padesátém výročí tragédie. Pokaždé dojde k pozorování trojstěžňové lodi a její kolize v písčinách Goodwin Sands.
Pokaždé je narychlo svolána záchranná akce, která však nenajde jediný důkaz o tom, že k havárii lodi došlo. Poslední svědectví pochází z roku 1948, kdy loď spatřuje kapitán Bull Prestwick. Ten tvrdí, že Lady Lovibond vypadá jako skutečná loď, jen je obklopena děsivou zelenou září!
V roce 1998 spatřena nebyla, ale vše se přičítá přechodu na jiný kalendář, podle kterého by se loď duchů měla mořem plavit o 11 let dříve, než ji lovci duchů vyhlíželi. Je loď duchů odsouzena opakovat svůj zánik každých 50 let?