26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Vesmír a technologie
V Indii záhadně umírají nukleární vědci: Likviduje někdo experty na jadernou energii?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.3.2022
3.3tis
Indičtí jaderní vědci záhadně umírají, foto Pixabay
326
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Podle údajů poskytnutých indickým úřadem pro atomovou energii během čtyř let v zemi zemřelo 11 jaderných vědců nepřirozenou smrtí. Podivné okolnosti provázející tato úmrtí budí podezření, že spolu jednotlivé události mohou souviset. Pokouší se snad někdo odstranit jaderné speciality?

Indičtí jaderní vědci záhadně umírají, foto Pixabay Pracovníci bombajského výzkumného centra, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Výzkumná laboratoř bombajského centra, foto Bhabha Atomic Research Centre(BARC) / CC BY-SA 4.0

Podezřelá úmrtí vědců nejsou mezi příznivci konspiračních teorií ničím novým. Příležitostně se ovšem objevují případy, nad nimiž pozvedne obočí i ten, koho obyčejně zprávy o všemožných spiknutích nechávají chladným.

Podezřelá série úmrtí indických specialistů v oborech zaměřených na jadernou energii je jedním z takových případů. Na úmrtí vědců upozornila řada seriózních médií, mezi nimi je dokonce i The Economic Times, druhý nejčtenější anglicky psaný ekonomický deník na světě.

Článek z října roku 2015 se odvolává na informace poskytnuté vládním Úřadem pro jadernou energii, v jehož výzkumných centrech mrtví vědci pracovali. Podle dostupných informací během čtyřletého období v letech 2009–2013 z různých příčin předčasně zemřelo jedenáct jaderných vědců a inženýrů.

Jsou tato úmrtí provázána, jak někteří věří, nebo jde o náhodné události, které spolu nijak nesouvisí?

Pracovníci bombajského výzkumného centra, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

SÉRIE PODIVNÝCH NEŠTĚSTÍ

Pokud by skutečně šlo o cílenou likvidaci vědců, jsou jejich atentátníci poměrně kreativní, neboť příčina smrti se případ od případů různí. Někdo umírají při výbuchu, jiní se utopí v moři, jeden z vědců umírá při dopravní nehodě a několik dalších spáchá sebevraždu, nejméně dva z nich volí smrti oběšením.

V jednom případě prý vědec z výzkumného centra spáchal sebevraždu kvůli dlouhodobé nemoci, ostatní případy jsou nejasné, policie ale ve většině případů poukazuje na možné osobní důvody. Drtivá většina úmrmtí působí jako nehody a osobní tragédie, které se zaměřením vědců nijak nesouvisí.

Několik případů ale přeci jen zůstává otevřených. Podezřele vypadá například údajná sebevražda vědce z jaderné elektrárny Kalpakkamu, který se měl v roce 2013 zabít skokem do řeky. Jde o skutečné nehody a sebevraždy, nebo jen o velmi dobře zamaskované atentáty?

Výzkumná laboratoř bombajského centra, foto Bhabha Atomic Research Centre(BARC) / CC BY-SA 4.0

PACHATEL NEZNÁMÝ

Jako jedinou skutečně potvrzenou vraždu policisté vyšetřují smrt 42letého strojního inženýra z bombajského výzkumného centra Úřadu pro jadernou energii. Mahadevan Padmanabhan Iyer byl nalezen ve svém bytě v Bombaji v posteli s provazem uvázaným kolem krku, na kterém měl zranění.

Pitva ale jako příčinu smrti uvádí krvácení do mozku po úderu tupým předmětem do hlavy. Pachatele se nepodařilo dopadnout a motiv vraždy zůstává nejasný. Mohl by zločin souviset s prací oběti? Nebo dokonce s dalšími mrtvými vědci z jaderného úřad?

JDE O PENÍZE?

Čím dál častěji se zejména na internetu objevují teorie, že se někdo zvenčí pokouší zmařit vlastní pokrok Indie a učinit zemi závislou na obohaceném uranu ze zahraničí. „Vzhledem k tomu, že částka spojená s jadernými dohodami je dostatečně vysoká, aby vytvořila nebo rozbila celý HDP malé země, nebude přehnané tvrdit, že vlády (včetně minulých indických vládních úředníků) mohou být zapojeny do těchto operací eliminace kvalifikovaných indických vědců, aby v této oblasti ochromili Indii, a tím pokračovali v dodávkách obohaceného uranu a technologie za prémiové ceny,“ spekuluje uživatel Rahul Bajpai, který se označuje za „nadšence do fyziky“.

Skeptikové tuto teorii zavrhují jako holý nesmysl. Jde totiž převážně o druhořadé vědce, jejichž znalosti a zaměření by neměly představovat jakékoliv riziko. Které z těchto dvou táborů má pravdu?

Foto: Bhabha Atomic Research Centre(BARC), Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.6tis
Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit. O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Vědci již léta sbírají data a provádějí […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]