3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     V Indii záhadně umírají nukleární vědci: Likviduje někdo experty na jadernou energii?
V Indii záhadně umírají nukleární vědci: Likviduje někdo experty na jadernou energii?
od 16.3.2022
3.3tis
Indičtí jaderní vědci záhadně umírají, foto Pixabay
326
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Podle údajů poskytnutých indickým úřadem pro atomovou energii během čtyř let v zemi zemřelo 11 jaderných vědců nepřirozenou smrtí. Podivné okolnosti provázející tato úmrtí budí podezření, že spolu jednotlivé události mohou souviset. Pokouší se snad někdo odstranit jaderné speciality?

Indičtí jaderní vědci záhadně umírají, foto Pixabay Pracovníci bombajského výzkumného centra, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Výzkumná laboratoř bombajského centra, foto Bhabha Atomic Research Centre(BARC) / CC BY-SA 4.0

Podezřelá úmrtí vědců nejsou mezi příznivci konspiračních teorií ničím novým. Příležitostně se ovšem objevují případy, nad nimiž pozvedne obočí i ten, koho obyčejně zprávy o všemožných spiknutích nechávají chladným.

reklama

Podezřelá série úmrtí indických specialistů v oborech zaměřených na jadernou energii je jedním z takových případů.

Na úmrtí vědců upozornila řada seriózních médií, mezi nimi je dokonce i The Economic Times, druhý nejčtenější anglicky psaný ekonomický deník na světě.

Článek z října roku 2015 se odvolává na informace poskytnuté vládním Úřadem pro jadernou energii, v jehož výzkumných centrech mrtví vědci pracovali.

Podle dostupných informací během čtyřletého období v letech 2009–2013 z různých příčin předčasně zemřelo jedenáct jaderných vědců a inženýrů. Jsou tato úmrtí provázána, jak někteří věří, nebo jde o náhodné události, které spolu nijak nesouvisí?

Pracovníci bombajského výzkumného centra, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Pracovníci bombajského výzkumného centra, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

SÉRIE PODIVNÝCH NEŠTĚSTÍ

Pokud by skutečně šlo o cílenou likvidaci vědců, jsou jejich atentátníci poměrně kreativní, neboť příčina smrti se případ od případů různí.

reklama

Někdo umírají při výbuchu, jiní se utopí v moři, jeden z vědců umírá při dopravní nehodě a několik dalších spáchá sebevraždu, nejméně dva z nich volí smrti oběšením.

V jednom případě prý vědec z výzkumného centra spáchal sebevraždu kvůli dlouhodobé nemoci, ostatní případy jsou nejasné, policie ale ve většině případů poukazuje na možné osobní důvody.

Drtivá většina úmrmtí působí jako nehody a osobní tragédie, které se zaměřením vědců nijak nesouvisí. Několik případů ale přeci jen zůstává otevřených.

Podezřele vypadá například údajná sebevražda vědce z jaderné elektrárny Kalpakkamu, který se měl v roce 2013 zabít skokem do řeky. Jde o skutečné nehody a sebevraždy, nebo jen o velmi dobře zamaskované atentáty?

Výzkumná laboratoř bombajského centra, foto Bhabha Atomic Research Centre(BARC) / CC BY-SA 4.0
Výzkumná laboratoř bombajského centra, foto Bhabha Atomic Research Centre(BARC) / CC BY-SA 4.0

PACHATEL NEZNÁMÝ

Jako jedinou skutečně potvrzenou vraždu policisté vyšetřují smrt 42letého strojního inženýra z bombajského výzkumného centra Úřadu pro jadernou energii.

reklama

Mahadevan Padmanabhan Iyer byl nalezen ve svém bytě v Bombaji v posteli s provazem uvázaným kolem krku, na kterém měl zranění. Pitva ale jako příčinu smrti uvádí krvácení do mozku po úderu tupým předmětem do hlavy.

Pachatele se nepodařilo dopadnout a motiv vraždy zůstává nejasný. Mohl by zločin souviset s prací oběti? Nebo dokonce s dalšími mrtvými vědci z jaderného úřad?

JDE O PENÍZE?

Čím dál častěji se zejména na internetu objevují teorie, že se někdo zvenčí pokouší zmařit vlastní pokrok Indie a učinit zemi závislou na obohaceném uranu ze zahraničí.

„Vzhledem k tomu, že částka spojená s jadernými dohodami je dostatečně vysoká, aby vytvořila nebo rozbila celý HDP malé země, nebude přehnané tvrdit, že vlády (včetně minulých indických vládních úředníků) mohou být zapojeny do těchto operací eliminace kvalifikovaných indických vědců, aby v této oblasti ochromili Indii, a tím pokračovali v dodávkách obohaceného uranu a technologie za prémiové ceny,“ spekuluje uživatel Rahul Bajpai, který se označuje za „nadšence do fyziky“.

Skeptikové tuto teorii zavrhují jako holý nesmysl. Jde totiž převážně o druhořadé vědce, jejichž znalosti a zaměření by neměly představovat jakékoliv riziko. Které z těchto dvou táborů má pravdu?

Foto: Bhabha Atomic Research Centre(BARC), Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.4tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap