Podle údajů poskytnutých indickým úřadem pro atomovou energii během čtyř let v zemi zemřelo 11 jaderných vědců nepřirozenou smrtí. Podivné okolnosti provázející tato úmrtí budí podezření, že spolu jednotlivé události mohou souviset. Pokouší se snad někdo odstranit jaderné speciality?
Podezřelá úmrtí vědců nejsou mezi příznivci konspiračních teorií ničím novým. Příležitostně se ovšem objevují případy, nad nimiž pozvedne obočí i ten, koho obyčejně zprávy o všemožných spiknutích nechávají chladným.
Podezřelá série úmrtí indických specialistů v oborech zaměřených na jadernou energii je jedním z takových případů. Na úmrtí vědců upozornila řada seriózních médií, mezi nimi je dokonce i The Economic Times, druhý nejčtenější anglicky psaný ekonomický deník na světě.
Článek z října roku 2015 se odvolává na informace poskytnuté vládním Úřadem pro jadernou energii, v jehož výzkumných centrech mrtví vědci pracovali. Podle dostupných informací během čtyřletého období v letech 2009–2013 z různých příčin předčasně zemřelo jedenáct jaderných vědců a inženýrů.
Jsou tato úmrtí provázána, jak někteří věří, nebo jde o náhodné události, které spolu nijak nesouvisí?

SÉRIE PODIVNÝCH NEŠTĚSTÍ
Pokud by skutečně šlo o cílenou likvidaci vědců, jsou jejich atentátníci poměrně kreativní, neboť příčina smrti se případ od případů různí. Někdo umírají při výbuchu, jiní se utopí v moři, jeden z vědců umírá při dopravní nehodě a několik dalších spáchá sebevraždu, nejméně dva z nich volí smrti oběšením.
V jednom případě prý vědec z výzkumného centra spáchal sebevraždu kvůli dlouhodobé nemoci, ostatní případy jsou nejasné, policie ale ve většině případů poukazuje na možné osobní důvody. Drtivá většina úmrmtí působí jako nehody a osobní tragédie, které se zaměřením vědců nijak nesouvisí.
Několik případů ale přeci jen zůstává otevřených. Podezřele vypadá například údajná sebevražda vědce z jaderné elektrárny Kalpakkamu, který se měl v roce 2013 zabít skokem do řeky. Jde o skutečné nehody a sebevraždy, nebo jen o velmi dobře zamaskované atentáty?

PACHATEL NEZNÁMÝ
Jako jedinou skutečně potvrzenou vraždu policisté vyšetřují smrt 42letého strojního inženýra z bombajského výzkumného centra Úřadu pro jadernou energii. Mahadevan Padmanabhan Iyer byl nalezen ve svém bytě v Bombaji v posteli s provazem uvázaným kolem krku, na kterém měl zranění.
Pitva ale jako příčinu smrti uvádí krvácení do mozku po úderu tupým předmětem do hlavy. Pachatele se nepodařilo dopadnout a motiv vraždy zůstává nejasný. Mohl by zločin souviset s prací oběti? Nebo dokonce s dalšími mrtvými vědci z jaderného úřad?
JDE O PENÍZE?
Čím dál častěji se zejména na internetu objevují teorie, že se někdo zvenčí pokouší zmařit vlastní pokrok Indie a učinit zemi závislou na obohaceném uranu ze zahraničí. „Vzhledem k tomu, že částka spojená s jadernými dohodami je dostatečně vysoká, aby vytvořila nebo rozbila celý HDP malé země, nebude přehnané tvrdit, že vlády (včetně minulých indických vládních úředníků) mohou být zapojeny do těchto operací eliminace kvalifikovaných indických vědců, aby v této oblasti ochromili Indii, a tím pokračovali v dodávkách obohaceného uranu a technologie za prémiové ceny,“ spekuluje uživatel Rahul Bajpai, který se označuje za „nadšence do fyziky“.
Skeptikové tuto teorii zavrhují jako holý nesmysl. Jde totiž převážně o druhořadé vědce, jejichž znalosti a zaměření by neměly představovat jakékoliv riziko. Které z těchto dvou táborů má pravdu?