Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Magická čísla: Co všechno se v nich skrývá?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli čísla nějak ovlivňují váš život? Co vyjadřují nebo symbolizují?Jsou projevem Boží moudrosti?

Čísla mají kromě svojí číselné hodnoty také hodnotu pocitovou. Snad proto, že v různých kulturách mají souvislost s jinými příběhy či poselstvími. Například třináctka je u nás většinou vnímána jako nešťastná.

Avšak v Mexiku je číslem veskrze pozitivním a šťastným – třináct prý totiž bylo bohů a také nebeských sfér. Stejně tak v období pravěku, kdy převládají matriarchální kultury (s vládou žen – pozn. red.).

Rok má podle nich 13 měsíců po 28 dnech (patrně v souvislosti s menstruačním cyklem), takže číslo 13 je logicky považováno za magické.

Toto rozdělení roku mění na 12 dílů až nástup patriarchátu (s vládou mužů – pozn. red.), a z čísla 13 se tak naopak stává číslo s ďábelskou pověstí.

ČÍSLA Z JINÉ DIMENZE

Významem čísel se už od starověku zabývá nauka o číslech – numerologie. Tvrdí, že každé číslo má určitou energii – že „vibruje v jiné dimenzi“ a je velmi specifické a nezaměnitelné. Ti, kteří se numerologií zabývají, také věří ve tři základní předpoklady:1)číslo ovlivňuje bytí různých věcí, protože jim propůjčuje řád,2)číslo je jakýmsi prostředníkem mezi božským a pozemským,3) jakékoli operace s čísly mají vliv na další záležitosti.

Předpovídá numerologie podle nich i budoucnost jako takovou? Ne! Může prý jen pomoci odhalit skutečnou osobnost člověka. Údajně platí, že „datum narození určuje, jaké zkoušky člověka v životě čekají a jakým směrem se v životě vůbec vydá.

Jednotlivá čísla působí na určité vibrační úrovni, a – ať chceme, nebo ne – působí i na nás. Nejsou něčím, co člověk vymyslel nebo vytvořil, ale něčím, co našel. Jsou původní kvalitou, skutečností vyššího řádu.

Při jejich správném pozorování se zjevují zákony a tajemství stvoření.“

POCHÁZÍ NUMEROLOGIE Z ATLANTIDY?

Faktem zůstává, že numerologii (z latinského slova „numeros“ – číslo – pozn. red.) prokazatelně využívají ve své době snad všechny starověké kultury světa – řecká, babylónská, hebrejská i čínská. Záznamy o ní najdeme také u starých Egypťanů, Peršanů, Mayů, Tibeťanů, Féničanů, ale například i v tajné nauce Indů, kde tuto „řeč čísel“ smějí ovládat jen ti nejvyšší z kněží.

Současná americká numeroložka ROBIN STEIN se dokonce domnívá, že její původ sahá až někam ke zmizelým civilizacím Atlantidy a Lemurie. Skrývají snad opravdu čísla nějaká tajemství, která znaly a ze kterých vycházely už dávné civilizace?

Pythagoras ze Samu

DŮLEŽITÉ JE PRÝ VĚŘIT

Psycholog PhDr. VÁCLAV VLČEK je přesvědčen, že numerologie „funguje“ pouze díky potřebě lidské víry: „Součástí lidské psychiky je i schopnost víry. Uvěření v cokoliv, tedy i v nadpřirozenou moc čísla, není výjimkou.

Obsahuje v sobě schopnost posílit či obnovit narušenou psychickou rovnováhu.“ Zastánci tohoto názoru navíc upozorňují, že numerologie do velké míry využívá své blízkosti ke „královně věd“ – matematice. Vždyť obě pracují s čísly! Jedním dechem však dodávají, že matematika je – narozdíl od numerologie – jazykem, který je vhodný pro vyjádření obecných přírodních zákonů i méně obecných pravidelností. Bez ohledu na city a víru!

PYTHAGORAS: „VŠECHNO JE ČÍSLO!“

Čestné místo v historii numerologie zaujímá velký řecký matematik, filozof a astronom PYTHAGORAS ZE SAMU (582 – 496 př. n. l.). Právě on s čísly pracuje nejen na matematické úrovni, ale také je ve svých úvahách spojuje s nadřazenými duchovními a vesmírnými souvislostmi.

O číslech například píše: „Všechno je číslo. Znát čísla znamená znát sama sebe. Čísla jsou podstatou a bytností všech věcí. Obsahují božský princip. (…) Jsou pozemským zobrazením univerzálních sil.“ Sám při tom údajně vychází z tajné egyptské číselné magie, z které také později vznikají obrazy tarotových karet.

Pythagoras pracuje s přirozenými a racionálními čísly. Přirozená čísla znázorňuje pomocí oblázků, které pak řadí do podoby pravidelných obrazců (3 kamínky do podoby trojúhelníku, 4 do čtverce, 6 do obdélníku apod.), proto některá čísla nazývá trojúhelníková, čtvercová, obdélníková…

KTERÉ ČÍSLO JE NEJDOKONALEJŠÍ?

Kromě toho Pythagoras čísla rozděluje na lichá a sudá. Lichá podle něj symbolizují mužský element, aktivitu a tvořivost, sudá ženský fenomén, pasivitu a poddajnost. Jak by asi reagoval na provokativní tvrzení, že to je přesně opačně?

Objevuje matematické vztahy mezi hudebními tóny, dokonce i to, že intervaly stupnic mezi sebou harmonizují. A tvrdí, že každé číslo od 1 po 9 má svůj specifický charakter! Za absolutně nejdokonalejší číslo pak považuje číslo 10, protože představuje součet prvních čtyř celých čísel (1+2+3+4=10).

Právě číslo 10 je později oceňováno i v jiných kulturách. Deset přikázání znají nejen křesťané, ale také například buddhisté (pět přikázání pro mnichy a pět pro „laiky“ – pozn. red.). Podle židovské kabaly (tajné mystické učení – pozn.

red.) zase stojí boží trůn na deseti sloupech, v islámu pěti vnějším smyslům odpovídá pět smyslů vnitřních a Mohamed má 10 učedníků, jimž přislíbil ráj. Otázkou je, proč zrovna číslo deset. Odvíjí se snad „magická moc“ tohoto čísla z počtu prstů na lidských rukou?

ZNÁTE BARNUMŮV EFEKT?

Podle numerologů je každé číslo charakterizováno jistými lidskými vlastnostmi, způsoby chování nebo temperamentem. V interpretaci výsledků svých rozborů si však paradoxně mezi sebou odporují. Jak je to možné?

A jak to, že i přesto zákazníci jejich služby stále vyhledávají? Podle odborníků bývají často oklamáni sebejistotou závěrů numerologů, které se ale přitom hodí na každého člověka. „Říká se tomu Barnumův efekt,“ upozorňuje americký psycholog z Univerzity v Minnesotě PAULEVERETT MEEHL (*1920).

„PHINEASTAYLOR BARNUM (1810 – 1891) byl totiž americký ,jasnovidec´, který měl schopnosti svým výkladem vyvolat u svého zákazníka dojem, že se týká pouze jeho. Přitom se však hodil prakticky ke komukoli.

(…) Navíc každá numerologická příručka říká o číslech trochu něco jiného. Obraz vypočítávané osobnosti ani tak nezávisí na faktech, ale spíše na tom, podle které knížky či kurzu se konkrétní numerolog řídí.

Stačí, aby byl člověk soudný, a neujde jeho pozornosti, že charakteristiky čísel aplikované na jeho osobnost buď vůbec neodpovídají skutečnosti, nebo jsou zcela nekonkrétní“. Není ale možné, že některý z existujících numerologických výkladů je pravdivý?

CO NUMEROLOG VYPOČÍTÁ?

I dnes existuje mnoho lidí, kteří numerologii věří a nechávají si ze svého data narození a jména sestavit osudové číslo, číslo osobnosti, číslo skryté podstaty a číslo vnějšího vyjádření. O co v těchto případech přesně jde?

OSUDOVÉ ČÍSLO – vypočítává se z data narození člověka. Je to údajně velmi významné číslo, protože se nemůže změnit. Má člověku sdělovat, co všechno ho potká v průběhu života. Věří-li v karmu (orientální přesvědčení, podle něhož jeho současné činy rozhodují o jeho příštím životě – pozn.

red.), může datum narození považovat za číslo své karmy.ČÍSLO OSOBNOSTI – je odvozeno ze jména, které člověk používá. Má poukazovat na jeho přirozené schopnosti a vlohy a na jeho silné a slabé stránky.

ČÍSLO SKRYTÉ PODSTATY – vypočítává se ze samohlásek ve jméně. Dodává prý zvlášť hluboký význam číslu osobnosti, protože odhaluje nejvnitřnější touhy dané osoby – co si pro sebe představuje jako dokonalý svět a o čem sní.

ČÍSLO VNĚJŠÍHO SEBEVYJÁDŘENÍ – vypočítává se z numerické hodnoty souhlásek ve jméně daného člověka. Ukazuje způsob, jakým reaguje na svět a jak se staví vůči jiným lidem. Může být odrazem jeho vnitřního já nebo rysem osobnosti.

PŘÍKLAD: Jan Novák se narodil 1. 3. 1980.

OSOBNÍ ČÍSLO se vypočítá takto: 1 + 3 + 1 + 9 + 8 + 0 = 22; 2 + 2 = 4. Osobním číslem Jana Nováka je tedy číslo 4.

ČÍSLO OSOBNOSTI je tímto součtem: 1 + 3 + 1980 = 1984; 1 + 9 + 8 + 4 = 22; 2 + 2 = 4. Číslem osobnosti Jana Nováka je tedy také číslo 4.

ČÍSLO SKRYTÉ PODSTATY se spočítá ze samohlásek: A + O + Á = 1 + 7 + 1 = 9. Číslem skryté podstaty Jana Nováka je číslo 9.

ČÍSLO VNĚJŠÍHO SEBEVYJÁDŘENÍ se vypočítává takto: J + N + N + V + K = 1 + 5 + 5 + 6 + 2 = 19; 1 + 9 = 10; 1 + 0 = 1. Číslem vnějšího sebevyjádření Jana Nováka je číslo 1.

Pro očíslování písmen se používá speciální tabulka.

Do jaké míry jsou však tyto rozbory přesné a pravdivé? Může se například stát, že pokud se žena provdá a její nové příjmení způsobí změnu čísla osobnosti, změní se v té chvíli také její osobnost, resp. budoucnost?

Nezodpovězených otázek zůstává stále dost…

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...
Když se řekne lavice…
panidomu.cz

Když se řekne lavice…

…každý si představí něco jiného. Tenhle...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Unikátní fakta o dětském mikrobiomu
21stoleti.cz

Unikátní fakta o dětském...

Zdánlivě „přátelské“ bakterie, které žijí přirozeně ve...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Lidé s epilepsií přestávají kvůli nemoci sportovat: Ale zbytečně
epochaplus.cz

Lidé s epilepsií přestávají...

Máte epilepsii, raději nesportujte, je to nebezpečné...