26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Magické nálezy archeologů: Nápoj nesmrtelnosti a brýle na spatření posmrtného života!
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 15.3.2022
2.6tis
Co je zač tajemná tekutina nalezená v Číně? FOTO: Unsplash
295
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Ve 2000 let staré bronzové váze objevili v roce 2019 tajemnou tekutinu. Nález se povedl archeologům v čínské provincii Che-nan ve středojižní Číně uvnitř hrobky patřící dynastii Chan. A činí se i jejich kolegové z ruského Novosibirsku!

Co je zač tajemná tekutina nalezená v Číně? FOTO: Unsplash Dá se zahlédnout posmrtný život? FOTO: Pixabay

Podle čínských archeologů by v Che-nan mohlo jít o bájný Elixír života, který bývá zmiňován v pradávných taoistických textech. Pátrání po tomto mocném nápoji se v Číně datuje tisíce let zpět do minulosti, někteří vladaři dokonce pořádali hledačské výpravy, do kterých se zapojovalo obyvatelstvo celého národa.

Z vázy se povedlo dostat 3,5 litru tekutiny. Ta byla zprvu cítit jako alkohol, další rozbor složení však napověděl, že skutečně obsahuje látky, které podle taoistických textů měly být i součástí léčivých nápojů nesmrtelnosti.

„Poprvé v historii se nám podařilo najít tyto mystické ‚medicíny nesmrtelnosti‘, mají pro nás obrovskou hodnotu a poslouží k výzkumu toho, jak o nesmrtelnosti staří Číňané smýšleli a jak se o ni pokoušeli,“ řekl Shi Jiazhen, ředitel čínského Institutu kulturních památek a archeologie.

Dá se zahlédnout posmrtný život? FOTO: Pixabay

V Rusku našli pradávný rituální kostým

V ruském Novosibirsku objevili rovněž roku 2019 hrob starý 5000 let, jehož obsah prozatím zůstává temnou záhadou. Leží zde dva dospělí a dvě děti. Jednomu z dospělých patří tzv. „maska ptačího muže“, která v sobě má 30–50 per volavek a jeřábů.

Hned všem připomněla horor Vesnice od amerického režiséra M. Night Shyamalana. Odborníci odhadují, že těmi dospělými jsou dva kněží a že maska musela sloužit k šamanským rituálům, pro tehdejší lidi tedy symbolizovala náboženskou či magickou moc.

Nedaleko od ní pak ležela zmíněná těla dvou dětí (věk při úmrtí byl zhruba 5 a 10 let) a našly se tam i další záhadné předměty, jako např. podivné destičky působící dojmem, že si je někdo nasazoval na oči.

„Zřejmě skrze ně chtěli vidět posmrtný život,“ říká ruská archeoložka Lilia Kobelevová, která má výzkumy v oblasti na povel. Co po jejich nasazení asi mohli spatřit?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.8tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.3tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.2tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]