26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Poslední výkřik Jamese Worsona: Kam se muž vypařil?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 15.3.2022
2.9tis
Co se stalo Jamesi Worsonovi? FOTO: Unsplash
317
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Známe tajemné příběhy záhadné, záhadnější i absolutně nejzáhadnější. Do třetí kategorie spadá i tragický důsledek jedné bláznivé hospodské sázky. Co přivedlo jejího hlavního aktéra za hranice naší reality? Kam se před očitými svědky z vteřiny na vteřinu vytratil?

Co se stalo Jamesi Worsonovi? FOTO: Unsplash Kam se Worson při běhu vypařil? FOTO: Unsplash Zmizel Worson do jiného časoprostoru? FOTO: Unsplash

V anglickém hrabství Warwickshire leží městečko Leamington. V něm žije jistý James Worson, obuvník. Provozuje vlastní živnost, mezi místními je oblíbený, byť, stejně jako mnoho dalších příslušníků nižší třídy, má vřelý vztah k alkoholu.

Worson ale nepatří k agresorům, kteří se po pár skleničkách chtějí rvát, zato se rád sází. A tak se jednoho dne před kumpány kasá, že je skvělý běžec a že s fyzičkou, jakou má on, pro něj žádná vzdálenost nepředstavuje problém.

Ihned před ním stojí výzva: Má doběhnout do sousedního Coventry a zpět! Vždyť je to „jen“ 64 km, dobírají si ho ostatní (o 22 km více, než je délka maratonu – pozn. red.). Worson o sobě nepochybuje a sázku přijímá.

To ještě netuší, že do cíle nedoběhne a že budou běžecké stopky odměřovat poslední vteřiny jeho života…

Kam se Worson při běhu vypařil? FOTO: Unsplash

Něco se pokazí

Dne 3. srpna 1873 zaznívá pomyslný startovní výstřel a Worson vyráží. Není sám, jsou totiž potřeba i lidé, kteří dosvědčí, že se mu to podaří uběhnout bez podvodu. A tak mu společnost dělá muž, se kterým se vsadil a jehož jméno bohužel neznáme, dále obchodník s textilem Barham Wise a také fotograf Hamerson Burns.

Ti všichni ho doprovází v povozu taženém koňmi. První kilometry Worson zdolává s lehkostí, vůbec nepůsobí unaveně a je skutečně ve skvělé kondici. Tři muži ho z kočáru přátelsky pobízejí a popichují, byť v duchu nejspíš čekají na moment, kdy odvážnému běžci přece jen dojdou síly a svůj pokus vzdá.

Jenže najednou se začíná dít něco divného. Přímo uprostřed cesty, ani ne 10 metrů před nimi, ve chvíli, kdy na něj všichni tři jasně vidí, jako kdyby Worson o něco zakopl. Začíná v předklonu vrávorat a zdá se, že upadne.

To se muži ještě smějí. O pár okamžiků později se veselá nálada mění v čirou hrůzu. Worson vydává strašlivý, nelidský výkřik a je pryč. Na místě údajně zmizí. Přímo před očima tří svědků z vteřiny na vteřinu prostě není a vypaří se dokonce dřív, než dopadne na zem. Kam se mohl podít?

Zmizel Worson do jiného časoprostoru? FOTO: Unsplash

Beznadějná situace

Tři muži Worsona hledají marně. Když se v šoku vrací zpět do města a vypoví, co se stalo, preventivně jsou vzati do vazby. Mají dobrou pověst, spoluobčané je považují za důvěryhodné, ctnostné lidi, navíc jsou střízliví a nemají žádnou zločineckou minulost.

Ostatně těžko si představit, že kdyby snad Worsona úkladně zavraždili, vymysleli by si coby alibi takto neuvěřitelný příběh. Jsou brzy zpět na svobodě a žádný další podezřelý se nikdy neobjeví. Stejně tak samotný Worson.

Nenajde se po něm jediná stopa. Nespadl do žádné díry, nikam se neschoval, tak jak si jeho zmizení vysvětlit? Teleportoval se snad pryč, nebo ho „něco“ teleportovalo? Pokud ano, tak kam? Do jiného času i prostoru? Na Zemi už ho nikdo nespatřil.

Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.2tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.0tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.8tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]