Skip to content

Máme se začít bát?Sociální sítě se mohou stát dokonalým nástrojem sledování

Žijeme v digitálním věku. Nakupujeme on-line, vyhledáváme informace a využíváme také sociální sítě, jejichž prostřednictvím komunikujeme s přáteli. Ale co když naše soukromé psaní a vyhledávání na internetu není zase tak privátní a může být v hledáčku třeba tajných služeb?

Sociální sítí se rozumí propojení lidí, kteří komunikují pomocí chatů, sdílejí různé informace, videa nebo fotky. Na jejich úspěchu má zásluhu i rozvoj mobilních technologií, a čím dál lepší dostupnosti mobilního internetu.

Sociální sítě sice usnadňují komunikaci, na druhou stranu jejich používání přináší i svá rizika. Není nic neobvyklého, že si uživatelé ani neuvědomují, že svou registrací dávají souhlas i třetím stranám.

Sledování přes sociální sítě není nic neobvyklého. FOTO: Shutterstock
MOŽNOSTÍ JE MNOHO

Sledovat někoho na internetu dnes už není takový problém ani pro prostého člověka. Na černém virtuálním trhu lze sehnat mnoho nástrojů, jak toho docílit. Lze si například obstarat návody, jak prolomit slabé zabezpečení veřejných wi-fi sítí třeba v obchodních centrech.

Lze ale zajít i dál. Existuje software, který bez vědomí uživatele odesílá data po zmáčknutí libovolné klávesy, včetně zadávaných hesel. Stává se i to, že se hackeři nabourávají na webovou kameru, která je dnes na téměř každém počítači.

JEN PRO STUDENTY

Největší sociální sítí je dnes bezesporu Facebook, který v současné době používají přes dvě miliardy lidí na celé planetě. Za zakladatele je považován Mark Zuckerberg, který se díky tomu stal jedním z nejbohatších lidí na světě.

Původně byl tento systém omezen jen pro studenty Harvardovy univerzity. Během pár měsíců se však rozšířil do tzv. Ivy league a přidávaly se další univerzity. V roce 2006 se začaly připojovat i nadnárodní obchodní společnosti a soukromé osoby nad 13 let.

Úspěch měl Facebook veliký, už o rok později se stal se svými 57 miliony aktivními členy stránkou s největším počtem uživatelů mezi studentskými weby.

ODKUD SE VZALY PENÍZE?

Okamžitě se vyrojily spekulace o propojení této sociální sítě s tajnými agenturami. Sociální sítě vědí o uživatelích, jaké stránky sledují, které se jim líbí, a díky tomu mohou okamžitě zjistit povahu člověka, záliby, ale i neřesti.

Každá sdílená informace se stává veřejnou věcí, jež se dá kdykoliv vypátrat. Propojení s vládními organizacemi vyšla najevo, když Facebook dostal na svém začátku v roce 2004 obří investici ve výší 12,7 milionu dolarů.

Částka přišla prostřednictvím novozélandské společnosti In-Q-Tel.

O člověku se dá přes sítě zjistit téměř vše, i to, jaký je člověk. FOTO: Shutterstock
VLÁDNÍ FIRMA

Zajímavé je, že tuto společnost založila Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 1999. Konspirátoři jsou proto přesvědčeni, že Mark Zuckenberg je pouze loutkou ve vyšší hře amerických tajných služeb.

V ní má figurovat ještě společnost DARPA, vládní agentura pro výzkum obranných projektů. Ta má shromažďovat informace za účelem ovládnutí lidí a jejich manipulace. DARPA stojí za zrodem internetu a monitoruje celosvětovou internetovou síť.

JAKO Z FILMU

Název společnosti In-Q-Telu odkazuje na nejslavnějšího agenta britské tajné služby, Jamese Bonda, a jednu z filmových postav, pana Q. Ten ve snímku vedl oddělení výzkumu a vývoje britské tajné služby a agenta zásoboval různými vychytávkami.

A DARPA shodou náhod vyvíjí zcela nové druhy zbraní, které mohou být rychle použity. Je to snad náhoda?

Existuje program, který dokáže rozpoznat přesné fráze v soukromých chatech. FOTO: Shutterstock
„SOUKROMÉ“ KLÁBOSENÍ

Mnoho lidí si myslí, že v soukromém chatu na sítích je čistě privátní. V případě Facebooku to však není úplně pravda. Existuje speciální program, který chaty sleduje a následně vyhodnocuje, co je v textu psáno.

Cílem je monitorovat hlavně sexuální obtěžování dětí, je ale schopen rozpoznávat určité fráze. Pokud by došlo k nebezpečnému jednání, program upozorní lidského analytika, a ten následně policii. Otázkou je, kolik dalších podobných programů funguje tajně.

Sledování může komplikovat velké množství uživatelů. Proto se používají speciální programy s algoritmy, které odhalí, co se lidem líbí, jaké věci sdílí a komentují. Podle těchto kritérií jsou pak schopné vyhodnotit, nakolik jsou lidí vzdělaní, jaké jsou jejich politické preference nebo jestli mají sklony k extremismu.

REKLAMY NA MÍRU

Určitě si mnoho z vás všimlo, že když hledáme na internetu, prohlížeč si pamatuje, jaké stránky jsme navštívili. Není tedy náhodou, že když například nakupujeme online, objeví se pak na stránkách Facebooku či jiné stránce reklamy, které velice úzce souvisí s oním nákupem.

A to je jen jeden z příkladů, kdy poskytovatelé sociálních sítí ví o uživatelích víc než ostatní.

Sledovat lze uživatele i skrz webové kamery. FOTO: Shutterstock
NÁSTROJ VLÁDNÍCH SLUŽEB

Z tohoto důvodu je tak velmi snadné zjistit o lidech mnohem více. Zákony sice soukromé údaje chrání, pokud se ale tajným organizacím zachce, nic jim nezabrání si informace vyžádat. Dokonce se proslýchá, že americká tajná služba NSA dokáže na síti dokonale předstírat, že se jedná o stránky Facebooku.

Když se pak uživatel připojí, služba se na něj může dívat skrz jeho vlastní kameru.

ZBĚHLÍK SHOWDEN

Na problematiku sledování upozornil dřívější americký špion Edward Snowden, který v roce 2013 prohlásil: „Přímo od svého stolu bych mohl sledovat komunikaci kohokoli z vás či vašeho účetního přes soudce až po prezidenta.

Stačí znát jen e-mail nebo jméno.“ Úřady toto prohlášení ihned popřely a označily ho za naprostý nesmysl. Jenže podle všeho opravdu existuje program, který dokáže číst e-maily, historii vyhledávání na internetu, příspěvky na sociálních sítích, povídání na chatech nebo elektronické nákupy.

Snowden vyzradil podrobnosti o tom, jak nás vládní špičky sledují. FOTO: Laura Poitras/Wikimedia Commons/CC BY 3.0
JE TO PŘIZNÁNÍ?

Tento program se nazývá Prism a funguje od roku 2007. Právě o něm informoval novináře The Washington Post a The Guardian Edward Snowden. Potvrdil, že Facebook spolupracoval s americkou CIA a NSA. A nejen Facebook, ale i Google či Apple.

Díky programu získala americká rozvědka až 1/7 veškerých informací, kterými disponuje. Facebook také přiznal, že dostal od amerických bezpečnostních úřadů přes 9000 žádostí o vydání informací, týkajících se více než 18 000 uživatelů.

NEJHORŠÍ ŠPIONÁŽNÍ NÁSTROJ

Konspirační teoretikové jsou přesvědčení, že Prism je ten program, který sleduje veškerou komunikaci na sociálních sítích a obsahuje prý rozhraní, které zpravodajským službám usnadňuje analýzu vazeb a chování jednotlivých uživatelů.

To měl potvrdit i zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Označil Facebook za nejděsivější špionážní nástroj na světě.

Foto: Shutterstock, Wikimedia Commons, PX FUEL (úvodní foto)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč „zanikne“ podmokelský poklad?
epochaplus.cz

Proč „zanikne“ podmokelský...

Píše se rok 1771 a české země sužují...
Zdravý styl: Co dělat, aby vám to pálilo?
panidomu.cz

Zdravý styl: Co dělat, aby...

Žádná zázračná dieta pro geniální mozek nebo bezchybnou...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Pěšky kolem světa za 13 let!
epochaplus.cz

Pěšky kolem světa za 13 let!

Letadlem je možné obletět planetu zhruba...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...