Skip to content

Neprávem zapomenutý „třetí muž“

Filmaři dokončují snímek Poslední závod, který bude uměleckým ztvárněním lyžařského klání z března 1913, kdy v Krkonoších zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Na scénu by však měl film uvést i neprávem opomíjenou postavu „třetího muže“ sportovního dramatu – Emericha Ratha.

Legendu tragického závodu pomáhal budovat v průběhu druhé poloviny 20. století ještě černobílý snímek Synové hor z roku 1956. Jak to však bylo ve skutečnosti, to nejlépe věděl Emerich Rath, jenž byl členem skupiny, která se vydala hledat na krkonošské hřebeny ztraceného Hanče.

Vysíleného sportovce našel Rath u Zlatého návrší. Následně se jej pokoušel zachránit transportem na kilometr vzdálenou Labskou boudu.

Emerich Rath by dnešní modernizované Krkonoše asi nepoznal.
Kritika původní verze

Zmíněný snímek Synové hor, po jeho uvedení do kin, Rath kritizoval, že neodpovídá skutečnosti. Výraznější vykreslení úlohy Emericha Ratha při záchranné akci film opravdu nepřinesl. Důvodem mohl být i Rathův německý původ, který se scénáristům nehodil do vlasteneckého ladění příběhu.

Emerich Rath na sklonku svého života pobýval v domově důchodců ve Stárkově na Broumovsku. Zemřel na srdeční infarkt v broumovské nemocnici.

Poslední léta života Emericha Ratha jsou spojeny s východočeským Broumovem (letecký pohled na centrum města)

V roce 2004 udělil Klub pro Fair play při Českém olympijském výboru Emerichu Rathovi zvláštní cenu In memoriam. V současnosti jméno Emericha Ratha nese i sportovní areál v Broumově. Snímek Poslední závod by měl být do kin uveden v únoru roku 2022.

Bude opět popisovat přátelství Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Odhalí ovšem i tajemství neprávem zapomenutého „třetího muže“. Emerich Rath však už jako divák do hlediště nezasedne.

Foto: autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články