Domů     Záhady historie
Neprávem zapomenutý „třetí muž“
Mirek Brát
od Mirek Brát 8.4.2021
5.4tis
Neprávem zapomenutý „třetí muž“
Filmy Synové hor (1956) a Poslední závod (2022) od sebe bude dělit 66 let.
67
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Filmaři dokončují snímek Poslední závod, který bude uměleckým ztvárněním lyžařského klání z března 1913, kdy v Krkonoších zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Na scénu by však měl film uvést i neprávem opomíjenou postavu „třetího muže“ sportovního dramatu – Emericha Ratha.

Poslední léta života Emericha Ratha jsou spojeny s východočeským Broumovem (letecký pohled na centrum města) Emerich Rath by dnešní modernizované Krkonoše asi nepoznal.  Filmy Synové hor (1956) a Poslední závod (2022) od sebe bude dělit 66 let.

Legendu tragického závodu pomáhal budovat v průběhu druhé poloviny 20. století ještě černobílý snímek Synové hor z roku 1956. Jak to však bylo ve skutečnosti, to nejlépe věděl Emerich Rath, jenž byl členem skupiny, která se vydala hledat na krkonošské hřebeny ztraceného Hanče.

Vysíleného sportovce našel Rath u Zlatého návrší. Následně se jej pokoušel zachránit transportem na kilometr vzdálenou Labskou boudu.

Emerich Rath by dnešní modernizované Krkonoše asi nepoznal.

Kritika původní verze

Zmíněný snímek Synové hor, po jeho uvedení do kin, Rath kritizoval, že neodpovídá skutečnosti. Výraznější vykreslení úlohy Emericha Ratha při záchranné akci film opravdu nepřinesl. Důvodem mohl být i Rathův německý původ, který se scénáristům nehodil do vlasteneckého ladění příběhu.

Emerich Rath na sklonku svého života pobýval v domově důchodců ve Stárkově na Broumovsku. Zemřel na srdeční infarkt v broumovské nemocnici.

Poslední léta života Emericha Ratha jsou spojeny s východočeským Broumovem (letecký pohled na centrum města)

V roce 2004 udělil Klub pro Fair play při Českém olympijském výboru Emerichu Rathovi zvláštní cenu In memoriam. V současnosti jméno Emericha Ratha nese i sportovní areál v Broumově. Snímek Poslední závod by měl být do kin uveden v únoru roku 2022.

Bude opět popisovat přátelství Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Odhalí ovšem i tajemství neprávem zapomenutého „třetího muže“. Emerich Rath však už jako divák do hlediště nezasedne.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 1.2tis
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.1tis
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 2.0tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.2tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.1tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]