15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Neprávem zapomenutý „třetí muž“
Mirek Brát
od Mirek Brát 8.4.2021
5.4tis
Filmy Synové hor (1956) a Poslední závod (2022) od sebe bude dělit 66 let.
67
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Filmaři dokončují snímek Poslední závod, který bude uměleckým ztvárněním lyžařského klání z března 1913, kdy v Krkonoších zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Na scénu by však měl film uvést i neprávem opomíjenou postavu „třetího muže“ sportovního dramatu – Emericha Ratha.

Poslední léta života Emericha Ratha jsou spojeny s východočeským Broumovem (letecký pohled na centrum města) Emerich Rath by dnešní modernizované Krkonoše asi nepoznal.  Filmy Synové hor (1956) a Poslední závod (2022) od sebe bude dělit 66 let.

Legendu tragického závodu pomáhal budovat v průběhu druhé poloviny 20. století ještě černobílý snímek Synové hor z roku 1956. Jak to však bylo ve skutečnosti, to nejlépe věděl Emerich Rath, jenž byl členem skupiny, která se vydala hledat na krkonošské hřebeny ztraceného Hanče.

Vysíleného sportovce našel Rath u Zlatého návrší. Následně se jej pokoušel zachránit transportem na kilometr vzdálenou Labskou boudu.

Emerich Rath by dnešní modernizované Krkonoše asi nepoznal.

Kritika původní verze

Zmíněný snímek Synové hor, po jeho uvedení do kin, Rath kritizoval, že neodpovídá skutečnosti. Výraznější vykreslení úlohy Emericha Ratha při záchranné akci film opravdu nepřinesl. Důvodem mohl být i Rathův německý původ, který se scénáristům nehodil do vlasteneckého ladění příběhu.

Emerich Rath na sklonku svého života pobýval v domově důchodců ve Stárkově na Broumovsku. Zemřel na srdeční infarkt v broumovské nemocnici.

Poslední léta života Emericha Ratha jsou spojeny s východočeským Broumovem (letecký pohled na centrum města)

V roce 2004 udělil Klub pro Fair play při Českém olympijském výboru Emerichu Rathovi zvláštní cenu In memoriam. V současnosti jméno Emericha Ratha nese i sportovní areál v Broumově. Snímek Poslední závod by měl být do kin uveden v únoru roku 2022.

Bude opět popisovat přátelství Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Odhalí ovšem i tajemství neprávem zapomenutého „třetího muže“. Emerich Rath však už jako divák do hlediště nezasedne.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]