Když se řekne „manekýn“, můžete si představit živého člověka – modela, který předvádí například oblečení na módní přehlídce. Manekýn je však i figurína člověka, bez osobnostních rysů, která se rovněž používá například k prezentaci oděvů. Svého „manekýna“ měl možná i faraon Tutanchamon, ovšem velmi tajemného!
Až do konce června můžete v Praze navštívit výstavu Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Artefakt, na který zaměříme naši pozornost, je na této výstavě přítomen v podobě precizní repliky. Netvoří se u něj zástupy návštěvníků. To je škoda, protože jeho skutečný význam zůstává záhadou.

Teorie Howarda Cartera
Když byla ve dvacátých letech minulého století objevena hrobka Tutanchamona – faraona Horního a Dolního Egypta (v letech 1333–1323 př. n. l.) byl to archeologický objev světového významu. Byla zde nalezena i podivná figurína. Mezi odborníky panuje nyní shoda, že zobrazuje samotného Tutanchamona.

Proč se však této sto padesát centimetrů vysoké skulptuře říká manekýn? Byl to sám objevitel hrobky, britský archeolog Howard Carter, který formuloval teorii, že tato figurína skutečně fungovala jako manekýn, tj. sloužila pro odložení Tutanchamonových šatů a šperků.

Artefakt pro neznámé rituály?
Spekulovalo se rovněž, že by tato figurína mohla sloužit i pro potřeby královské krejčovské dílny. To by ovšem předpokládalo, že jde o figurínu v přesných proporcích Tutanchamona. Je tomu skutečně tak. Tvrzení, že jde o zobrazení faraona v životní velikosti, je relativně přesné.

Objevily se ovšem i teorie, že tato figurína sloužila jako součást zatím neznámých rituálů. Nutno dodat, že tento faraonský manekýn je v rámci archeologických nálezů v Egyptě opravdový unikát.
Pokud byste chtěli spatřit jeho originál, musíte se vydat do Egyptského muzea v Káhiře.