1. dubna: Apríl! Ničemu nevěřte.
Domů     Mary J. Fancher: Čemu vděčí zmrzačená vědma za své schopnosti?
Mary J. Fancher: Čemu vděčí zmrzačená vědma za své schopnosti?
od 11.12.2022
3.0tis
Před Mollie nezůstane skryté nic… Foto: Pixabay
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Chromá, prakticky nežijící, a přitom zcela přítomná – zázračná dívka zůstává záhadou i téměř 100 let po její smrti. Příběh Mary J. Fancher z New Yorku patří mezi ty nejzázračnější…

Před Mollie nezůstane skryté nic... Foto: Pixabay Mollie je geniální studentka a má se vdávat. Vše ale změní tragická nehoda... Foto: Creative commons - volné dílo Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma...

Mladá dáma Mary J. Fancher (1848–1916), které nikdo neřekne jinak než Mollie, se vrací bryčkou zpět domů z nákupu výbavy a zkoušky šatů. Obruč její sukně se zachytila závory a prudký pohyb bryčky srazí dívku na studenou zem brooklynských ulic.

Tvrdé rány dlažby doplňuje škrcení sukně. Mollie utrpí mnohočetné zlomeniny včetně těžkého poranění páteře, které ji činí invalidní.

U zubožené Fancher po nehodě náhle propukají tajemné vnitřní síly, podobné druhému zraku nebo jasnovidectví. Popisuje předměty ve skrytých balíčcích, s lehkostí čte zapečetěné dopisy i knihy, a to vše přestože je naprosto slepá!

Jak se ale zdá, aby získala tyto nadpřirozené schopnosti, musí dívka nejprve přijít o všechny smysly a upadnout do zvláštního vegetativního stavu.

Pozoruhodné jsou už první podivuhodné záznamy, které pořizuje Molliina teta Susan E. Crosby, která o svou nemohoucí neteř bez ustání pečuje:

„Dne 17. února ztratila zrak, o dva dny později sluch, dvaadvacátého toho měsíce opět viděla, slyšela a mluvila po dobu třiceti minut, druhý den však ztratila i čich, den nato dostala křeče do rukou a čelistí.

Ale devátého března došlo opět k úplnému uvolnění svalů, Mollie opět viděla a slyšela po několik hodin.“

Ona nejí, ona nepije

Nebožačka sužovaná osudem navíc během několika měsíců přestává přijímat potravu. „Slečna Crosby se často zmiňovala o slečně Fancher, že vlastní nadpřirozené síly. Zdá se zcela jistě, že přijímá přísun síly z nějakého zdroje, jí neznámého původu.

Jak jinak by mohla být zachována po tak dlouhou dobu?

Je velkou záhadou, jak bylo možné ji udržet při životě po několik let během doby jejího utrpení, které bylo tak ohromné, a výživa, kterou dostávala, tak velmi malá,“ popisuje rodinný přítel a autor knihy Mollie Fancher: Brooklyn Enigma (Mollie Fancher: Brooklynská hádanka) Abram H. Dailey.

Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma...
Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma… “ Foto: Pixabay

Proč ten smích?

Osleplá Mollie, které se jen chvilkově vracel ztracený zrak, často upadá do samovolných transů, při kterých se jí dostává vidin, jež ovšem velmi často korespondují s reálným stavem.

Svým svědectvím v tomto případě může posloužit rodina Newyorčana Thomase Townsenda. Její členové dělají Mollie, vyloučené z veřejného života, často společnost. Na jednu návštěvu u choré však nikdo z nich jen tak nezapomene.

Jako první u lůžka nemocné usedá Townsendova manželka Sarah. Společně s její tetou Susan pak čekají na Townsendův opožděný příchod.

V inkriminovaném období Mollie normálně komunikuje, ale když v jednu chvíli propukne v hlasitý smích, všechny zajímá důvod její veselosti. Mollie však trvá na tom, že vše vysvětlí až s příchodem Townsenda. Když k tomu dojde, obrátí se k němu vlídně a praví:

„Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma, kterou jste doprovázel na trajektu a projevoval jí svůj zájem, ale….“ Zčervenalému a zkoprnělému Townsendovi prý v tu chvíli nezbývá než přiznat barvu a potvrdit právě vyřčená slova.

Budoucnost jako sen

Nejen současnost, ale údajně také budoucnost dokáže zázračná Mollie uzřít během svých změněných stavů vědomí. V jednom z hlubokých transů se prý ocitá v Muskegonu ve státě Michigan ve společnosti George F. Sargenta, šéfa stejnojmenné obchodní společnosti.

Mentálně se přitom nachází stovky kilometrů daleko a leží stále na svém lůžku ve společnosti jednoho ze svých přátel Berta Blossoma.

Je to právě on, kdo čerstvě probuzené Fancher oznamuje, že její poslední trans vyděsil nejen jeho, ale celou společnost u postele nemocné. Všichni si mysleli, že už se blíží její poslední hodinka. Mollie ale nedbá strachu a vypráví svou nejnovější vizi.

„To nic, ale viděla jsem zajímavé věci. Pan Sargent zpíval u klavíru na velké slavnosti,“ pronese bezprostředně Fancher.

Zmíněného muže nikdo nezná, později se ale v novinách objevuje čerstvá reportáž ze Sargentovy účasti na slavnostním otevření podniku fabrikanta jménem Milo J. Chase, který si v Muskegonu založil výrobu klavírů.

Během slavnostního otevření je podle listu uspořádán raut, který doprovází hudba a zpěv. U klavíru tehdy skutečně sedí továrník Sargent!

Pět žen, jež čtou hmatem

Sama Mollie ve vzácných stavech plného vědomí o sobě hovoří jako o pěti různých osobnostech. Bytosti Sunbeam, Idol, Rosebud, Pearl a Ruby prý v nitru ženy samy ožívají v tomto pořadí.

Ona sama se pak s novou identitou plně ztotožňuje a nechává se svým okolím oslovovat smyšleným jménem.

Trans, který u Mollie propukne 1. června 1866 a trvá celý týden. Pak uběhne jeden jediný den a žena upadne do dalšího transu, který trvá neuvěřitelných devět let!

Během celé doby nedochází k žádnému přísunu potravy, ale zato Mollie napíše tisíce dopisů, vytvoří stovky voskových květin a udělá mnoho podařených výšivek – to vše v transu!

Mollie je geniální studentka a má se vdávat. Vše ale změní tragická nehoda... Foto: Creative commons - volné dílo
Mollie je geniální studentka a má se vdávat. Vše ale změní tragická nehoda… Foto: Creative commons – volné dílo

50 let zázraku

Aby byla všem tahanicím kolem mentálního fenoménu Mary J. Fancher učiněna přítrž, je k případu povolán americký astronom a badatel Henry M. Parkhurst (1825–1908).

Ten provádí s Mollie několik testů mimosmyslových schopností a jejich závěr překvapí i samotného Parkhursta. Nejenže je přesvědčen o pravosti projevů její mysli a těla, ale musí údajně také konstatovat další pozoruhodnou věc.

A sice že invalidní, ale paranormálně nadaná Fancher neselhala ani v jedné z testovaných oblastí.

Mary J. Fancher strávila upoutána na lůžku dlouhých 50 let. Dne 11. února 1916 populární Mollie umírá ve věku 67 let na srdeční záchvat.

Ještě těsně před smrtí prý proudí do domu zázračné ženy davy lidí, aby se na vlastní oči přesvědčili, že legenda o nezlomitelné vědmě nelhala.

Mollie zemřela, ale svým životním příběhem se stala nesmrtelnou, tím spíš, že v moderní medicíně ani psychologii nemá její případ obdoby.

Foto: Pixabay, CC
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 23.3.2025 3.3tis
Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že se pekelní psi pohybují v přesně vymezených hranicích určitých lokalit. Je to tak údajně proto, že se na daných místech ukrývají vzácné poklady, které ohnivá monstra ochraňují.  „Nikdo je neviděl zatoulat se mimo tradiční oblast. Takováto teritoria se často nachází v okolí starobylých zřícenin, megalitických staveb ne
od 22.3.2025 3.0tis
Když se Daniel David Palmer (1845–1913) ve 20 letech přestěhuje z kanadské provincie Ontario do Spojených států, vykonává různá povolání. Celou tu dobu se ale velmi zajímá o různé filozofické knihy, převážně ty, co souvisejí s lidským zdravím. Postupně se zaměří na magnetické léčitelství.  To se zabývá léčbou pacientů pomocí magnetu, který léčitel přiklád
od 21.3.2025 3.2tis
18. května 1941 vyplouvá do akce německá bitevní loď Bismarck. Na její palubě se jako maskot ocitá i černobílý kocour... O devět dnů později je ale Bismarck potopen a z posádky čítající 2200 mužů přežije jen 115 z nich. Kocoura, který se zachránil na plovoucím kusu prkna, z moře vytáhnou námořníci z britského torpédoborce HMS Cossack. Od nich dostává jmén
od 16.3.2025 3.3tis
Svatý Grál je údajně pohár, ze kterého pil Ježíš Kristus při Poslední večeři.  Mezi lidmi se traduje, že má zázračnou moc! Není však jasné, kde se v současnosti nachází. Indicie k jeho nalezení možná obsahuje pomník Shepherd´s monument v parku anglického venkovského sídla Shugborough Hall. Míst, kde může být posvátný artefakt ukryt, je však celá řada. Které je to správné?  [gallery ids="151678,
od 7.3.2025 3.3tis
Sedmnáctiletá Jane Addams jednoho zářijového dne odchází do školy. Ujde jen několik kroků, než se otočí a vrátí se zpět pro peníze. Jenže když znovu vstoupí do domu svých rodičů, zjistí, že mezitím uplynulo 8 let a ona sama byla prohlášena za mrtvou! Vstoupila snad do nějaké časoprostorové trhliny? Je 18. září 1954. Školní den jako kter
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz