15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Reportáže
Massada: Mýtus s otazníky
Mirek Brát
od Mirek Brát 29.4.2021
4.0tis
Pohled z vrcholu Massady směrem k Mrtvému moři.
399
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Jen několik kilometrů od Mrtvého moře se na vrcholku izolované hory nachází starověká pevnost Massada. Je známá především jako místo hrdinského odporu židovských povstalců proti římské nadvládě.

Pohled z vrcholu Massady směrem k Mrtvému moři. Na vrchol Massady vás nyní vyveze i lanovka. Z Massady jsou stále viditelné tábory X. římské legie.

V roce 66 našeho letopočtu se oddíl židovských bojovníků – zélótů zmocnil Massady a přeměnil ji na dobře opevněnou základnu. Na likvidaci tohoto izolovaného místa odporu vyslali Římané X. legii pod velením Flavia Silvy.

V roce 74 našeho letopočtu Římané Massadu dobyli. Ještě před tím však spáchalo 960 židovských obránců – mužů, žen i dětí hromadnou sebevraždu. Tolik oficiální verze příběhu, jehož mýtická síla prostupuje i nyní izraelskou společností.

Na vrchol Massady vás nyní vyveze i lanovka.

Archeologie versus nacionalismus

Objevují se však i hlasy, které archeologické průzkumy pevnosti Massada v 60. letech 20. století potvrzující tuto oficiální verzi, obviňují z politické agendy. Výzkumy Massady mohly být ovlivněny zájmem vytvoření nacionalistického příběhu důležitého pro Stát Izrael.

Z Massady jsou stále viditelné tábory X. římské legie.

Sebevražda nebo vražda?

Příběh o Massadě a hromadné sebevraždě zélótů se opírá o zmíněné detailní archeologické výzkumy na Massadě a o popis celé události v díle historika Josepha Flavia. Oba tyto zdroje jsou však nyní podrobovány kritice.

Objevují se teorie, že obránci Massady nespáchali sebevraždu, ale byli po dobytí pevnosti pobiti Římany. Josephus Flavius měl pak vytvořit přikrášlenou verzi příběhu bez finální hromadné vraždy. Tím by postavil X. římskou legii do lepšího světla.

Je to citlivé téma, protože Izrael Massadu potřebuje. Pro hrdinský mýtus a poselství, které přináší.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]