18. července 1552: Narodil se císař Rudolf II., velký znalec i podporovatel světa záhad, okultismu a alchymie.
Domů     Max Headroom incident: Vpád vdo vysílání způsobil divákům nevolnosti!
Max Headroom incident: Vpád vdo vysílání způsobil divákům nevolnosti!
od 21.12.2022
2.8tis
Za útoky podle některých teorií stojí hackerská komunita Chicaga, foto Pixabay
300
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Dvě stanice chicagské televize během jednoho večera v roce 1987 naruší bizarní hackerský útok.

Zdá se, že útočníci tímto způsobem vyjadřují svou nevoli proti televizním reklamám, ale objevují se i lidé, kteří uvádějí, že po zhlédnutí videa trpěli halucinacemi a nevolností. Od incidentu oběhlo již 35 let, ale jeho pachatelé zůstávají neznámí.

Za útoky podle některých teorií stojí hackerská komunita Chicaga, foto Pixabay Muž v masce předvedl bizarní vystoupení, foto neznámý autor / creative commons / volné dílo Útoky měly některým divákům způsobit nevolnost, foto Pixabay

Snad nejslavnější a také nejpodivnější útok na televizní vysílání se odehrává 22. listopadu 1987, kdy je neznámými hackery v průběhu večera narušen program dvou lokálních stanici vysílajících v oblasti Chicaga.

V prvním případě útok něco po 21. hodin přeruší sportovní segment pravidelných zpráv na stanici WGN. Obrazovky diváků nejprve na 15 vteřin zčernají a poté se na nich objeví záběry muže v masce oblíbené fiktivní postavy Maxe Headrooma.

Ten se mlčky kymácí před rotujícím panelem z vlnitého plechu, který napodobuje geometrický efekt skutečného pozadí Maxe Headrooma. Vše doprovází nepříjemné statické bzučení.

Celý incident trvá asi 28 sekund, poté technici změní frekvenci signálu spojujícího vysílací studio s vysílačem stanice. Sportovní moderátor stanice WGN Dan Roan na věc reaguje pohotově slovy:

„No, jestli vás zajímá, co se teď stalo, tak mě taky.“ Poté ještě zažertuje, že počítač, na němž běží zprávy, zdivočel, načež se vrátí ke komentování proběhlého baseballového zápasu. Co měl bizarní výjev, který vysílání přerušil, znamenat?

Muž v masce předvedl bizarní vystoupení, foto neznámý autor / creative commons / volné dílo
Muž v masce předvedl bizarní vystoupení, foto neznámý autor / creative commons / volné dílo

MAXŮV HOLÝ ZADEK

Ještě téhož večera, přibližně ve 23:20, se muž v masce na obrazovky vrací. Tentokrát je přerušeno vysílání stanice PBS WTTW. Kde zrovna běží seriál Doctor Who „. Tentokrát imitátor Maxe Headrooma k divákům promluví zkresleným hlasem.

Jeho „poselství“ je však matoucí. Muž vykřikuje zdánlivě nesouvislé věty narážející na televizní moderátory, různé obchodní značky či oblíbené seriály. To vše je přerušováno jeho maniakálním smíchem.

V jeden okamžik zvedá před kameru dildo, které pak odhodí a o něco později ukazuje rukavici, o níž prohlašuje, že jeho bratr nosí tu druhou. „Ale je špinavá! Je to jako by na ní byly krvavé skvrny,“ prohlašuje zlověstně.

Nakonec si muž v masce stahuje kalhoty, čímž odhaluje své pozadí. Do záběru následně vstupuje neznámá žena v kostýmu uklízečky a začne ho přes holou zadnici plácat plácačkou na mouchy.

Touto scénou nahrávka končí a na obrazovky zmatených diváků se opět vrací Doctor Who. Co měl tento šílený vstup znamenat?

PODIVNÉ NÁSLEDKY

Lze předpokládat, že k útoku hackeři provádějí spíše pro vlastně pobavení, adrenalin či test vlastních dovedností, než aby sledovali jakési vyšší cíle.

Některá vyřčená hesla okrajově vyjadřují nevoli proti televizním reklamám, což ale zjevně není primární misí útoku.

Když je o pár desítek let později nahrávka incidentů umístěna na internet, objevují se i lidé, kteří po zhlédnutí videa údajně trpí halucinacemi a nevolností.

Specialisté později údajně zjišťují, že frekvence zvuku v tomto videu se pohybuje mezi 17 až 19 hz, což skutečně může popisované potíže způsobit. Mohlo se tedy jednat spíše o útok na diváky?

Jisté je, že jeho pachatelé se v komunitě technologických nadšenců po svém téměř neuvěřitelném výstupu stávají legendou. Přesto se k činu dodnes nikdo nepřihlásil a ani důkladné vyšetřování nikam nevede.

Útoky měly některým divákům způsobit nevolnost, foto Pixabay
Útoky měly některým divákům způsobit nevolnost, foto Pixabay

POD SVÍCNEM JE TMA

Ještě nyní se čas od času objeví pokusy incident objasnit, zatím jsou pokaždé neúspěšně. Přitom však v dané době rozhodně nejde o věc, kterou by bylo možné provést v tichosti a nenápadně.

Naopak takový vpád do vysílání i podle současných expertů vyžaduje rozsáhlé technické znalosti a značný vysílací výkon.

Pirátské vysílání tedy pravděpodobně vycházelo z bezprostřední blízkosti vysílacích věží obou stanic, které se nacházely na vrcholcích vysokých budov v centru Chicaga.

Často se spekuluje, že Max a jeho spolupachatelé pocházejí z chicagské undergroundové hackerské komunity. Jenže k provedení útoku by bylo potřeba nákladné profesionální zařízení a podle přesvědčení mnoha vyšetřovatelů také nemalá pomoc zevnitř stanic.

Pozornost se proto stáčí spíše k teorii, podle které jde buď o interní útok nespokojeného zaměstnance nebo bývalého zaměstnance některé z daných stanic. Jak se vůbec pachatelům podařilo beze stopy uniknout?

Foto: Creative commons, Pixabay, Youtube (Kenny Triton)
Lokalita:
Další článek
Související články
od 18.7.2024 164
Lidské dějiny jsou plné zajímavých profesí, které už dávno zanikly či přestaly plnit původní význam. Patří mezi ně i mystický úděl pojídačů hříchů. Podivných poutníků, kteří na sebe údajně dokázali přebírat hříchy a bolesti jiných lidí. Měli snad nějaké nadpřirozené schopnosti? Nebo šlo jen o obyčejné podvodníky, kteří využívali strachu z Božího trestu? Nad zele
od 17.7.2024 1.3tis
Raoul Wallenberg (1912-1947) byl švédský diplomat, který během svého působení v Maďarsku v časech druhé světové války zachránil tisíce lidí před transportem do nacistických vyhlazovacích táborů. V roce 1945 však záhadně zmizel. Jaký mohl být jeho další osud? V roce 1944 začali nacisté v Maďarsku realizovat takzvané konečné řešení židovské otázky. V
od 17.7.2024 1.8tis
Oko Sahary, známé také jako struktura Richat, je rozlehlý kruhový útvar nacházející se v saharské poušti v Mauritánii, který je dobře patrný pouze při pohledu z vesmíru. Při pohledu z oběžné dráhy vypadá Richat jako kruhy na vodní hladině či jakési gigantické oko. Kde se vzal?     Až do druhé poloviny 20. století o něm nikdo nevěděl. Teprv
od 17.7.2024 1.9tis
Záhadné podzemní místnosti vytesané do pískovce a podepřené mohutnými sloupy. Pod skotským Edinburghem se nachází zvláštní podzemní městečko, se kterým je dodnes spojeno mnoho otázek. Představujeme Gilmerton Cove, místo, na kterém vás pohltí atmosféra tajemství a dávných časů. Na okraji skotského hlavního města se nachází bývalá horni
od 16.7.2024 2.3tis
Filadelfský experiment, moderní přístroje na starých fotografiích či lidé, kteří o sobě tvrdí, že přišli z budoucnosti.  Cestování v čase je vděčným námětem nejen pro sci-fi knihy a filmy, ale i pro milovníky záhad a seriózní vědce. Přinášíme pětici pozoruhodných příběhů, které se dodnes nepodařilo objasnit. Poznali jejich aktéři jedno z největších mystérií vědy? [gallery ids="135901,135900,135
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává