Skip to content

Mečem do vlastního těla: Holanďan Mirin Dajo je považován za medicínský zázrak!

Holanďan Mirin Dajo v roce 1947 šokuje veřejnost i lékaře svou „uměleckou“ produkcí. Je považován za medicínský zázrak. Při svých vystoupeních ve švýcarské Basileji a Curychu si totiž nechává propíchnout trup 70 centimetrů dlouhým a 6–8 centimetrů širokým ocelovým mečem. Své představení bez problémů přežije, aniž by ztratil jedinou kapku krve!

Pod pseudonymem Mirin Dajo vystupuje nizozemský fakír Arnold Gerrit Henske (1912–1948) nejčastěji v curyšském divadle Corso, kde předvádí své neuvěřitelné kousky. Ředitelem divadla je tehdy Hans Hubert, který umělce jednou požádá, aby se nechal vyšetřit lékaři z chirurgického oddělení curyšské kantonální nemocnice. I když to muž nejprve odmítá, nakonec souhlasí. Potvrdí lékařská vyšetření jeho „nadlidské“ schopnosti, nebo odhalí podvodníka?

Má fakír nadlidské schopnosti?

Posledního květnového dne roku 1947 se Dajo se svými dvěma pomocníky vydává do malé přednáškové síně polikliniky. Zde už je připraveno početné „odborné publikum“ z řad studentů a lékařů. Celé sezení řídí profesor Brunner, přednosta chirurgického oddělení. Zkoumaný muž si stoupá do středu místnosti a jeho asistent mu bez jediného mrknutí oka zabodne meč do zad ve výši ledvin. Špička zbraně se vynoří vpředu v hrudi! Přítomní jsou v šoku, neschopni jediného slova. Vedoucí lékař, stále plný skepticismu, žádá fakíra, aby se podrobil rentgenovému vyšetření.

Přístroj se však nachází v jiném patře budovy, a tak se dlouhými chodbami curyšské nemocnice vydává na cestu podivný průvod – za probodnutým mužem k údivu náhodných pacientů pochodují studenti, profesoři a lékaři. Rentgenový snímek ukazuje, že Holanďan má dvakrát probodnutou zevní pobřišnici, žaludek, střevo a pravděpodobně i játra. Za normálních okolností by podobné zranění skončilo vnitřním krvácením a neodvratnou smrtí. Zbraň je z těla muže vytažena až po 20 minutách a k údivu všech přítomných Mirin Dajo vůbec nekrvácí! V novinách se o něm hned druhý den píše jako o medicínském zázraku. Palcové titulky hlásí: Zrodila se vědecká senzace! Jak ale lékaři něco takového vysvětlují?

Jak to, že Dajo necítí bolest?

Zdá se, že popsaný případ je jen dalším dokladem schopnosti nazývané seberegulace. Ovládání sebe sama a potlačení bolesti má být jednou ze zvláštních lidských dovedností. Může ji snad mít každý z nás? Proč ji pak ale dokážou využít jen někteří jedinci? Indičtí jogíni usilují o sebezdokonalení různými duševními a tělesnými cvičeními. Mezi časté praktiky prý patří i překonávání bolesti.

Některým z nich se například říká „mistři pěti ohňů“. Tito asketové dokážou sedět v hluboké meditaci celý den v slunečním žáru uprostřed čtyř velkých zapálených ohňů. Jejich tělo přitom údajně vzdoruje extrémnímu horku bez jakékoliv újmy na zdraví. Podobné příklady sebeovládání lze spatřit také při některých náboženských slavnostech. Ojedinělí věřící si občas při poutích nechávají vrážet do těla háky a na nich pak táhnou při poutnické cestě obrovská břemena. To vše bez projevu nějakého utrpení či krvácení?

Dokáže Dajo ve svém těle uvolňovat endorfiny dle libosti?

Jak lze vysvětlit takové ovládání bolesti? Odborníci zabývající se touto problematikou už vědí, že v silném stresu se při nadměrné námaze uvolňuje velké množství endorfinů. Jsou to vlastně opiáty těla, které tiší bolest podobně jako morfium, a navíc vyvolávají euforii. Za změněných stavů vědomí, při extázi či transu se jich má vytvářet obzvláště velké množství – až do té míry, že prý dochází k potlačení vnímání bolesti.

Americký vědec, doktor Elmer Green koncem 70. let minulého století zkoumá nizozemského fakíra Jacka Schwarze (1924–2000). Ten si má údajně zcela bezbolestně propichovat sval na záloktí dlouhou jehlou. Při měření činnosti jeho mozku přístroje ukazují přítomnost alfavln – ty však řídící orgán produkuje jen při stavu hlubokého uvolnění.

Tkví snad tajemství sebezraňujících se lidí v jejich schopnosti redukovat pozornost a setrvávat v uvolněném stavu? Krajní koncentrací a silou vůle zřejmě získávají moc nad vlastním tělem. I přes všechna tato vysvětlení však zůstávají nad vystoupením Mirina Daja dodnes viset otazníky…

Foto: allthatsinteresting.com, mirfaces.com. Autor článku: Karel Kýr. Pro web upravil: Jan Kukrál.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vše na jednom místě
rezidenceonline.cz

Vše na jednom místě

Ložnice je nejklidnější zónou bytu a její vzhled se už...
Největší krádež století: Velká vlaková loupež
epochaplus.cz

Největší krádež století:...

Tato loupež šokovala nejen Velkou Británii,...
7 největších záhad kolem alkoholu
epochalnisvet.cz

7 největších záhad kolem...

Alkohol provází lidstvo už několik tisíciletí....
Do Plzně nejen na pivo…
epochanacestach.cz

Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to...
Českobudějovičtí vědci chtějí zlepšit kvalitu vody
21stoleti.cz

Českobudějovičtí vědci...

Hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR vyplují...
Rekordmani dlouhověkosti: Která zvířata žijí nejdéle?
epochaplus.cz

Rekordmani dlouhověkosti: Která...

Život ve volné přírodě je drsný! Zvířata musejí čelit...
Vydejte se do pestrobarevného Madridu
epochanacestach.cz

Vydejte se do...

Madrid je ideálním místem...
Muskova Tesla Model S uspěla v Kalifornii. Teď se pokusí o traťový rekord v Nürburgringu
21stoleti.cz

Muskova Tesla Model S uspěla v...

Na Muskově Twitteru se před několika dny...
Bílá čarodějnice severu: Skutečně dokáže předvídat budoucnost?
epochalnisvet.cz

Bílá čarodějnice severu:...

V pokoji plane několik svící a linou se jím podmanivé...
Chce dům v zahraničí?
nasehvezdy.cz

Chce dům v zahraničí?

Své peníze, které investovala do padělaného obrazu,...
Bolí vás vaše duše nebo ego?
nasehvezdy.cz

Bolí vás vaše duše nebo ego?

Duše bolí, jestliže vnitřně sami sobě něco...
Restaurace Sia plánuje týden okořeněný chilli papričkami
iluxus.cz

Restaurace Sia plánuje týden...

Šéfkuchař Jiří Štift z asijské restaurace...