I ty nejtajnější pirátské mapy, které se zjevují v nejdivočejších snech hledačům pokladů, v porovnání s ním blednou, symbolicky i doslova. Řeč totiž nejde o nějakém kódu na potrhaném kusu papíru. Tahle záhada byla zapsána do kovu. Jde o měděný svitek od Mrtvého moře.
Jako svitky od Mrtvého moře jsou označovány nálezy starověkých biblických a dalších náboženských textů. Nalezeny byly v jeskyních v Kumránu u Mrtvého moře. Materiálem, ze kterého byly svitky zhotoveny, byl v naprosté většině pergamen.
Existuje však jedna výjimka. Jaká?
Podivná zpráva
Jedná se o měděný svitek označovaný také kódem 3Q15. Psacím podkladem pro dávného písaře-kovotepce byla takřka čistá měď s nepatrným množstvím cínu. To však není jediná odlišnost měděného svitku. Záhadný je rovněž jeho obsah.
Zatímco všechny zatím nalezené svitky obsahují ucelené texty, zde se jedná o pouhý seznam míst.
Netradiční je rovněž jazyk, kterým k nám měděný svitek po téměř dvou tisíciletích promlouvá. Je to značně nesrozumitelné sdělení, formou i obsahem. Od roku 2013 je tento svitek vystaven v muzeu v jordánském Ammánu.
Tajemný poklad
Měděný svitek by měl obsahovat výčet šedesáti čtyřech míst. Co je spojuje? Ukryté cennosti, především zlato. Pravděpodobně se jedná o poklady, které ukryli Židé, aby se nedostali do rukou jejich tehdejšímu nepříteli – Římanům.
Mohou být tyto poklady někde stále ještě ukryté? Zde se názory různí. První skupina historiků a archeologů je k tomuto tématu skeptická. Tvrdí, že ukryté cennosti nalezli již dávno Římané.
Nepotřebovali k tomu ani znát obsah měděného svitku. Stačily jim prý zostřené výslechy těch, kteří poklady ukrývali. Část badatelů ovšem tvrdí, že by některé úkryty nemusely být římskými legionáři objeveny.
Ostatně, samotné svitky od Mrtvého moře spatřily znovu světlo světa až v polovině minulého století.