Psal se rok 1939 a slavný americký cestovatel Richard Halliburton vyplouvá na čínské džunce Mořský drak z Hongkongu do San Francisca. Poslední zpráva z jeho lodi přichází 24. března 1939. Potom loď beze stop zmizí.
O dva roky dříve zmizela nad Tichým oceánem i slavná pilotka Amelie Earhart. Mají tato dvě zmizení, ve své době slavných celebrit, něco společného?
V případě pilotky Amelie Earhart bylo její zmizení vysvětlováno tím, že byla jako špionka údajně zadržena japonskou armádou. Její příběh, včetně mnoha konspiračních teorií, žije do současnosti. Na osud cestovatele a dobrodruha Richarda Halliburtona již začal padat prach zapomnění krátce po skončení druhé světové války, byť například do češtiny byla přeložena desítka jeho knih.

Cestovatel a dobrodruh
Američan Richard Halliburton byl autor originálních cestopisů. Cestoval po celém světě, jeho knihy se prodávaly v obrovských nákladech. Do cestopisů zpracovával vlastní zážitky, které se mnohdy inspirovaly činy historických osobností.

Po vzoru básníka lorda Byrona plaval Halliburton přes úžinu Dardanely. Inspirován vojevůdcem Hannibalem překonal na slonu Alpy. Cestoval po Středomoří po stopách řeckého hrdiny Odyssea, vydal se po stopách výprav Alexandra Makedonského.
Na dvouplošníku s příhodným názvem Létající koberec absolvoval v roce 1932 cestu kolem světa.
Džunkou přes Pacifik
Osudným se mu stal jeho projekt: plavba čínskou džunkou přes Pacifik. Poslední zpráva z paluby lodi, která byla pro transoceánskou plavbu špatně vybavena a vystrojena, se stala legendou:
BOUŘE OD JIHU. DÉŠT. SILNÉ PORYVY VICHŘICE. ZÁBRADLÍ NA NÁVĚTRNÉ STRANĚ POD VODOU. LŮŽKA MOKRÁ. STĚŽÍ UDRŽUJEME KURS. MÁM SE BÁJEČNÉ. PŘÁL BYCH VÁM, ABYSTE BYLI NA MÉM MÍSTĚ. STOP.

Paradoxem je, že oficiální pátrání po Halliburtonovi bylo vyhlášeno až o měsíc poději, protože se předpokládalo, že zmizení jeho džunky je pouze reklamní a marketingový trik, jak k celé záležitosti přitáhnout zájem veřejnosti.
Stejně jako v případě Amelie Earhart, i po Richardu Halliburtonovi pátralo americké námořnictvo a letectvo.

Žádná stopa po lodi ani posádce se však nenašla. Objevily se tak konspirační teorie, které ukazovaly na možnou analogii mezi zmizením pilotky a cestovatele. Pomyslným prstem tyto teorie ukazovaly na Japonsko, které v Pacifiku provádělo agresivní mocenskou politiku. Ostatně, začalo již odpočítávání pro druhý světový válečný konflikt.

Epilog
Životní pouť Richarda Halliburtona končí kdesi ve vlnách Pacifiku. V současnosti je zmizení džunky Mořský drak a celé její posádky dáváno do souvislosti především s tajfunem, který na hladině oceánu onoho osudného dne vytvářel až dvanáct metrů vysoké vlny. Takovým živlům nemohla chatrná džunka dlouho odolávat.