3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
od 24.9.2021
3.4tis
Jednou z atrakcí jsou dnes v Údolí smrti písečné duny. FOTO: Tuxyso / Wikimedia Commons
446
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších míst, než je Údolí smrti v americké Kalifornii. Na tomto kamenitém, rozpáleném kusu země, dokonce naměřili nejvyšší teplotu v moderní historii – více než 56 stupňů Celsia. A přesto se má právě v Údolí smrti nacházet tajné město.

A tady ještě není všem překvapením konec. Když v roce 1947 hlásaly jedny noviny v San Diegu do světa zprávy o senzačním objevu, zmiňovaly se dokonce o obrech a mumiích!

Jednou z atrakcí jsou dnes v Údolí smrti písečné duny. FOTO: Tuxyso / Wikimedia Commons Indiáni z kmene Pajutů věřili v existenci Země duchů v Údolí smrti. FOTO: Dove, Adam, Public domain, via Wikimedia Commons Údolí smrti je nejsušším a nejníže položeným místem Kalifornie. FOTO: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

OBJEVITEL MĚSTA ZÁHADNĚ ZMIZEL

Kde že má tenhle fantaskní příběh počátky?

Musíme se za nimi vydat o něco dál do minulosti, do roku 1931. Tehdy údajně muž jménem F. Bruce Russell objevil v Údolí smrti podzemní jeskynní komplexy, které ho dovedly až do skrytého města, kde našel mumifikované obry.

reklama

O své práci však nikdy nikomu neřekl a na veřejnost se tak dostala až v roce 1947. Sám Russell později ale místo nedokázal znovu najít a později za nevysvětlených okolností právě v Údolí smrti zmizel.

Mumifikované mrtvoly údajných obrů sice nějakou dobu v Americe obíhaly na výstavách, ale jestli pocházejí z Údolí smrti, nikdo nepotvrdil.

Údolí smrti je nejsušším a nejníže položeným místem Kalifornie. FOTO: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons
Údolí smrti je nejsušším a nejníže položeným místem Kalifornie. FOTO: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

INDIÁNI HOVOŘÍ O ZEMI MRTVÝCH

Jde tedy v případě Russellova údajného objevu jen o hoax? To není tak jisté. I když si Údolí smrti zaslouží svůj dnešní název plným právem, jakkoliv je to neuvěřitelné, lidé jej obývali už před devíti tisíci lety!

reklama

Indiáni z kmene Pajutů, kteří nedaleko údolí našli útočiště, dodnes vyprávějí legendy o místě zvaném Shin-au-av, Země duchů. Ta se má nacházet právě v Údolí smrti.

Podle této legendy se do města dostal indiánský náčelník, který po ztrátě své ženy hledal v údolí smrt.

Dívka, podle Indiánů dcera samotného Velkého Ducha, ho však dovedla do obrovského přírodního amfiteátru, kde se šťastně se svou ženou shledal a přivedl ji zpět mezi živé. Od té doby všude hlásal zázraky a krásu Země duchů.

Indiáni z kmene Pajutů věřili v existenci Země duchů v Údolí smrti. FOTO: Dove, Adam, Public domain, via Wikimedia Commons
Indiáni z kmene Pajutů věřili v existenci Země duchů v Údolí smrti. FOTO: Dove, Adam, Public domain, via Wikimedia Commons

Nakolik jsou indiánské legendy a mýty pravdivé? Kdoví. Údolí smrti už každopádně prozkoumala řada expedic a nikdy žádné jeskynní komplexy ani pozůstatky města nenašla. Existovalo-li někde jinde než v pověstech, město v Údolí smrti na své odhalení nadále čeká.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 95
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.4tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.6tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.