Skip to content

Metla lidstva od vikingů

Vikingové jsou po celá století považováni za neohrožené válečníky, jejich výpravy však s sebou nenesly jen kýžené poklady a slávu. Nedávné studie prokázaly, že jejich legendární cesty pomohly v šíření nebezpečných chorob do koutů světa, kde se dříve nevyskytovaly.

V tomto konkrétním případě je řeč o pravých neštovicích, jejich historie byla do nedávné doby trasována zhruba do 17. století. Tento zažitý fakt byl nyní vyvrácen, badatelé totiž na virus pravých neštovic narazili v zubech vikingů žijících před asi 1400 lety.

Studie navíc pracuje s hypotézou, že to byli právě vikingové, kdo tuto smrtící nemoc roznesl po celé Evropě.

Smrtnost byla v případě onemocnění až padesátiprocentní. Dosud nejstarší vzorky neštovic pocházely ze 17. století a byly nalezeny v mumifikovaném dítěti, které žilo na území současné Litvy. Foto: GioezeleFazzeri / pixabay
GENETIKA, MATKA VŠEHO

Vědci se v průběhu letošního roku zaměřili na nalezené ostatky z jedenácti pohřebišť vikingů ležících v Norsku, Dánsku, Británii a Rusku. Všechny práce vedl profesor a evoluční genetik Eske Willerslev (*1971) z Cambridgeské univerzity, který proslul svou pozoruhodnou průkopnickou prací v molekulární antropologii, paleontologii a ekologii.

Willerslev je spolupracovníkem americké Národní akademie věd a je držitelem Řádu Dannebrog vydaného dánskou královnou Markétou II. (*1940). Díky jeho usilovné práci vědci nalezli v zubních ostatcích vyhynulé kmeny původce pravých neštovic.

Studie tedy jasně naznačuje, že vikingové s touto nemocí sváděli nerovný zápas již v 7. století a s největší pravděpodobností ji také dále roznášeli.

Z podrobného výzkumu již vědci mají vymodelované výsledky a odhalili, že staré geny viru disponují jinými aktivními geny oproti novějším typům. Foto: GioezeleFazzeri / pixabay
NEJSMRTELNĚJŠÍ VIRUS VŠECH DOB

Genetická struktura nalezeného se však liší od moderního viru neštovic. „Starší verze má geneticky blíže k neštovicím velbloudů nebo hlodavců. Nicméně jak se nemoc projevila v době vikingů, nevíme,“ sdělil prestižnímu vědeckému magazínu Science Lasse Vinner, jeden z autorů studie.

Lidé cestující po světě rychle rozšířili nový koronavirus, takže je pravděpodobné, že vikingové roznesli neštovice. Pouze s tím rozdílem, že v té době cestovali na lodích, ne v letadlech,“ poznamenal vedoucí studie Eske Willerslev.

Z dostupných analýz vyplývá, že lidé, kteří na nemoc zemřeli a byli pohřbeni, vykazovali vysoké hladiny viru v krvi. To jasně naznačuje, že infekce mohla být nejen vážnou nemocí, ale také přímou příčinou smrti.

Vědci předpokládají, že starý virus pocházel s největší pravděpodobností od krys, z analýz bylo zjištěno, že má geneticky blízko k neštovicím vyskytujícím se právě u těchto hlodavců. Foto: ValeriiIavtushenko / pixabay
PADLY MILIONY LIDÍ

Pravé neštovice jsou známé také pod názvem variola, v historii lidstva si vyžádaly více obětí, než padlo ve všech válkách, jen ve dvacátém století zemřelo v souvislosti s nemocí přibližně 500 milionů lidí.

Ještě v roce 1967 mělo neštovicemi onemocnět přibližně 15 milionů lidí, z nichž 2 miliony podlehly. Díky předchozímu soustředěnému programu očkování byly pravé neštovice 8. května 1980 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za zcela vymýcené.

Přestože dosud chyběly vědecké důkazy, že se pravé neštovice vyskytovaly před 17. stoletím, podle některých historiků byla šestá rána egyptská údajně právě infekcí pravých neštovic. Foto: GioezeleFazzeri / pixabay
Foto: Úvodní foto: Morket / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
epochaplus.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
V liberecké zoo jsou prvně k vidění kriticky ohrožení gekoni modří
epochaplus.cz

V liberecké zoo jsou prvně k...

Zoo Liberec začala s chovem vzácných gekonů...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...