Okolí zahaluje tma a na silnici číslo 84 v americkém státě Severní Karolína pozvolna opadává provoz. Pár řidičů je však ještě na cestě. Jednomu z nich už padají oči únavou. Vtom si všimne mladé dívky, která stopuje u krajnice.
Zastavuje a nabízí jí svezení. „Bydlím za mostem Bay Bridge,“ říká neznámá a řidič ji veze na místo určení. Když však vjede na most, dívka náhle zmizí.
Takto zní nejčastěji vyprávění svědků, kteří se prý setkali s duchem studentky, která cestovala na svoji promoci, ale na silnici číslo 84 zemřela při autonehodě. Různé obměny této legendy se vyprávějí po celém světě.

ŘEKNE ADRESU A ZMIZÍ
Ve 40. letech minulého století zkoumají příběhy o mizejících stopařích napříč Spojenými státy američtí folkloristé Richard Beardsley a Rosalie Hankey. Podaří se jim sehnat na 79 různých psaných svědectví.
Lidé prý nejčastěji pozorovali ducha mladé dívky, ale výjimkou nebyla ani stopující stará žena. V některých příbězích přízrak pouze požádal o svezení, v jiných z auta zmizel i s nějakým předmětem, který patřil řidiči.
Ten pak byl údajně nalezen na náhrobku některého z přilehlých hřbitovů. Častou verzí je také tato: „Duch dá řidiči adresu, na kterou chce být zavezen, ale před cílem z auta zmizí. Řidič se pak na adrese na onu osobu doptá a zjistí, že už je nějaký čas po smrti,“ popisuje americký spisovatel Ernest W.
Baughman. Proč je podobných vyprávění tolik? Mohou být některá pravdivá?

DUCH NEBO JEN PŘELUD?
Lidé ohlašují paranormální aktivitu nejčastěji z míst, na kterých došlo k nějaké nehodě či násilné smrti. Podle některých parapsychologů je to kvůli tomu, že duše lidí, kteří zemřeli předčasně a krutým způsobem, zůstávají uvězněné na tomto světě.
K místu smrti je pak prý připoutá silný zážitek z jejich posledních chvil. Pro takovou teorii však neexistují žádné důkazy, proto nastupuje řada vysvětlení racionálních a skeptických. Podle nich jsou svědectví o přízračných stopařích buďto pouhými výmysly, nebo jde o halucinace.
Ty může vyvolat například strach z pobytu v místě, jež je poznamenáno krveprolitím. Svou roli ale možná sehrává také kondice svědků. „Za bdělého stavu mozek produkuje adenosin. Když je ho moc, může způsobit halucinace,“ uvádí profesor Danny Eckert z australské univerzity Nového Jižního Walesu.
Je snad stopující duch spíše znamením toho, že jste toho moc nenaspali a neměli jste sedat za volant? Ve světle nezměrného počtu různých svědectví se jen těžko věří tomu, že by lidé sdíleli tak podobné vidiny. Fenomén tak dosud zůstává zcela neobjasněn.
Autor článku: Michaela Šedivá