15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Mnichovskou katedrálou Frauenkirche možná kráčel Ďábel
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 6.4.2021
4.6tis
Svatostánek láká záhadology. Foto: Thomas Wolf / Wikimedia commons – CC BY-SA 3.0 de
636
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Zajímavou turistickou atrakcí je černá šlápota vtisknutá do jedné z dlaždic německého chrámu Frauenkirche. Podle legendy patří samotnému ďáblovi! A co víc, ten má být u chrámu stále přítomen!

Svatostánek láká záhadology. Foto:  Thomas Wolf / Wikimedia commons - CC BY-SA 3.0 de V 15. století má Mnichov kolem 15 000 obyvatel. Kostel by tak pojmul všechny i obyvatele okolních vsí.  Foto: Wikimedia commons -volné dílo Ďáblova stopa má dokonce čertovský ocásek. Foto:  Aleister Crowley / Wikimedia commons - volné dílo Podle pověsti krouží ďábel za nocí kolem věží katedrály.  Foto: Ilka Franz / Wikimedia commons - CC BY-SA 3.0

Čí je tato stopa ve skutečnosti? Pochází z dávných dob, nebo vznikla v průběhu některé z pozdějších rekonstrukcí svatostánku? Víra v ďábla je ve středověku rozšířený fenomén. O existenci nebe a pekla nepochybuje snad nikdo.

Není proto ale také žádnou výjimkou, že se množí legendy, které mají tyto skutečnosti potvrzovat. Jako by snad jiné dimenze a děsivé kreatury byly realitou! Specifickým jevem se stávají pozorování ďábelských znamení.

Jedno takové se objevuje i v mnichovské katedrále Frauenkirche. Velkou turistickou atrakcí současnosti je otisk nohy v podlaze, o kterém se věří, že je stopou samotného ďábla. Jeho podoba připomíná šlápotu boty, z níž vystupuje útvar ve tvaru konce ocasu.

Ke vzniku stopy se váže tajemná pověst. Skutečně se v tomto svatostánku v minulosti zjevil sám ďábel?

V 15. století má Mnichov kolem 15 000 obyvatel. Kostel by tak pojmul všechny i obyvatele okolních vsí. Foto: Wikimedia commons -volné dílo

SVATOSTÁNEK Z ODPUSTKŮ

Monumentální stavba Frauenkirche patří k dominantám hlavního města německé spolkové republiky Bavorsko. Základní kámen položí roku 1468 bavorský vévoda Zikmund a samotná stavba je přiřknuta německému architektovi Jörgu von Halsbachovi (†1488).

Za materiál si zvolí cihly, jelikož na nic lepšího nejsou peníze. Jenže ty za pár let dojdou. Přichází tedy finanční injekce od papeže Sixta IV. (1414–1484). Stavbu podpoří odpustky, které byly vybrány od věřících.

Ti se jimi, podle církve, vykoupili se svých hříchů. Odpustky jsou kritizovanou komoditou již ve středověku a církvi získají spoustu odpůrců. Jedním z nich je i Jan Hus (1370–1415), upálený v roce 1415. Podle něj se hříšníci, kteří si zaplatí odpuštění, ve skutečnosti nekají a kněží je „ždímou“ jen pro vlastní obohacení.

Je snad náhoda, že tyto nekale získané peníze jsou použity právě na stavbu Frauenkirche, kde se objeví ďáblova stopa?

Ďáblova stopa má dokonce čertovský ocásek. Foto: Aleister Crowley / Wikimedia commons – volné dílo

POVĚST, KTERÁ ŽIJE DODNES

Katedrála pojme až 20 000 lidí, což je skutečně obdivuhodné. Zvláště, když vezmeme v úvahu, že v 15. století má Mnichov kolem 13 000 obyvatel. Pozornost návštěvníků však více než ohromný interiér přitahuje jediná dlaždice v přístupové chodbě.

Je zde obtisknuta stopa, jejíž původ je neznámý. Prý ji tu kdysi zanechal sám ďábel! Podle legendy učinil dohodu se stavitelem Halsbachem. Pokud postaví Frauenkirche zcela bez oken, dá mu na velkolepé dílo peníze.

Když je práce dokončena, ďábel prý přijde na kontrolu. Z místa, kde stojí, to vypadá, že chrám okna skutečně nemá. Jenže jakmile čert postoupí dále, zjistí, že okna byla z jeho výhledu pouze zakryta sloupy.

Dál už ale jít nemůže, protože prostor je již vysvěcen. Navždy zmizí a zůstane po něm jen černý otisk v podlaze.

Podle pověsti krouží ďábel za nocí kolem věží katedrály. Foto: Ilka Franz / Wikimedia commons – CC BY-SA 3.0

OKNA VIDĚT JSOU!

Historikové, zabývající se touto legendou, narážejí na problém její datace. Jak uvádí americký vyšetřovatel paranormálních jevů Joe Nickell (*1944): „Všechny zdroje se zaměřovaly na pojetí místa, ze kterého nemělo být vidět ani jedno z velkých oken.

Takový efekt je odsud skutečně patrný, ale pouze pokud ignorujeme velké vitrážové okno na opačné straně kostela. (…) Bylo zde už v době dokončení kostela, v roce 1488.“ Kdy tedy pověst vznikla?

Nickell píše: „Legenda o neviditelných oknech proto musela vzniknout po roce 1620, kdy bylo okno zataraseno vysokým barokním oltářem, který zde zůstal do roku 1858….“ Během 2. světové války je část interiéru zničena, ale památka po „ďáblovi“ tu jako zázrakem zůstane.

Anebo snad byla vytvořena až později, ve druhé polovině 20. století? Komu stopa patří ve skutečnosti, to se zjistit nepodařilo. Pověst praví, že ještě dnes se duše ďábla nese větrem, který krouží kolem věží katedrály.

Autorka: Michaela Šedivá

Foto: Wikimedia commons (úvodní foto Thomas Wolf / Wikimedia commons - CC BY-SA 3.0)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]