23. května 1964: Vzniká záhadná fotografie astronauta ze Solway, který se objevil v pozadí rodinného snímku.
Domů     Mocný šaman Kwasi. Používal elixír věčného mládí?
Mocný šaman Kwasi. Používal elixír věčného mládí?
od 26.7.2023
3.3tis
335
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Před zavalitým šamanem leží řada prapodivných ingrediencí. Nechybí mezi nimi rybí vnitřnosti, zvířecí kosti i ustřižené vlasy a nehty.

Slovutný medicinman Kwasi právě vyrábí magický amulet. Jeho nositeli má dodat nesmírnou sílu. Surinamský šaman nicméně prosluje zejména unikátními lektvary. Co mají umět?

Díky svým pozoruhodným schopnostem se Kwasi měl z otroka stát otrokářem. Kwasi stál u zrodu prvních léčivých toniků. Kwasi údajně využíval hlavně svých bohatých znalostí léčivých i jedovatých rostlin. Surinamští šamani ovládající údajně černou magii. Vysoce toxická Kasava.

Z chatrče se ozývá rytmické zaříkávání. Jeho původcem je nepříliš pohledný otrok Graman Kwasi (1692–1787). Jihoamerický šaman je dodnes obestřen řadou záhad a tajemství.

„Sám byl sice otrok, ale často spolupracoval s Evropany, což z něj činí kontroverzní osobnost,“ poznamenává spisovatel Sam Kean. Zejména o Kwasiho dětství a mládí toho mnoho nevíme. Na svět pravděpodobně přišel roku 1692 v tropické Africe.

Už jako dítě byl ovšem zotročen a převezen do Nového světa. Valnou část života pak strávil v Surinamu. Zde se proslavil jako kouzelník, padouch, ale i jako botanik…

Díky svým pozoruhodným schopnostem se Kwasi měl z otroka stát otrokářem.
Díky svým pozoruhodným schopnostem se Kwasi měl z otroka stát otrokářem.

Přišel o levé ucho

Po skráních třesoucího se mladíka stékají krůpěje potu. Hoch se drží za břicho a svíjí se na lůžku. „Okamžitě doběhni pro Kwasiho,“ nařídí matka mladšímu synovi, který po chvíli medicinmana přivede. Ten už v té době nemá levé ucho.

O to přišel poté, co otrokářům vyzradil skrýš uprchlých nevolníků. Jejich příbuzní se mu pomstili tak, že mu uřízli levý boltec. Pokud by pro ně nebyl tak cenný, zřejmě by ho zabili. Jenže Kwasi jim vyrábí magické amulety a léčí jejich neduhy.

I v případě nemocného mladíka prokáže, že je mistrem léčitelem. Poté, co hoch vypije několik jeho elixírů, jako zázrakem se uzdraví.

Kwasi stál u zrodu prvních léčivých toniků.
Kwasi stál u zrodu prvních léčivých toniků.

Vyráběl tonik

Prales se rozestoupí a objeví se keř s jasně rudými květy. „To je on,“ hlesne Kwasi. Šaman s úspěchem neléčí jen otroky, ale také Evropany, kteří se snaží přijít na kloub tomu, v čem spočívá kouzlo jeho nejslavnějšího lektvaru.

„Kwasimu se jeho složení podařilo tajit dlouhých 30 let,“ uvádí publicistka Kerry Lotzof. Nakonec ho prozradí žákovi věhlasného botanika Carla Linného (1707–1778). Toho zavede do pralesa a ukáže mu rostlinu, jež je základem jeho magického nápoje.

Jak se ukáže, má skutečně unikátní vlastnosti – zklidňuje žaludek a sráží vysoké teploty. Kwasi tak stál u zrodu prvních léčivých toniků. Na jeho počest dostane keř jméno Quassia amara.

Kwasi údajně využíval hlavně svých bohatých znalostí léčivých i jedovatých rostlin.
Kwasi údajně využíval hlavně svých bohatých znalostí léčivých i jedovatých rostlin.

Z otroka otrokářem

„Ten tu bude navždy,“ šeptají si otroci, když hledí na Kwasiho, slavícího devadesátiny. Nezdá se totiž, že by léčiteli ubývaly síly. V roce 1772 odcestoval šaman do Nizozemí, kde měl audienci u místodržitele.

Po návratu dostal plantáž a z bývalého otroka se stal otrokář. Jak si jeho bývalí druzi všimnou, často pije speciální lektvar, jenž nedává nikomu jinému. Místní dojdou k závěru, že jde o elixír věčného mládí. Asi nejsou daleko od pravdy.

Nápoj sice Kwasimu nesmrtelnost nepřinese, zřejmě i díky němu se ale dožije na tu dobu neuvěřitelného věku 94 let. Recept si bohužel vezme roku 1787 s sebou do hrobu. Opravdu si dokázal prodlužovat život s pomocí neznámého lektvaru?

Surinamští šamani ovládající údajně černou magii.
Surinamští šamani ovládající údajně černou magii.

Vládli černé magii

Ve tváři otrokáře se nepohne ani sval. Surinamský plantážník je mrtvý. Na onen svět se odebere za velmi záhadných okolností. Z úst mu teče tmavá tekutina a útroby svírají křeče.

Zatímco Kwasi prosluje jako léčitel, jiní surinamští šamani údajně ovládají černou magii. Jejich prášek, který si otroci při vaření vtírají za nehty, prý dokáže přivodit jejich pánům smrt.

Vysoce toxická Kasava.
Vysoce toxická Kasava.

Jak se ukáže, opět v tom hrají roli skvělé botanické znalosti místních medicinmanů. Prášek totiž vyrábí z tepelně neupravené kasavy, která je v tomto stavu vysoce toxická.

Přesto mnozí spekulují o magických schopnostech, které účinky prášku ještě zesilují. Znají snad tito šamani prastará a velmi mocná kouzla?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 23.5.2026 525
Americký hudebník a kapelník Glenn Miller patří ve 40. letech k největším hvězdám světa. Jeho skladby jako „Měsíční serenáda“ nebo „Chattanooga Choo Choo“ znají miliony lidí a jeho orchestr zvedá morálku americkým vojákům během 2. světové války. V prosinci 1944 nastupuje do malého vojenského letadla směřujícího z Anglie do Paříže a beze stopy mizí. Je 15. prosince 1944 a Evropu svírá zima, mlha
od 22.5.2026 2.2tis
Na pobřeží dnešní Severní Karolíny vane v létě roku 1590 teplý vítr a anglický guvernér John White konečně spatří vytouženou kolonii Roanoke. Tři roky se snaží vrátit ke své rodině i více než stovce osadníků, které zde zanechal. Jenže místo vítání ho čeká děsivé ticho. Domy jsou opuštěné, lidé pryč a po celé kolonii není jediná mrtvola ani známka boje. Jen podivný nápis vyrytý do stromu: „CROAT
od 21.5.2026 2.4tis
Amazonie hučí deštěm, vzduch je těžký a pod nohama se ztrácí cesta. Britský dobrodruh Percy Fawcett věří, že někde hluboko v nekonečné džungli stojí pozůstatky vyspělé civilizace, kterou nazývá „Město Z“. V roce 1925 vyráží na svou nejodvážnější expedici. Je přesvědčený, že tentokrát uspěje. Místo slavného objevu ale přichází jedno z největších zmizení 20. století. Dobrodruh jménem Percy Fawcet
od 20.5.2026 2.8tis
Zmizelé ostatky Anežka Česká dodnes patří k největším českým historickým tajemstvím. Archeologové otevírají hrobky, historici listují zaprášenými kronikami a pro záhadologové jde o neuzavřený příběh. Jenže místo posledního odpočinku ženy, jejíž svatořečení v roce 1989 mnozí spojují s pádem komunismu, zůstává zahaleno staletou mlhou. Po smrti roku 1282 spočívá Anežka Česká (1211-1282) pravděpodo
od 19.5.2026 3.3tis
Když je v roce 1719 v katedrále sv. Víta otevřena hrobka Jana Nepomuckého, chrámem se šíří šok. Uvnitř lebky údajně leží neporušený jazyk. Pro věřící je to důkaz svatosti muže, který podle legendy raději zemřel, než aby prozradil zpovědní tajemství královny Žofie. Jenže právě od této chvíle začíná jeden z největších českých relikviářových příběhů plný pochybností, tajemství a ztracených ostatků.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsme o krok blíže vzkříšení nelétavých ptáků moa, kteří vyhynuli před 600 lety?
21stoleti.cz
Jsme o krok blíže vzkříšení nelétavých ptáků moa, kteří vyhynuli před 600 lety?
Společnost Colossal Biosciences, která se chce pokusit o oživení vymřelých živočišných druhů, nyní přišla s oznámením, že se jí podařilo vyvinout umělou skořápku, což je první krok na cestě ke vzkříše
Meruňkové buchty se šodó
tisicereceptu.cz
Meruňkové buchty se šodó
Kynuté buchty plněné ovocem a přelité vanilkovým krémem. Suroviny na 4 porce Na buchty 600 g polohrubé mouky špetka soli 2 žloutky 350 ml vlažného mléka 100 ml oleje 1 sáček sušeného dro
Noc kostelů 2026 v Husově sboru v Chebu
epochanacestach.cz
Noc kostelů 2026 v Husově sboru v Chebu
Odhalte tajemství chebské Schlaraffie V pátek 29. května 2026 se v rámci celostátní akce Noc kostelů otevřou veřejnosti i místa, která běžně zůstávají skrytá. Jedním z nejzajímavějších bude bezesporu Husův sbor Církve československé husitské v Chebu (Vrbenského 14), který letos nabídne večer plný historie, hudby, tajemství i dobrodružství pro malé i velké návštěvníky. Málokdo ví,
Miluje Mareš pořád svou první ženu?
nasehvezdy.cz
Miluje Mareš pořád svou první ženu?
Ke kulatým narozeninám si Leoš Mareš (50) nadělil televizní dokument, ve kterém promluvila i jeho bývalá manželka Monika Poslušná (51), s níž má syny Jakuba (20) a Matěje (17). Nešlo přehlédnout,
V domově nám nikdo nevěřil
skutecnepribehy.cz
V domově nám nikdo nevěřil
Když jsem poprvé vešla do pokoje číslo 114, chtělo se mi brečet. Ani ne z toho, že bych byla sentimentální, spíš mi došlo, že tohle je konečná. Uvědomila jsem si, že už jsem „klientka“, jak tu říkají důchodcům, a že moje postel má svoje číslo a na nočním stolku bude jen kelímek na zubní protézu a stoh kapesníků. A že odtud živá nevyváznu.
Kníže Jaromír umírá na záchodě. Vrah mu probodne zadek oštěpem
epochaplus.cz
Kníže Jaromír umírá na záchodě. Vrah mu probodne zadek oštěpem
Středověk rozhodně není doba jemných způsobů. Český kníže Jaromír to poznává krutě na vlastní kůži. Jeden bratr ho nechává vykastrovat, druhý oslepit a nakonec přichází smrt, která patří k nejbizarnějším vraždám českých dějin. Přemyslovský vládce totiž umírá při návštěvě latríny, probodnou ho oštěpem zezadu. A kronikáři si tenhle detail s chutí zapisují. Píše se rok
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
4 zbrusu nové metropole: Jejich architekti rychle přišli o iluze
historyplus.cz
4 zbrusu nové metropole: Jejich architekti rychle přišli o iluze
Buldozery a bagry se zarývají do panenské přírody v tropickém pralese. Zatím tu vládnou jen komáři v bažinách, ale za pouhých pár let bude toto místo chloubou světové architektury. Postačí pár desítek miliard dolarů. Hlavním městem bývá zpravidla starobylé sídlo s velkou tradicí, které celý národ přirozeně považuje za centrum života země. Jenže občas taková metropole
Mandarin Oriental, Prague představil nového generálního ředitele Johna Kitchense
iluxus.cz
Mandarin Oriental, Prague představil nového generálního ředitele Johna Kitchense
Mandarin Oriental, Prague oznamuje jmenování Johna Kitchense do pozice generálního ředitele. Do jednoho z nejprestižnějších pražských hotelů přichází s více než dvacetiletou mezinárodní zkušeností v o
Kouzlo suchého šamponu
nejsemsama.cz
Kouzlo suchého šamponu
Máte druhý den po umytí mastné vlasy nebo jste ve skluzu? Suchý šampon vás může rychle zachránit. Suchý šampon ve spreji je skvělý pomocník v případě, kdy potřebujete, aby vaše vlasy vypadaly rychle dobře, ale nemáte čas na jejich mytí a sušení. Suchý šampon absorbuje z vlasů mastnotu, provoní je a pomůže i se stylingem.
Cukru se nevyhnete
panidomu.cz
Cukru se nevyhnete
Ani byste neměli. Chtěla to tak totiž příroda. Cukry nebo v širším smyslu sacharidy vytvořila jako praktický a snadno dostupný zdroj energie. Problém z nich udělal až člověk. Jak důležité sacharidy pro člověka jsou, potvrzují i dnešní názory na vývoj mozku našich prehistorických předků v lidský. K tomu mělo dojít díky jídelníčku bohatému na sacharidy
Podvodník Harry Jelínek udělal obchod století
epochalnisvet.cz
Podvodník Harry Jelínek udělal obchod století
Usměvavý gentleman pokyne mladému manželskému páru: „Tudy prosím.“ Pozve ho na prohlídku „svého“ starobylého rodového sídla. Moc rád by jim ho totiž prodal. Co na tom, že se jedná o státní hrad Karlštejn.   Je to jeden výmysl za druhým. Už přezdívka Harry (asi 1905–1986) je falešná, stejně jako titul z medicíny, kterým se ohání. Rodák
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz