Kdysi se zde vraždilo, dnes je Modlivý důl u České Lípy cílem poutníků, mimo jiné i díky své údajné schopnosti uzdravovat. Jak se mohou s jedním místem pojit tak rozporuplné události?
Původně se celé údolí nazývá Smolný důl, kvůli uhlířům vyrábějícím zde kolomaz, a poprvé zde údajně umírají lidé již ve 14. století.
Podle legend na místě dnešní skalní kaple spáchají sebevraždu dva mladí milenci, rytíř Jaroslav ze Svojkova a dcera sládka z Velenic. Rodiče jim bránili ve sňatku, a tak zvolili raději smrt!
Další smrt se prý v údolí odehraje v 17. století, kdy zde muž jménem Franz zavraždí svého soka v lásce.
Strach a modlitby
Potom, co v Modlivém dolu naleznou smrt minimálně tři lidé se začne povídat, že kdo půjde dolem po setmění, uslyší žalostné sténání nebo dokonce spatří jakési podivné zjevení.
Sedlák z místní vesnice jménem Melzer po jednom takovém děsivém zážitku pověsí na skálu svatý obrázek a započne tak tradici, která trvá dodnes. Na místě vznikne nejprve dřevěná, a poté i do skal vytesaná kaple.
Později je navíc upravena tak, aby co nejvíce připomínala slavné Lurdy. Kapličku najdeme v údolí dodnes a církev k ní pravidelně pořádá poutě.
Zázračné uzdravení
V roce 1992 se má v Modlivém dole odehrát jeden z největších zázraků. Malá dívka Sandra Neubauerová z Německa trpí těžkou leukémií a lékaři jí nedávají moc nadějí. Její matka má ale jednou v noci zvláštní sen o skalní kapli a Panně Marii.
Když se žena svěří své babičce, ta k údivu všech místo ze snu okamžitě pozná – má to být právě Modlivý důl. Vydá se proto ke kapli a usilovně se u ní modlí. Po čase se jí prý po těle začne šířit zvláštní klid a socha Panny Marie má dokonce ronit slzy.
V momentě, kdy se vrátí domů pochopí, že její modlitba byla vyslyšena – malá Sandra se za jednu noc zázračně uzdraví! Skutečně to způsobili její modlitby?