Skip to content

Mohl megalodon přežít?

Jen málokteré zvíře na planetě by dnes dokázalo v člověku vzbudit tolik hrůzy jako legendární megalodon. Dávný příbuzný dnešních žraloků dosahoval úctyhodné velikosti se zuby ostrými jako břitva, v současné době již naštěstí nežije.

Nebo ano?

Kdo, nebo co že megalodon vlastně byl? Jedná se o údajně vyhynulý druh žraloka, žijící v době před zhruba 23 až 3 miliony let. Podle záznamů biologů šlo o blízkého příbuzného dnes velice dobře známého, ale nyní také ohroženého, žraloka bílého.

Megalodon nebyl pouze největším žijícím žralokem, podle vědců byl jednou z největších ryb vůbec. Podle oficiálních záznamů dorůstal velikosti od 15 do 18 metrů, existují však teorie, že žili mnohem větší jedinci, údajně mohl být dlouhý až 30 metrů a vážit neuvěřitelných 60 tun.

Zajímavostí je, že téměř všechny fosilní zbytky bájných žraloků jsou zuby, podle odborníků to může být tím, že žralokům dorůstají zuby po celý jejich život. Foto: INovak / pixabay
CO MĚL RÁD K SNÍDANI?

Megalodon využíval své velké zuby k tomu jedinému, k čemu byly stvořeny, k lovu. Jeho jídelníček tvořily pravděpodobně velryby a velké ryby a dost možná i další žraloci. Pokud jste tak velký, musíte toho sníst skutečně mnoho, proto je nutná velká kořist, což by zahrnovalo také delfíny a velké želvy.

Máme další důkazy o stravovacích návycích megalodona ve formě zkamenělých velrybích kosti. Některé z nich byly nalezeny se značkami megalodonových zubů vyrytých na povrchu. Jiné dokonce zahrnují špičky zubů odlomených v kosti během krmení, ke kterému došlo před miliony let,“ uvedla k jídelníčku megalodona Emma Bernard, která spravuje sbírku fosilních ryb.

Vědci předpokládají, že megalodon zanikl do konce pliocénu, když planeta Země vstoupila do fáze globálního ochlazení. Kdy přesně zemřel poslední velký zástupce tohoto žraloka, není zcela jasné, z novějších důkazů je ale možné se domnívat, že tomu bylo aspoň před 3,6 miliony let. Foto: Three-shots / pixabay
JAKO DVA DOSPĚLÍ LIDÉ

Aby mohl žralok úspěšně bojovat s kořistí velkou jako např. velryba, musel být schopen otevřít tlamu do dostatečné velikosti, odhaduje se, že v extrémních případech šířka jeho čelisti mohla být v rozmezí 2,7 až 3,4 metru, úplně s přehledem by byl schopen spolknout dva dospělé lidi najednou.

Zubů měl megalodon požehnaně, disponoval až 276 ostrými zuby. V běžnějších případech činilo rozpětí čelistí megalodona až 180 centimetrů a síla jejich stisku byla skutečně děsivá – asi pětkrát větší než u slavného tyranosaura a desetinásobná v porovnání se žralokem lidožravým.

Zuby měly na okrajích vroubky a byly neobyčejně robustní, tudíž mohly sloužit jako nesmírně účinná zbraň a nástroj zabíjení.

Vzhledem k velikosti zvířete se není čemu divit, že měl předchůdce žraloků zásadní vliv na strukturu společenstev v mořích a oceánech. Podle toho, kde se našly jednotlivé fragmenty jeho těla, se jednalo o kosmopolitně žijícího živočicha, obýval tedy všechny oceány světa. Foto: PublicDomainPictures / pixabay
CO KDYŽ PŘECE ŽIJE?

Mnoho různých záhadologů si také v současnosti moc rádo pohrává s myšlenkou, že megalodon tak docela nevymřel a že poměrně malá populace kdesi v oceánských hlubinách přežívá dodnes. Teplotu vody neberou v potaz.

Těmto nadějím nahrávají staré legendy domorodců z ostrova Havaj, které mluví o až třicetimetrovém „králi žraloků“, jenž se dá jakousi řehtačkou ze skořápek kokosových ořechů vylákat z hlubin a uctít oběťmi.

Podobnost s legendárním krakenem je čistě náhodná. Odborníci se však této myšlence zcela vysmívají. Jak bylo řečeno, megalodoni minimálně v raných fázích svého života potřebovali teplý a mělký oceán.

V něm se v takzvaných žraločích školkách líhla z vajíček a bezpečně vyrůstala mláďata.

Ochlazení planety mohlo přispět k zániku megalodonů mnoha způsoby. Dospělí žraloci byli závislí na tropických vodách, pokles teplot oceánu pravděpodobně mělo za následek významnou ztrátu stanovišť. Foto: Schäferle / pixabay
NESCHOVAL BY SE

Je obtížné si představit, že by školky pravěkých žraloků unikaly pozornosti, která je dnes k oceánu upřena ze strany vědců i veřejnosti. I kdyby si megalodon dokázal zvyknout na nízké teploty a kladl by vajíčka v největších hlubinách planety, jako je například Mariánský příkop, kde by si jich výzkumníci nejspíše nevšimli a kde byly objeveny zubní fosilie, zůstává otázkou, čím by se tam čerstvě narozená rybožravá mláďata živila.

Dospělý megalodon by podle odhadů musel sežrat asi tunu potravy denně a té v obrovských hloubkách skutečně tolik není. Je tedy více než pravděpodobné, že se lidé dalšího megalodona, stejně jako dinosaurů, již nikdy nedočkají.

Nedostatečná teplota ale mohla také vést k tomu, že buď vyhynula megalodonova běžná kořist, nebo se přizpůsobila chladnějším vodám a přesunula se tam, kam ji žraloci nemohli následovat. Foto: Xandra_Iryna / pixabay
Foto: Úvodní foto: SarahRichterArt / pixabay, Foto 1, 2, 3, 4 a 5 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
epochaplus.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
V liberecké zoo jsou prvně k vidění kriticky ohrožení gekoni modří
epochaplus.cz

V liberecké zoo jsou prvně k...

Zoo Liberec začala s chovem vzácných gekonů...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
21stoleti.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...