Skip to content

Mrtvolné jezero

Himálajské jezero vyvolává v myslích odborníků stále mnoho otázek, na které není dosud zcela snadné odpovědět. Na dně vysokohorského ledovcového jezera Rúp Kund v severozápadní Indii nalezly místo odpočinku stovky lidských koster.

Na některé věci člověk rozhodně při koupání v jezeře narazit nechce, jednou z nich jsou dravé ryby, tou druhou pak stovky rozkládajících se těl mužů i žen. Právě to druhé v zimě roku 1942 britská expedice v jezeře našla, přesněji se jednalo o 300 až 600 koster v různých fázích rozkladu.

Vzhledem k roku objevu byl archeologicky významný objev považován za pozůstatky japonských vojáků, kteří zemřeli během náletů, a proto britská vláda do zdejších míst vyslala průzkumný oddíl, jelikož se obávala případné japonské invaze, avšak stáří kostí této domněnce neodpovídalo.

Jezero je většinu roku zamrzlé, což velice výrazně napomohlo zakonzervovat lidské ostatky v téměř dokonalém stavu. Foto: sciencefreak / pixabay
PŘÍČINA SMRTI – NEZNÁMÁ

Poměrně mělké jezero o hloubce zhruba 2 metrů leží v nadmořské výšce okolo 5 tisíc m n. m. Podle jedné z možných variant všichni lidé pravděpodobně zahynuli identickým způsobem, kterým byl úder do hlavy tupým předmětem, jenž rozdrtil lebku.

K těmto zraněním však nebyla přiřazena žádná známá zbraň. Jiná teorie operuje s myšlenkou, že rány na hlavě mohlo způsobit velmi silné krupobití. V jezeře byly rovněž nalezeny předměty jako nejrůznější šperky, kopí, kožené boty a bambusové hole – to vše by mohlo být dokladem, že pohřbené osoby byly poutníky.

Biomolekulární analýzy doložily, že historie Rúpu Kundu je daleko složitější, než odborníci předpokládali, a vyvolává otázku, kolik migrantů z východního Středomoří, s původem, který je pro danou oblast dnes extrémně atypický, na místě před stovkami let asi zemřelo. Foto: adamtepl / pixabay

Podle pověstí měli tito cestovatelé urazit místní bohyni a za to je stihl krutý trest v podobě smrti. Jediné pojítko s touto hypotézou je fakt, že se jezero skutečně nachází na místě, kudy vede hinduistická pouť bohyně Nanda Devi označovaná jako Raj Jat, která se koná vždy jednou za 12 let.

Smrt v bitvě byla výzkumníky vyloučena, jelikož v jezeře nebyly přítomny žádné zbraně a ani na kostrách nebyly patrné známky hrubého násilí. Také hromadnou epidemii odborníci zcela zavrhli – oběti byly totiž podle následného důkladného výzkumu zdravé.

Na počátku 21. století badatelé předložili na základě předběžně provedených výzkumů DNA, že ostatky náležejí jedincům jihoasijského původu. Foto: kamaljitzp / pixabay
HORSKÁ KOSTNICE

Novější genomické analýzy 38 koster potvrzují tuto teorii a upřesňují, že v jezeře byly přítomny nejméně tři různé populace. V první skupině bylo 23 osob pocházejících z jižní Asie. Smrt je údajně zastihla někdy mezi 7.

a 10. stoletím n. l., avšak nikoli v jednom období. V jezeře se dále nacházela skupina 14 lidí, kteří zde v průběhu tisíciletí rovněž ukončili svou životní pouť, podle radiokarbonové analýzy stáří koster asi někdy mezi 17.

a 20. stoletím. Tato pozdější skupina byla podle vědců propojena se Středomořím, tedy nejspíš s Řeckem nebo Krétou. Poslední členové skupiny náleželi do jihovýchodní Asie, do dnešní Malajsie či Vietnamu.

Izotopické výzkumy doložily, že strava tří etnických skupin byla zcela odlišná.

Nad příčinou smrti vědci stále spekulují a neustále přicházejí s novými hypotézami. Foto: JamesRonin / pixabay

Snažili jsme se zjistit všechny možné zdroje genetických předků kosterních ostatků z jezera Rúp Kund, ale nedokázali jsme odpovědět na to, proč lidé Středomoří cestovali k tomuto jezeru a co zde dělali,“ podotýká spoluautor studie archeolog Niraj Rai z paleontologického institutu Birbal Sahni z Lucknow v Indii.

Éadaoin Harneyová z Harvardské univerzity, jež je jednou z hlavních autorek studie, řekla, že je velice těžko uvěřitelné, že by každá z pohřbených osob zemřela tím samým způsobem.

Foto: Úvodní foto: Simon / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...
Pozor na Achillovu šlachu
panidomu.cz

Pozor na Achillovu šlachu

Nemusí to být jen sport, mnohdy stačí prudší...
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz

Treska v koriandrové krustě

Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý...
Založení tajného spolku: Nepovolaní břídilové do něj nesměli
epochaplus.cz

Založení tajného spolku:...

Anglický kameník si zaujatě prohlíží muže, který o sobě...
Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!
epochalnisvet.cz

Nový objev přepisuje učebnice:...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Stal se filozof Giordano Bruno vrahem?
epochaplus.cz

Stal se filozof Giordano...

„Dnes byl tedy přiveden k hranici, či lépe řečeno ke...
Australské ekosystémy v ohrožení
21stoleti.cz

Australské ekosystémy v...

Ekosystém se pomalu ale jistě hroutí na celé planetě,...
Vymění manžela za jiného,  protože na ni kašle?
nasehvezdy.cz

Vymění manžela za jiného, ...

Zdá se, že herečce LUCII...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Lilia Khousnoutdinova si pár týdnů po porodu nadělila k narozeninám další dítě?!
iluxus.cz

Lilia Khousnoutdinova si pár...

Lilia Khousnoutdinová, propagátorka ženských témat,...
Přátelství nade vše
skutecnepribehy.cz

Přátelství nade vše

Tomáš byl můj nejlepší...