Když rybář objevil v jednom z amerických jezer živou chobotnici, znovu to rozvířilo debaty o dávné oklahomské legendě. Rovněž byla zkoumána záhadná zmizení osamělých plavců. Opravdu by mohla i ve sladké vodě přežívat člověku nebezpečná chobotnice?
Legendy se o obří chobotnici v Oklahomě skutečně zmiňují. Tento mysteriózní tvor by měl obývat například tamní jezera Thunderbird, Tenkiller a Oologah. Číhající pod hladinou, napadá nic netušící plavce.
Ze slané do sladké vody
Vědci jsou k existenci sladkovodní chobotnice poněkud skeptičtí. Příklady z jiných druhů mořské fauny však ukazují, že někteří živočichové se umí dobře adaptovat i na brakickou či ryze sladkou vodu. Patří k nim i druhy nebezpečné člověku.
Jde o žraloky, které si někdy mylně spojujeme pouze s prostředím moří a oceánů. Čelisti plné ostrých zubů ovšem číhají i pod hladinou řeky Ganga. Žraloci rovněž žijí v jezeře Nicaragua. Typickou „sladkovodní“ parybou je žralok býčí (Carcharhinus leucas).
Tento predátor byl spatřen i v řece Mississippi, tisíce kilometrů od ústí do moře v Mexickém zálivu.
Jezera versus hlavonožci
Chobotnice byla v americkém jezeře nalezena v Arkansasu. Jednalo se o jezero Conway. Odborníci soudí, že šlo o kýmsi vypuštěnou chobotnici „domácího mazlíčka“, která přerostla rozměry svého bytového mořského akvária. Přesto experty udivila schopnost chobotnice přežít ve sladké vodě jezera.
Ve volné přírodě existuje pouze jeden druh hlavonožce, u kterého by se dala předpokládat zvýšená adaptabilita na sladkou vodu. Nejde však o chobotnici, ale její blízkou příbuznou oliheň druhu Lolliguncula brevis.
Přiznejme si však, že když se nám na nohu při plavání, nota bene při výletu za koupáním do Oklahomy, pověsí chobotnice nebo oliheň, je to asi jedno… Hlavně, že by se celá záhada konečně vysvětlila, co říkáte?!