Jedno z našich téměř zapomenutých míst je spojeno s kovářem, pocházejícím z moravské obce Lubník, Jakobem Franzem. V roce 1735 Jakob utrpěl při pádu ze saní úraz, který mu způsobil trvalé vnitřní bolesti.
Léčebné postupy selhávaly, a tak se vzhledem ke své vážné nemoci i hluboké zbožnosti v roce 1742 vydává na poutní místo Mariazell v sousedním Rakousku…
Zázračné místo k uzdravení
Toto místo bylo již od 12. století označováno za zázračné. Zaznamenány jsou nejrůznější příběhy, jako například o ženě, která měla na svědomí smrt rodičů i vlastního dítěte. Po příchodu do Mariazell však démoni z jejího těla mizí.
Místo také údajně pomáhá v léčbě nemocí a seznam těch, kteří zde prožili zázračné uzdravení, neustále roste…
Vizionářský zážitek?
Navzdory bolesti i klesající fyzické síle se odvážný kovář rozhodne svoji pouť dokončit za každou cenu. Nedojde však nakonec ani příliš daleko. Nedosáhne ani nedalekého vrcholu Rychnovského vrchu a vyčerpáním bezvládně klesne na zem.
V té chvíli prožívá vizionářský zážitek, kdy se mu zjevuje Bohorodička, dotýká se ho a vybízí jej, aby svou cestu k Mariazell přece jen dokončil.
Bolesti mizí…
Kovář se probouzí až následujícího rána, ale s úlevou zjišťuje, že jeho bolesti zmizely. Díky tomuto zázraku se mu nakonec skutečně podaří dokončit svoji pouť.
Na místě, kde se mu Panna Marie zjevila, zavěsí na strom její obraz a později přidá sochu Marie, kterou nechává zhotovit u moravskotřebovského sochaře Františka Seydtla.
Rychnovský vrch pak od těch dob díky této události začínají označovat jako „moravský Mariazell“.