8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
od 20.9.2023
2.7tis
Mořský mnich je jedním z nejtajemnějších vodních monster, foto Japetus Steenstrup / Creative Commons / Volné dílo
285
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk!

Nález se okamžitě stává předmětem dohadů, které přetrvávají doposud. Co vlastně rybáři před pěti stoletími na rozhraní Baltu a Severního moře objevili?

Mořský mnich je jedním z nejtajemnějších vodních monster, foto Japetus Steenstrup / Creative Commons / Volné dílo Skrývá se za rybou s tváří mnicha nějaký známý mořský živočich? Foto Mike Beauregard / Creative Commons / CC BY 2.0 Mořský mnich se vyskytuje i v japonském folkloru, foto Brigham Young University / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

„V Norsku, poblíž města Den Elepoch v oblasti Diezunt, bylať nalezena další příšera neb mořská ryba, nesoucí tvář mnicha.

Příšera tato, podle mnohých, již ji zřeli, nežila déle než tři dny, nemluvila ani nevydávala žádných zvuků, toliko se mocně a zoufale rozmachovala.“ Takto popisuje v roce 1553 onoho záhadného tvora francouzský učenec Pierre Belon (1517–1564).

Pomalu se šířící zvěsti o podivném stvoření přilákají také pozornost dalších učených mužů, jakými byli například francouzský přírodovědec Guillaume Rondelet (1507–1566), či švýcarský lékař Conrad Gesner (1516–1565).

Všichni se shodli, že příšera měla tělo ryby a hlavu připomínající hlavu mnicha s tonzurou (hladce vyholené místo na temeni hlavy katolických kněží).

Měla mít délku zhruba 2,5 metru, ploutve uprostřed těla, ocasní ploutev a černou hlavu s ústním otvorem vepředu.

Hlavně nevzbudit rozruch

Když se zpráva o nálezu dostala k uším tehdejšího dánského krále Christiana III. (1503–1559), neprodleně vydal příkaz onu ohavnost zakopat do země.

Politická situace v Dánsku nebyla v té době příliš stabilní a králi se řeči o příšerách, jež moře vyplavilo zrovna na jeho břehy, pranic nehodily. Už ale nebylo možné zabránit tomu, aby se rozšířily. Začaly vznikat dokonce dřevoryty tzv. mořského mnicha. Ty se v různých variacích objevovaly ještě dlouhá staletí.

Skrývá se za rybou s tváří mnicha nějaký známý mořský živočich? Foto Mike Beauregard / Creative Commons / CC BY 2.0
Skrývá se za rybou s tváří mnicha nějaký známý mořský živočich? Foto Mike Beauregard / Creative Commons / CC BY 2.0

Ryba, nebo co vlastně?

Jelikož byl tvor sprovozen ze světa, o tom, co vlastně rybáři našli, se stále vedou divoké spekulace. Dokonce vyšel najevo fakt, že případ z roku 1546 nebyl prvním pozorováním.

Mořskou příšeru, jejíž popis nesl překvapivě shodné znaky s dánským nálezem, zmínil již německý filozof Albert Veliký (cca 1193–1280).

Na přelomu 16. a 17. století přišel spisovatel a protireformační učenec Aegidius Albertinus (1560–1620) s tezí, že mnich je božím znamením a upozorněním na zkorumpovanost kléru. A stranou nezůstávala ani věda.

Ve druhé polovině 19. století zformuloval dánský zoolog Japetus Steenstrup (1813–1897) teorii, podle níž se jednalo o obří oliheň.

Novější domněnky jsou takové, že se jedná o andělského žraloka (v angličtině běžně označovaného jako monkfish), nebo o tuleně kapucínského či tuleně mnicha.

Mořský mnich se vyskytuje i v japonském folkloru, foto Brigham Young University / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Mořský mnich se vyskytuje i v japonském folkloru, foto Brigham Young University / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Japonská specialita

Mořský mnich není čistě evropská specialita. O podobném stvoření se zmiňuje také japonská mytologie. Mluví o něm jako o „mořském knězi“ (další názvy Umibōzu, Umihōshi, Uminyūdō).

Údajně jde o ducha moře, který se zjevuje námořníkům a následně mění dosud klidnou hladinu na rozbouřenou, jejíž vlny topí nešťastníky ve vodě a drtí lodě. Přes všechny snahy o racionální vysvětlení však záhada mořského mnicha stále čeká na své í rozřešení.

Dozvíme se někdy, kde je pravda? Je možné, že by lidé, jimž bylo moře denní obživou, nepoznali rozdíl mezi tuleněm a bájným tvorem?

Foto: CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2023 1.1tis
Tygr jihočínský (Panthera Tigris amoyensis) je v současnosti považován za pravděpodobně vyhubeného. Ve volné přírodě nebyl pozorován posledních dvacet pět let. Těšit  se krásou této šelmy můžeme jen v zoologických zahradách. Jak je to však s legendárním modrým tygrem, který je někdy chápán jako mutace právě tygra jihočínského? Existoval vůbec někdy modrý tygr? [gallery ids="134685,134686,134687
od 7.12.2023 1.4tis
Na skalnatém ostrohu nad Vltavou se chystá obřad, při němž se nový vládce chopí moci nad okolním územím. Později budou na místě nastolována česká knížata a vyroste zde Pražský hrad. Pahorek ale údajně používali už jejich předchůdci. Podle historika Petra Charváta navíc ceremoniál začínal obětí perskému bohu Mithrovi. Je to možné?     K
od 6.12.2023 2.7tis
Maďarsko je bezesporu lákavým turistickým cílem, na své si v něm ale rozhodně přijdou i cestovatelé vyhledávající poněkud tajemnější zážitky. Která místa by žádný nadšenec do záhad neměl vynechat?   Řídkým lesem v blízkosti maďarské obce Bükkszentkereszt stoupá skupina hlasitě oddechujících poutníků. Jeden z nich si otírá pot z čela a ukazuje na několik kamenů nenápadně rozesetých mezi strom
od 4.12.2023 3.2tis
V kubánském folkloru najdeme opakované zmínky o obrovském hadovi. Říká se mu Madre de aquas – Matka vod. Je to jen pouhý bájeslovný příběh, nebo jde o vzpomínku na setkání se skutečným živočichem? První zmínky o Madre de aquas se objevují na počátku sedmnáctého století. Sběratelé folkloru se těmto legendám pilně věnují. Zajímají ovšem i pátr
od 4.12.2023 3.3tis
Píše se 21. dubna roku 753 před naším letopočtem a dvojčata Romulus a Remus podle legend právě zakládají… Jenže po kom se bude město jmenovat? Rozhodnout mají ptáci. Možná právě podle etruských tradic. Takzvaní augurové jsou etruští kněží, kteří věští z letu ptáků a těší se velké úctě.     Romulus vyhraje, ale mezi sourozenci vzplane k
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
21stoleti.cz
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
Dnes je to přesně 15 let od chvíle, kdy v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl první zákrok náhrady aortální chlopně metodou TAVI. Zákrok pomocí TAVI zvyšuje kvalitu ži
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
epochaplus.cz
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten