Skip to content

Mrazivé svědectví z klinické smrti: Umírající voják prý nahlédl do pekla!

Srdce přestává bít, hrudník klesne s posledním výdechem, mozková aktivita mizí. Veškeré životní funkce vyhasly a nastává smrt. To však neznamená, že je všemu konec. Někdy se podaří klinicky mrtvého pacienta přivést zpět k životu. A někdy má pacient k o důvod víc děkovat za záchranu. Byl právě vyrván ze spárů samotného pekla!

George Ritchie

Až do 70. let minulého století nebyly prožitky lidí, které se podařilo přivést ze stavu klinické smrti zpět k životu, vážně studovány. Do povědomí veřejnosti je přináší až přelomová kniha Život po životě amerického psychologa Raymonda Moodyho (*1944), který pro takovou zkušenost také poprvé zavádí termín „zážitky blízké smrti“. Lidé, kteří prožili klinickou smrt, mnohdy hovoří o tunelu, konejšivém světle a setkání se zemřelými příbuznými. A mnozí je chápou jako důkaz existence posmrtného života. Někteří dokonce jako důkaz o existenci nebe. Zážitky blízké smrti ale mají i odvrácenou tvář. Část pacientů se totiž nedostala do tunelu světla a lásky, ale na děsivé místo plné utrpení, které lze interpretovat jen jako samotné peklo.

Ritchie se dostal do pustého města.
JE POSMRTNÝ ŽIVOT HORŠÍ NEŽ VÁLKA?

V roce 1978, jen tři roky po Moodyho přelomové knize vychází další. Autorem knihy Návrat ze zítřka je americký veterán z 2. světové války George Ritchie (1923–2007), který popisuje jeden z prvních široce dobře zdokumentovaných příběhů o prožitcích ve stavu klinické smrti. Příběh se odehrává za 2. světové války a jeho hlavním aktérem je autor sám. Ritchie je se těžkým zápalem plic převezen do vojenské nemocnice v Richmondu ve Virginii. Stav pacienta je natolik vážný, že se jeho srdce na 9 minut zastaví. O devět minut později se Ritchieho podaří oživit, to už ale má za sebou děsuplný zážitek, který pro něj trval celou věčnost. Během těchto devíti minut se prý toulá po městě, kde se setkává s tajemnou postavou. Ta ho vzápětí bere na prohlídku různých míst plných té největší hrůzy. Jedním z nich je například bar, kde se lidé zoufale snaží pít, jíst, nebo kouřit cigarety, ale bez ohledu na jejich snahy se jim to nedaří. Je jen náhoda, že tento popis odpovídá klasickým představám pekla, kde jsou hříšníci odkázáni žít na věky, aniž by mohli uspokojit své největší touhy?

Freska zobrazující peklo v peruánském kostele Jana Křtitele v Huaru.
NÁSILÍ A ZVRÁCENOSTI

Bar dvojice posléze opouští a voják se ocitá v neúrodné pustině. Není tu ale sám. Obklopují ho duchové všech tvarů a velikostí, kteří se zmítají a plazí v bludném boji všech proti všem. Vrhají se do bouřlivé bitvy, koušou se navzájem, kopou, rozdávají rány pěstí a skáčou po sobě plni hněvu a nenávisti. Veterán také líčí nepředstavitelně drastické obrazy sexuálního násilí a všemožných zvráceností. „Ještě šerednější než všechny kousance a kopance, bylo to hrozivé sexuální násilí předváděné v horečné pantomimě. A všichni kolem se marně se pokoušeli o zvrácenosti, které jsem si nedokázal ani představit,“ popisuje Ritchie. Po tomto zlověstném zážitku se muž rozhodne stát se psychiatrem, aby se pokusil najít odpověď na to, čeho se stal svědkem. Ocitl se ve skutečném pekle, nebo snad mozek umírajícího vojáka promítal jeho vlastní myšlenky a pocity z války?

Peklo je prý plné násilí. Takto si jej představují v Barmě.
JEDEN Z PĚTI MÍŘÍ DO PEKLA

Ritchie později na toto téma napíše několik knih, které následně slouží jako oblíbené zdroje pro badatele v oblasti zážitků blízké smrti. Jeho vlastní zkušenost je mezi odborníky jedním z neoblíbenějších příběhů vůbec. Během přetrvávajících výzkumů však vychází najevo, že pekelné vize jsou častější, než se očekávalo! Z řad výzkumníků, kteří se zabývají temnější stránkou prožitků klinické smrti, pochází také současná americká spisovatelka Nancy Evans Bushová. Ta odhaduje, že jeden z každých pěti zážitků blízké smrti zahrnuje děsivé traumatické scény. Časté jsou pusté tmavé prostory, celková senzorická deprivace, pád do propasti, odporná monstra, násilí. Některá pekelná místa jsou žhavá, jiná zase ledově chladná. Všechny tyto zážitky spojují pouze negativní emoce, v nichž převažuje osamění, strach, bezmoc a beznaděj. Může věda tyto prožitky uspokojivě vysvětlit?

Foto: Wikimedia commons, YouTube
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pračka: Poháněli ji koně i děti na houpačce!
epochalnisvet.cz

Pračka: Poháněli ji koně i...

Začíná to šlapáním prádla ve starověku. Následně...
Mistrem světa s ručníkem za 390 korun a příběhem o pokoře
21stoleti.cz

Mistrem světa s ručníkem za 390...

V novém čísle 3/2020 21. STOLETÍ si můžete...
K objevení nejvyššího vodopádu světa přispěla náhoda!
epochanacestach.cz

K objevení nejvyššího vodopádu...

Představte si, že...
Závislost na kokainu: Pomůže genová terapie?
21stoleti.cz

Závislost na kokainu: Pomůže...

Protože lidí závislých na kokainu...
Vodík jako palivo budoucnosti
epochalnisvet.cz

Vodík jako palivo budoucnosti

Vodík (H) v současné době vede v porovnání...
Dno Galilejského jezera v Izraeli: Leží tu poklady z dávných dob?
epochanacestach.cz

Dno Galilejského jezera v...

Na okraji izraelských...
Dlouhé prsty Moskvy: Lvu Trockému rozkřápnou hlavu cepínem
epochaplus.cz

Dlouhé prsty Moskvy: Lvu...

Teď nastala jeho šance. Právě když se plánovaná...
Voodoo Tactical s módou ovlivněnou kolekcí pro ženy
iluxus.cz

Voodoo Tactical s módou...

Ve společnosti Voodoo Tactical sídlící v Severní Karolíně...
Dusno při natáčení seriálu Slunečná!
nasehvezdy.cz

Dusno při natáčení seriálu...

Natáčení seriálu Slunečná je občas poněkud...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Hereditární angioedém – nepříliš známé genetické onemocnění
epochaplus.cz

Hereditární angioedém – nepříliš...

Hereditární angioedém je jedním z 8000 vzácných genetických...
Láká nového milence?
nasehvezdy.cz

Láká nového milence?

Bývalá manželka producenta Jiřího Pomeje...