18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Paranormální jevy
Mrazivé svědectví z klinické smrti: Umírající voják prý nahlédl do pekla!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 27.1.2020
5.5tis
483
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Srdce přestává bít, hrudník klesne s posledním výdechem, mozková aktivita mizí. Veškeré životní funkce vyhasly a nastává smrt. To však neznamená, že je všemu konec. Někdy se podaří klinicky mrtvého pacienta přivést zpět k životu.

A někdy má pacient k o důvod víc děkovat za záchranu. Byl právě vyrván ze spárů samotného pekla!

George Ritchie

Až do 70. let minulého století nebyly prožitky lidí, které se podařilo přivést ze stavu klinické smrti zpět k životu, vážně studovány. Do povědomí veřejnosti je přináší až přelomová kniha Život po životě amerického psychologa Raymonda Moodyho (*1944), který pro takovou zkušenost také poprvé zavádí termín „zážitky blízké smrti“.

Lidé, kteří prožili klinickou smrt, mnohdy hovoří o tunelu, konejšivém světle a setkání se zemřelými příbuznými. A mnozí je chápou jako důkaz existence posmrtného života. Někteří dokonce jako důkaz o existenci nebe.

Zážitky blízké smrti ale mají i odvrácenou tvář. Část pacientů se totiž nedostala do tunelu světla a lásky, ale na děsivé místo plné utrpení, které lze interpretovat jen jako samotné peklo.

Ritchie se dostal do pustého města.

JE POSMRTNÝ ŽIVOT HORŠÍ NEŽ VÁLKA?

V roce 1978, jen tři roky po Moodyho přelomové knize vychází další. Autorem knihy Návrat ze zítřka je americký veterán z 2. světové války George Ritchie (1923–2007), který popisuje jeden z prvních široce dobře zdokumentovaných příběhů o prožitcích ve stavu klinické smrti.

Příběh se odehrává za 2. světové války a jeho hlavním aktérem je autor sám. Ritchie je se těžkým zápalem plic převezen do vojenské nemocnice v Richmondu ve Virginii. Stav pacienta je natolik vážný, že se jeho srdce na 9 minut zastaví.

O devět minut později se Ritchieho podaří oživit, to už ale má za sebou děsuplný zážitek, který pro něj trval celou věčnost. Během těchto devíti minut se prý toulá po městě, kde se setkává s tajemnou postavou.

Ta ho vzápětí bere na prohlídku různých míst plných té největší hrůzy. Jedním z nich je například bar, kde se lidé zoufale snaží pít, jíst, nebo kouřit cigarety, ale bez ohledu na jejich snahy se jim to nedaří.

Je jen náhoda, že tento popis odpovídá klasickým představám pekla, kde jsou hříšníci odkázáni žít na věky, aniž by mohli uspokojit své největší touhy?

Freska zobrazující peklo v peruánském kostele Jana Křtitele v Huaru.

NÁSILÍ A ZVRÁCENOSTI

Bar dvojice posléze opouští a voják se ocitá v neúrodné pustině. Není tu ale sám. Obklopují ho duchové všech tvarů a velikostí, kteří se zmítají a plazí v bludném boji všech proti všem. Vrhají se do bouřlivé bitvy, koušou se navzájem, kopou, rozdávají rány pěstí a skáčou po sobě plni hněvu a nenávisti.

Veterán také líčí nepředstavitelně drastické obrazy sexuálního násilí a všemožných zvráceností. „Ještě šerednější než všechny kousance a kopance, bylo to hrozivé sexuální násilí předváděné v horečné pantomimě.

A všichni kolem se marně se pokoušeli o zvrácenosti, které jsem si nedokázal ani představit,“ popisuje Ritchie. Po tomto zlověstném zážitku se muž rozhodne stát se psychiatrem, aby se pokusil najít odpověď na to, čeho se stal svědkem.

Ocitl se ve skutečném pekle, nebo snad mozek umírajícího vojáka promítal jeho vlastní myšlenky a pocity z války?

Peklo je prý plné násilí. Takto si jej představují v Barmě.

JEDEN Z PĚTI MÍŘÍ DO PEKLA

Ritchie později na toto téma napíše několik knih, které následně slouží jako oblíbené zdroje pro badatele v oblasti zážitků blízké smrti. Jeho vlastní zkušenost je mezi odborníky jedním z neoblíbenějších příběhů vůbec.

Během přetrvávajících výzkumů však vychází najevo, že pekelné vize jsou častější, než se očekávalo! Z řad výzkumníků, kteří se zabývají temnější stránkou prožitků klinické smrti, pochází také současná americká spisovatelka Nancy Evans Bushová.

Ta odhaduje, že jeden z každých pěti zážitků blízké smrti zahrnuje děsivé traumatické scény. Časté jsou pusté tmavé prostory, celková senzorická deprivace, pád do propasti, odporná monstra, násilí. Některá pekelná místa jsou žhavá, jiná zase ledově chladná.

Všechny tyto zážitky spojují pouze negativní emoce, v nichž převažuje osamění, strach, bezmoc a beznaděj. Může věda tyto prožitky uspokojivě vysvětlit?

Foto: Wikimedia commons, YouTube
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 17.8.2022 711
Cassadaga se pyšní titulem nejdéle fungující aktivní náboženské komunity na jihovýchodě USA. Roku 1875 ji založil původně newyorský spiritualista George Colby. Colby byl samozvaným médiem putujícím od města k městu, kde pořádal své seance, při nichž tvrdil, že se dostává do kontaktu s mrtvými… K usazení na Floridě ho přimělo zjevení ducha Indiána jménem Seneca. […]
od Dalibor Vrána 17.8.2022 1.4tis
Státní hřbitov v Tallahassee na Floridě je otevřen roku 1829. O 60 let později zde pochovávají nejslavnější místní „nájemnici“, údajnou čarodějnici Elizabeth Budd-Graham (1866–1889)! Její hrob je nejhonosnější na celém hřbitově, navzdory tomu, že má konkurenci ve vojenských hrdinech i guvernérech. Náhrobek tvoří vysoký obelisk zdobený ornamenty, celý je obehnán zídkou, na níž se nachází […]
od Eva Soukupová 16.8.2022 2.4tis
Poblíž ruského města Perm se rozprostírá oblast, v níž dochází k podivným anomáliím všeho druhu. Časté jsou například záhadné světelné jevy či nevysvětlitelné zvuky vycházející zdánlivě odnikud. Badatelé se domnívají, že zde působí nějaký neznámý druh energie. Lidé, kteří přicházejí do oblasti kolem ruského města Perm, často prožívají nepochopitelné stavy úzkosti, strach, nevolnosti, bolesti hlav […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.2tis
V Americe nesmírně populární herní série Madden je pro fanoušky NFL, ligy amerického fotbalu, obdobou i u nás známých titulů NHL či FIFA. Zarážející je, že z 22 hvězd na přebalu Maddenu jich rovných 17 následně stihnou problémy! Začíná to hned tím prvním. Tváří hry pro rok 1999 se stává Garrison Hearst (*1971). Po skvělé […]
od Dalibor Vrána 14.8.2022 2.8tis
Jak je možné, že jsou některé příběhy či postavy magnetem na tragédie? Podezřelá neštěstí a nevysvětlitelné jevy nejčastěji provází horory, ale proč něco takového zažívá i Superman? Proč kolem nejkladnějšího a nejčestnějšího hrdiny všech dob pravidelně přibývá bolestných událostí? Ta otázka musela přijít. Když je oznámeno, že novým filmovým Supermanem se ve snímku Muž z […]