O Piktech, kteří kdysi žili na území Skotska, toho mnoho nevíme. Snad jen, že to byl jediný národ Británie, který v době římské nadvlády nebyl nikdy vojensky podroben.
Poprvé se v písemných pramenech Piktové objevují ve třetím století našeho letopočtu, a to v zápisech římského historika Eumenia. Něco však po nich zůstalo do současnosti: záhadné kamenné stély!
Piktské kamenné stély se nacházejí relativně ve velkém množství právě na území Skotska. Jsou to jakési „kamenné pohlednice“ plné záhadných poselství. Celkový počet kamenných stél, připisovaných piktské kultuře, je odhadován na tři sta padesát.

Účel a funkce stél
Symbolika piktských kamenných stél není stále dostatečně objasněna. Snazší je to u památek, které již spadají do křesťanské éry. Interpretace starších kamenů je velmi obtížná.

Předpokládá se například, že mohly plnit i funkci hraničních kamenů jednotlivých klanů a jimi ovládaných území. Nejstarší kameny uchovávají piktské ideogramy obsahující geometrické symboly i kresby zvířat.

Nejčastěji na kamenech rozpoznáme zmiji, lososa, vlka, jelena a orla. Menší množství dochovaných piktských kamenných stél mělo jistě souvislost i s pohřebními rituály. Občas se stalo, že byla nějaká kamenná stéla v pozdější době využita jako stavební materiál, a objevena až později.
To byl příklad kamene, který se nalezl v roce 1870 v jedné skotské stodole, kde plnil funkci překladu nad dveřmi.

Piktská bestie
Nejzáhadněji nyní působí kameny, které zobrazují takzvanou piktskou bestii. Jedná se o zobrazení tvora, který není schopný ztotožnění s žádným skutečným zvířetem.

Nejvíce kresba připomíná mořského koníka či delfína. Kdo chce, vidí v „Pictish Beast“ i bájnou skotskou jezerní příšeru, draka či slona. Předpokládá se, že tento tajemný živočich měl pro Pikty velký náboženský a mytologický význam