Skip to content

Mystérium mostu mezi dvěma státy

Bájný most, o němž vypráví hinduistický epos Rámájana možná skutečně existuje. Má se jednat o kuriózní útvar, který prakticky spojuje dva státy – Srí Lanku a Indii a měří 30 kilometrů! Jeho původ a význam stále obestírá mnoho spekulací.

Byl vytvořen přírodním procesem, nebo lidskou rukou? Je nositelem nějakého skrytého významu? A do kdy můžeme datovat jeho vznik?

Kráčel tudy Adam po vyhnání z ráje? Foto: footage.framepool.com

V roce 2002 pořizuje NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) satelitní fotografie bizarního útvaru. Jedná se o 30 kilometrů dlouhý most, jenž se táhne od ostrova Manar u severozápadního pobřeží Srí Lanky k ostrovu Raméšvarám na severovýchodě Indie.

Útvar působí, jako by byl vytvořen lidskou rukou. Hinduisté z Indie proto jeho vznik přisuzují bohům a spojují ho s legendou z Rámájany: Ráma, jedno z převtělení boha Višny, má nechat postavit most, protože chce zachránit svou manželku Sítu ze zajetí na Srí Lance, kde ji drží zlý démon Ravana. Hinduisté tedy útvar nazývají „Rámovým mostem“. O jeho oficiální název, Adamův most, se však zasazuje legenda jiná, vycházející z islámu. Ta proklamuje, že most použil první muž Adam, který po vyhnání z ráje putuje světem a dojde až na Srí Lanku.

Zde má vystoupat na horu (dnes známou jako „Adamova“) a tisíc let tu stát v naději, že Boha obměkčí a bude se moci vrátit zpět do Ráje. Hora je dnes jedno z nejposvátnějších míst světa. Na jejím vrcholu je prohlubeň ve tvaru lidské stopy, která má patřit právě Adamovi.

Pohled na Adamův most ze satelitu. Foto: earth.esa.int
LEGENDA, NEBO REALITA?

Zda-li je na legendách něco pravdy, to se snaží zjistit mnoho odborníků. Zatím se však přiklánějí k názoru, že „most“ vznikl přirozenou cestou. Skládá se prý ze skalních útesů, korálových, či písčitých ostrovů a do 15.

století přes něj bylo údajně možné přejít. Podle některých teorií může Adamův most dokazovat, že Srí Lanka a Indie dříve tvořily jeden kontinent. Poslední otázkou mostu je jeho stáří. Zatímco nejprve je proklamováno, že útvar je starý 1, 7 milionů let, po výzkumech z roku 2003, které provádějí vědci z Univerzity Bharathidasan, je za jeho skutečný věk považováno 3500 let.

Relevance bádání je však stále zpochybňována a tajemství Adamova mostu tak zůstává nedořešeno!

Michaela Vondrušková

Foto: random-times.com, footage.framepool.com, earth.esa.int
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články