Skip to content

Záhadná tragédie na zámečku Mayerling

Mayerling je pouhou osadou v Dolních Rakousích. Patří do okresu Baden. Tvoří ji lovecký zámeček, dva kláštery s kostely, tři hostince a pár domů. Přesto se toto místo dostalo do dějin.

Dne 30. ledna 1889 právě na místním zámečku zemřel korunní princ Rudolf Habsburský, syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské zvané Sisi. Byla to šokující rána nejen pro rodiče, ale pro celou zemi.

Smrt je obestřena tajemstvím neobjasněném do dneška.

JEDINÝ MUŽSKÝ POTOMEK FRANTIŠEK JOSEF I.

S manželkou Sisi měl panovník několik dětí. Dceru Žofii, která ve dvou letech zemřela, Giselu, Rudolfa a Marii Valerii. Z narození mužského následníka měl František Josef I. takovou radost, že jej, proti zdravému rozumu, okamžitě jmenoval plukovníkem.

Proti vůli matky se mu od mládí dostalo tvrdé vojenské výchovy, což asi taky poznamenalo jeho život. Měl jiné záliby, ovládal přírodopis, naučil se několik jazyků včetně češtiny.

Chtěl spíše dělat diplomacii, ale k tomu jej otec nepustil. Sloužil v armádních plucích i v Čechách, ke kterým měl dobrý vztah. Byl „oženěn“ s nemilovanou manželkou a jeho milostné avantýry byly pověstné.

Chytil pohlavní nemoc, která tehdy znamenala smrtelné nebezpečí. Duševně rozpolcený, závislý na morfiu, nemocný a nespokojený se svým životem hledal někoho, kdo by sdílel jeho osud odchodem z tohoto života.

To byla ochotna postoupit jeho milenka, sedmnáctiletá baronka Mary Vetserová.

Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons
O PŘÍČINĚ A ZPŮSOBU SMRTI RUDOLFA SE MUSELO MLČET

Proč a jakým způsobem zemřel Rudolf se veřejnost neměla dozvědět. První oficiální verze jeho smrti na zámečku byla mrtvice. Ale protože důkazy nebylo možné zcela utajit, další verzí proto byla sebevražda v náhlém pominutí mysli.

Samozřejmě o Mary zprvu nebyla ani zmínka, její tělo bylo tajně pohřbeno na hřbitůvku v místech pro sebevrahy. Přesto v císařské rodině byla označena za vražedkyni, která Rudolfa otrávila a sama se zastřelila.

JAKÁ BYLA NEJPRAVDĚPODOBNĚJŠÍ PŘÍČINA A PRŮBĚH UDÁLOSTÍ?

Na zámečku bylo tehdy několik oficiálních hostů, kteří však o přítomnosti Mary Vetserové neměli tušení. Rudolf se vymluvil na své nachlazení a odmítl s nimi pokračovat do Vídně, kde měla být rodinná večeře.

Naopak se uchýlil do ložnice, kde spolu s Mary během noci napsali celou řadu dopisů na rozloučenou. Část odeslali, zbytek zůstal na zámečku.

Druhý den ráno vyšel Rudolf oblečený ze svého pokoje a požádal komorníka Loscheka, aby připravil snídani a požádal kočího, aby nechal zapřáhnout koně. Vzápětí se opět vrátil do pokoje. Po nějaké chvíli se za jeho zamčenými dveřmi ozvaly dvě rány.

Po upozornění jakéhosi správce, který bydlel v jiné budově, byly na jeho rozkaz rozštípány výplně dveří. Ze vzpomínek komorníka (ovšem až po 40 letech), se měl přítomným naskytnout děsivý obraz. Rudolf i Mary prý leželi na svých postelích mrtví.

Ale ve skutečnosti prý tam byla jen jedna postel a Rudolf zřejmě ležel mimo ni.

Mayerling 1889.jpg
Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons

Císařský dvůr okamžitě začal likvidovat všechny stopy a zbylé dopisy byly spáleny. Mary byla střelena do levého spánku, což by jako pravačka těžko provedla. Také verze o otravě nebyla prokázána, zvláště, když nedlouho předtím Rudolf sám dával příkaz k zapřažení koní do kočáru.

Zda chtěl vraždu a sebevraždu uskutečnit jinde a pak si to rozmyslel, lze jen těžko říci. Tím ovšem byla před veřejností utajena skutečnost, že vrahem a sebevrahem byl sám Rudolf.

Jednatřicetiletému Rudolfovi se ovšem nesplnilo ani jeho poslední přání uvedené v jednom z dopisů. Chtěl být s Mary pochován společně v jednom kostele, ale musel po slavném pohřebním průvodu skončit sám v rodinné kapucínské hrobce jako v pořadí 113. Habsburk.

Těžko říci, zda se ještě někdy objeví nějaké nové skutečnosti či důkazy ke společné smrti. Možná ještě existují nějaké podklady v archivech, například odeslané dopisy, které by tyto důvody mohly osvětlit.

Až do roku 1918 byla jakákoliv zmínka o tomto případu přísně zakázána.

Foto: Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons Mary Vetserová FOTO: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Bylinky si schovejte i na zimu
epochalnisvet.cz

Bylinky si schovejte i na zimu

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě...
Morávková pláče: syn je jako ve vězení
nasehvezdy.cz

Morávková pláče: syn je jako...

Poslat dítě studovat do ciziny je dnes...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Vrazi vlastních dětí: Kteří panovníci si potřísnili ruce krví svých potomků?
epochaplus.cz

Vrazi vlastních dětí: Kteří...

Vládli přísně a jejich krutost se často...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Lahodné dýňové cupcakes
nasehvezdy.cz

Lahodné dýňové cupcakes

Vyzkoušejte dýni nasladko! Přimíchejte ji do...
Smrt špagetifikací: Teleskopy zaznamenaly poslední okamžiky hvězdy pohlcené černou dírou
21stoleti.cz

Smrt špagetifikací: Teleskopy...

Pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře (ESO) a...
Čtyři je málo, nebo moc? Kolik je skutečně ročních období?
epochaplus.cz

Čtyři je málo, nebo moc? Kolik...

Jaro, léto, podzim, zima. Kolik má rok období,...