30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Záhadná tragédie na zámečku Mayerling
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 16.4.2020
3.6tis
Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons
279
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Mayerling je pouhou osadou v Dolních Rakousích. Patří do okresu Baden. Tvoří ji lovecký zámeček, dva kláštery s kostely, tři hostince a pár domů. Přesto se toto místo dostalo do dějin.

Dne 30. ledna 1889 právě na místním zámečku zemřel korunní princ Rudolf Habsburský, syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské zvané Sisi. Byla to šokující rána nejen pro rodiče, ale pro celou zemi. Smrt je obestřena tajemstvím neobjasněném do dneška.

Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons Mary Vetserová FOTO: Wikimedia Commons

JEDINÝ MUŽSKÝ POTOMEK FRANTIŠEK JOSEF I.

S manželkou Sisi měl panovník několik dětí. Dceru Žofii, která ve dvou letech zemřela, Giselu, Rudolfa a Marii Valerii. Z narození mužského následníka měl František Josef I. takovou radost, že jej, proti zdravému rozumu, okamžitě jmenoval plukovníkem.

Proti vůli matky se mu od mládí dostalo tvrdé vojenské výchovy, což asi taky poznamenalo jeho život. Měl jiné záliby, ovládal přírodopis, naučil se několik jazyků včetně češtiny.

Chtěl spíše dělat diplomacii, ale k tomu jej otec nepustil. Sloužil v armádních plucích i v Čechách, ke kterým měl dobrý vztah. Byl „oženěn“ s nemilovanou manželkou a jeho milostné avantýry byly pověstné.

Chytil pohlavní nemoc, která tehdy znamenala smrtelné nebezpečí. Duševně rozpolcený, závislý na morfiu, nemocný a nespokojený se svým životem hledal někoho, kdo by sdílel jeho osud odchodem z tohoto života.

To byla ochotna postoupit jeho milenka, sedmnáctiletá baronka Mary Vetserová.

Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons

O PŘÍČINĚ A ZPŮSOBU SMRTI RUDOLFA SE MUSELO MLČET

Proč a jakým způsobem zemřel Rudolf se veřejnost neměla dozvědět. První oficiální verze jeho smrti na zámečku byla mrtvice. Ale protože důkazy nebylo možné zcela utajit, další verzí proto byla sebevražda v náhlém pominutí mysli.

Samozřejmě o Mary zprvu nebyla ani zmínka, její tělo bylo tajně pohřbeno na hřbitůvku v místech pro sebevrahy. Přesto v císařské rodině byla označena za vražedkyni, která Rudolfa otrávila a sama se zastřelila.

JAKÁ BYLA NEJPRAVDĚPODOBNĚJŠÍ PŘÍČINA A PRŮBĚH UDÁLOSTÍ?

Na zámečku bylo tehdy několik oficiálních hostů, kteří však o přítomnosti Mary Vetserové neměli tušení. Rudolf se vymluvil na své nachlazení a odmítl s nimi pokračovat do Vídně, kde měla být rodinná večeře.

Naopak se uchýlil do ložnice, kde spolu s Mary během noci napsali celou řadu dopisů na rozloučenou. Část odeslali, zbytek zůstal na zámečku.

Druhý den ráno vyšel Rudolf oblečený ze svého pokoje a požádal komorníka Loscheka, aby připravil snídani a požádal kočího, aby nechal zapřáhnout koně. Vzápětí se opět vrátil do pokoje. Po nějaké chvíli se za jeho zamčenými dveřmi ozvaly dvě rány.

Po upozornění jakéhosi správce, který bydlel v jiné budově, byly na jeho rozkaz rozštípány výplně dveří. Ze vzpomínek komorníka (ovšem až po 40 letech), se měl přítomným naskytnout děsivý obraz. Rudolf i Mary prý leželi na svých postelích mrtví. Ale ve skutečnosti prý tam byla jen jedna postel a Rudolf zřejmě ležel mimo ni.

Mayerling 1889.jpg
Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons

Císařský dvůr okamžitě začal likvidovat všechny stopy a zbylé dopisy byly spáleny. Mary byla střelena do levého spánku, což by jako pravačka těžko provedla. Také verze o otravě nebyla prokázána, zvláště, když nedlouho předtím Rudolf sám dával příkaz k zapřažení koní do kočáru.

Zda chtěl vraždu a sebevraždu uskutečnit jinde a pak si to rozmyslel, lze jen těžko říci. Tím ovšem byla před veřejností utajena skutečnost, že vrahem a sebevrahem byl sám Rudolf.

Jednatřicetiletému Rudolfovi se ovšem nesplnilo ani jeho poslední přání uvedené v jednom z dopisů. Chtěl být s Mary pochován společně v jednom kostele, ale musel po slavném pohřebním průvodu skončit sám v rodinné kapucínské hrobce jako v pořadí 113. Habsburk.

Těžko říci, zda se ještě někdy objeví nějaké nové skutečnosti či důkazy ke společné smrti. Možná ještě existují nějaké podklady v archivech, například odeslané dopisy, které by tyto důvody mohly osvětlit. Až do roku 1918 byla jakákoliv zmínka o tomto případu přísně zakázána.

Foto: Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons Mary Vetserová FOTO: Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 571
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.9tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]