Skip to content

Záhadná tragédie na zámečku Mayerling

Mayerling je pouhou osadou v Dolních Rakousích. Patří do okresu Baden. Tvoří ji lovecký zámeček, dva kláštery s kostely, tři hostince a pár domů. Přesto se toto místo dostalo do dějin.

Dne 30. ledna 1889 právě na místním zámečku zemřel korunní princ Rudolf Habsburský, syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské zvané Sisi. Byla to šokující rána nejen pro rodiče, ale pro celou zemi.

Smrt je obestřena tajemstvím neobjasněném do dneška.

JEDINÝ MUŽSKÝ POTOMEK FRANTIŠEK JOSEF I.

S manželkou Sisi měl panovník několik dětí. Dceru Žofii, která ve dvou letech zemřela, Giselu, Rudolfa a Marii Valerii. Z narození mužského následníka měl František Josef I. takovou radost, že jej, proti zdravému rozumu, okamžitě jmenoval plukovníkem.

Proti vůli matky se mu od mládí dostalo tvrdé vojenské výchovy, což asi taky poznamenalo jeho život. Měl jiné záliby, ovládal přírodopis, naučil se několik jazyků včetně češtiny.

Chtěl spíše dělat diplomacii, ale k tomu jej otec nepustil. Sloužil v armádních plucích i v Čechách, ke kterým měl dobrý vztah. Byl „oženěn“ s nemilovanou manželkou a jeho milostné avantýry byly pověstné.

Chytil pohlavní nemoc, která tehdy znamenala smrtelné nebezpečí. Duševně rozpolcený, závislý na morfiu, nemocný a nespokojený se svým životem hledal někoho, kdo by sdílel jeho osud odchodem z tohoto života.

To byla ochotna postoupit jeho milenka, sedmnáctiletá baronka Mary Vetserová.

Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons
O PŘÍČINĚ A ZPŮSOBU SMRTI RUDOLFA SE MUSELO MLČET

Proč a jakým způsobem zemřel Rudolf se veřejnost neměla dozvědět. První oficiální verze jeho smrti na zámečku byla mrtvice. Ale protože důkazy nebylo možné zcela utajit, další verzí proto byla sebevražda v náhlém pominutí mysli.

Samozřejmě o Mary zprvu nebyla ani zmínka, její tělo bylo tajně pohřbeno na hřbitůvku v místech pro sebevrahy. Přesto v císařské rodině byla označena za vražedkyni, která Rudolfa otrávila a sama se zastřelila.

JAKÁ BYLA NEJPRAVDĚPODOBNĚJŠÍ PŘÍČINA A PRŮBĚH UDÁLOSTÍ?

Na zámečku bylo tehdy několik oficiálních hostů, kteří však o přítomnosti Mary Vetserové neměli tušení. Rudolf se vymluvil na své nachlazení a odmítl s nimi pokračovat do Vídně, kde měla být rodinná večeře.

Naopak se uchýlil do ložnice, kde spolu s Mary během noci napsali celou řadu dopisů na rozloučenou. Část odeslali, zbytek zůstal na zámečku.

Druhý den ráno vyšel Rudolf oblečený ze svého pokoje a požádal komorníka Loscheka, aby připravil snídani a požádal kočího, aby nechal zapřáhnout koně. Vzápětí se opět vrátil do pokoje. Po nějaké chvíli se za jeho zamčenými dveřmi ozvaly dvě rány.

Po upozornění jakéhosi správce, který bydlel v jiné budově, byly na jeho rozkaz rozštípány výplně dveří. Ze vzpomínek komorníka (ovšem až po 40 letech), se měl přítomným naskytnout děsivý obraz. Rudolf i Mary prý leželi na svých postelích mrtví.

Ale ve skutečnosti prý tam byla jen jedna postel a Rudolf zřejmě ležel mimo ni.

Mayerling 1889.jpg
Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons

Císařský dvůr okamžitě začal likvidovat všechny stopy a zbylé dopisy byly spáleny. Mary byla střelena do levého spánku, což by jako pravačka těžko provedla. Také verze o otravě nebyla prokázána, zvláště, když nedlouho předtím Rudolf sám dával příkaz k zapřažení koní do kočáru.

Zda chtěl vraždu a sebevraždu uskutečnit jinde a pak si to rozmyslel, lze jen těžko říci. Tím ovšem byla před veřejností utajena skutečnost, že vrahem a sebevrahem byl sám Rudolf.

Jednatřicetiletému Rudolfovi se ovšem nesplnilo ani jeho poslední přání uvedené v jednom z dopisů. Chtěl být s Mary pochován společně v jednom kostele, ale musel po slavném pohřebním průvodu skončit sám v rodinné kapucínské hrobce jako v pořadí 113. Habsburk.

Těžko říci, zda se ještě někdy objeví nějaké nové skutečnosti či důkazy ke společné smrti. Možná ještě existují nějaké podklady v archivech, například odeslané dopisy, které by tyto důvody mohly osvětlit.

Až do roku 1918 byla jakákoliv zmínka o tomto případu přísně zakázána.

Foto: Zámek Mayerling FOTO: Wikimedia Commons Korunní princ Rudolf FOTO: Wikimedia Commons Mary Vetserová FOTO: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Malá, ale naše: Petřínská rozhledna
epochanacestach.cz

Malá, ale naše: Petřínská...

Světovou výstavu v Paříži...
Pochování zaživa: Jaké jsou nejznámější případy?
epochaplus.cz

Pochování zaživa: Jaké jsou...

Smrt. Už ta sama o sobě, nijak blíže...
Říkali mi, že se nikdy nevdám
nasehvezdy.cz

Říkali mi, že se nikdy nevdám

Vychovala mě babička. Táta umřel,...
Dobré rady do kuchyně
epochalnisvet.cz

Dobré rady do kuchyně

Víte, jak připravit nutrii či pilaf, nebo...
Nechte se okouzlit tradiční lidovou kulturou
nasehvezdy.cz

Nechte se okouzlit tradiční...

Zajímá vás česká historie, ale hrady a zámky máte...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Neil deGrasse Tyson Prorok nemožností a možných světů
epochalnisvet.cz

Neil deGrasse Tyson Prorok...

Občas někdo řekne něco, co stojí za to...
Dezinfekce interiéru: Software policejních Fordů promění auto v saunu
21stoleti.cz

Dezinfekce interiéru: Software...

Po speciálních policejních helmách...
3 zámky, které byste měli navštívit na Ústecku
epochanacestach.cz

3 zámky, které byste měli...

Ústí nad Labem...
Vůní infuzovaný inkoust na pokožu
iluxus.cz

Vůní infuzovaný inkoust na...

Jednadvacátého března loňského roku...
Agresivní opice ukradly v Indii vzorky krve s koronavirem
21stoleti.cz

Agresivní opice ukradly v...

Zní to jako začátek katastrofického filmu,...
Výbuch sopky St. Helens: Nejlépe zdokumentovaná erupce!
epochaplus.cz

Výbuch sopky St. Helens:...

Za touhu pořídit ty nejúžasnější...