Britští výzkumníci z Národního oceánografického střediska v Southamptonu narazili na dně Tichého oceánu na podivné systematicky rozmístěné prohlubně, jejichž původ je dosud předmětem spekulací.
K neobvyklému nálezu došlo mezi Mexikem a Havají v hloubce 4258 metrů. Počet stop se odhaduje na více než 3,5 tisíce. Jejich délka dosahuje až 2,5 metru a hloubka asi 30 centimetrů.
Objev byl učiněn v rámci mezinárodního projektu, který si klade za cíl prozkoumat oceánské dno ve velkých hloubkách. Britští vědci však dosud nenarazili na jediného živého tvora, o to jsou stopy záhadnější.
Bylo již předloženo několik možných teorií, kdo nebo co by mohlo tyto prohlubně způsobit. Oceánoložka Leigh Marsh se domnívá, že by původcem stop mohli být vorvani.
Je známo, že se tento druh velryb dokáže za potravou potápět do velkých hloubek, kde u dna hledá mořské korýše a jiné menší živočichy. Avšak dosud největší zaznamenaná hloubka, do které se vorvani dokázali ponořit, je něco málo přes 1 km.
Vědci však předpokládají, že jejich maximální ponor může být až 3 km. Nicméně stopy byly nalezeny v hloubce přesahující 4 km.
Pokud by se tedy skutečně prokázalo, že za tento jev mohou vorvani, znamenalo by to převratný objev z hlediska našich znalostí ze života těchto zvířat.
Vorvani však nejsou jediným možným vysvětlením. Záhadologové přisuzují nalezené prohlubně působení mimozemské technologie.
Mnoho z nich předpokládá, že pokud by mimozemšťané chtěli nerušeně působit na naší planetě, dělo by se tak ve velkých hloubkách světových oceánů, kde by pro nás byli prakticky nezjistitelní.
Oceánologové prohlašují, že se v dalších výzkumech na tyto podivné struktury zaměří podrobněji. Možná se tak již brzy dozvíme, jestli se jedná o výtvory vorvaňů, mimozemšťanů nebo někoho zcela jiného.