Šéfkuchař z Luisiany Jermarcus Brady krájí zeleninu. Náhle se zarazí. Šálí ho snad zrak? Znovu a znovu hledí na rozkrojený lilek. Jeho semena tvoří jasný nápis Bůh vyvedený v angličtině. Šéfkuchařův nález vzbudí velký rozruch.
Tento případ však rozhodně není ojedinělý. Připomíná nám snad Bůh skrze zeleninu svoji přítomnost?
Když se hovoří o zázracích, většinou si vybavíme zázračná uzdravení, zjevení svatých či plačící sochy. Zázraky však mohou mít mnohem rozmanitější podobu.
Lidé z různých světových náboženství už mnohokrát nalezli v zelenině nápis, který působil jako vzkaz vyšší moci. Jsou tyto případy dokladem existence čehosi nad námi, nebo jde jenom o hříčku přírody?
Zázračný lilek
V roce 1997 v Anglii londýnský majitel koloniálu pan Sidat spatří v lilku uskupení semen, o němž usoudí, že odpovídá arabskému slovu Alláh (Bůh).
Sidatova rodina si nález vyloží jako požehnání a o zeleninu se podělí s příbuznými a známými. Bůh však možná nekomunikuje pouze s muslimy v arabštině, ale svou přítomnost dává podobným způsobem najevo také křesťanům.
O tom svědčí objev louisianského šéfkuchaře Jermarcuse Brada z roku 2014. Při krájení zeleniny zůstane stát jako opařený. V lilku před sebou jasně vidí ze semen složený anglický nápis Bůh. Chce mu snad tímto způsobem Stvořitel předat nějaký vzkaz?
„Bůh mi ukazuje: ano, jsem skutečný, a že je jediným, na kterého se mohu spolehnout,“ míní Brady. Nález rozruší i spoluvlastníka restaurace Gina Marina.
„Za svou téměř padesátiletou praxi jsem se nesetkal s ničím podobným,“ tvrdí. Také on vidí v objevu důkaz Božího působení ve světě.
Boží poselství v rajčatech
Kromě lilku patří mezi populární nositele zázraků také rajčata.
V roce 1997 vzbudí v muslimské komunitě ve Velké Británii rozruch objev čtrnáctileté školačky Šajsty Džaved.Ta při rozkrojení rajčete nalezne mnohem delší nápis než prosté „Bůh.“ Na jedné polovině rajčete se skví arabská slova:
„Není božstva kromě Boha.“ Druhá polovina zeleniny obsahuje vzkaz: „Muhammad je jeho prorokem.“ Objev působí o to zázračněji, že právě výše uvedená slova jsou součástí šahády (muslimského vyznání víry).
Jako Boží znamení vnímají muslimové i další nápis v rajčeti, který se opět objeví v britské rodině, a to v roce 2007. Tentokrát však obsahuje pouze slovo Alláh a nalezne ho devatenáctiletá Uzma Khalid.
Podobně jako v jiných případech si Khalidovi vzkaz vyloží jako důkaz Boží existence. Zelenina však nemusí obsahovat pouze nápisy. Křesťané často nacházejí například symboly spojované s Kristem. Jsou všechny výše popsané případy skutečně dokladem přítomnosti vyšší moci?