26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Vesmír a technologie
Nacházejí se mimozemšťané ve čtvrté dimenzi?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.10.2022
3.4tis
Vypadá takto čtvrtá dimenze? FOTO: Pixabay
339
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Podle současných vědeckých odhadů ve vesmíru existují miliony, možná i miliardy planet, které by mohly mít podmínky vhodné pro vznik života. Přesto jsme za celou dlouhou historii lidstva dosud neměli s kým si v kosmu takříkajíc popovídat, potřást rukou, chcete-li chapadlem.

Kde tedy všichni jsou? Proč se nám nikdo neozývá?

Vypadá takto čtvrtá dimenze? FOTO: Pixabay Další představa o podobě čtvrté dimenze. FOTO: Pixabay

Všichni obyvatelé Země, lidští i zvířecí, jsou trojrozměrná stvoření žijící v trojrozměrném světě. Odtud pochází i známá zkratka 3D (z anglického 3-dimensional, česky trojrozměrný – pozn. red.). Když je tedy něco 3D, vnímáme u toho výšku, šířku a hloubku.

Kdybychom žili ve 2D, byli bychom my i vše kolem nás „placatí a placaté“, tak jako ve starých videohrách. Coby dvojdimenzionální postavy bychom život ve třech rozměrech nebyli schopni nejen pochopit, ale ani do něj nahlédnout.

Jenže co když toto platí i pro nás v současné podobě a ze svého pohledu 3D existence o 4D prostoru vůbec nevíme? A co by mělo být onou chybějící čtvrtou dimenzí?

Další představa o podobě čtvrté dimenze. FOTO: Pixabay

Za všechno může čas?

Vědci se domnívají, že čtvrtým, nám zapovězeným rozměrem, je čas. Ale ne takový, jak jej známe, tedy postupně plynoucí neustále vpřed. Ve čtvrté dimenzi ubíhá všechen čas naráz, minulost, přítomnost i budoucnost tu tak existují současně.

Podle této teorie je dokonce dost dobře možné, že se karta obrátila a mimozemšťané objevili nás! Na Zemi jich tak může být i víc než nás, lidí. Můžou s námi právě teď, v každém okamžiku, obývat stejné prostory, ale my je nedokážeme vidět ani vnímat.

Navíc, výzkumný tým Pennsylvánské státní univerzity v USA pod vedením profesora Jasona Wrighta v roce 2018 přichází s modelem vesmíru, který má dokonce osm rozměrů! Kdo ví, co všechno by se v takové 8D realitě mohlo skrývat?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 646
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.4tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. […]
od Mirek Brát 23.11.2022 2.4tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje paprsek […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.8tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Eva Soukupová 22.11.2022 2.7tis
Astronomové ohlásili objev nové Zemi nejbližší černé díry. Označena je jménem Gaia BH1 a nachází se v blízkosti, kterou vědci označují za náš „vesmírný dvorek“. Tento objev prý dokládá, pravděpodobně existují další Zemi mnohem bližší černé díry, které ještě čekají na své objevení. V naší sluneční soustavě ani v její blízkosti se naštěstí žádné černé […]