Skip to content

Nachází se v Alpách skrytý nacistický poklad?

Alpskou pevností pojmenovali nacisté poslední místo odporu na konci 2. světové války. Bylo to rozsáhlé území v trojúhelníku, tvořeném Salzburgem, Lincem a Štýrským Hradcem. Na celém území byly horečně budovány podzemní kryty a pevnosti, na ukrývání pokladů se využívaly i místní solné doly.

Na území by se měly skrývat poklady Otto Skorzenyho, Ernesta Kaltennburnnera a dalších pohlavárů Třetí říše. Žádný z nich nebyl dosud nalezen.

Dne 24. dubna 1945 vyhlásil Adolf Hitler Alpskou pevnost za poslední baštu odporu. Do oblasti mířily desítky konvojů s největšími poklady, naloupenými během celé 2. světové války. Mířili tam i pohlaváři Třetí říše, kteří doufali, že Alpská pevnost odolá náporu spojenců.

I jejich zavazadla přetékala cennostmi, zlatem, šperky i balíky cizích valut. Když bylo území dobyto spojenci, po pokladech se slehla zem. Kde skončily je mnohdy záhadou dodnes.

ALPY DOSUD VŠECHNO NEVYDALY

Trase, směřující z Německa do Alpské pevnosti se dnes přezdívá Zlatá stezka. Projely po ní stovky vlaků a nákladních automobilů, převážejících jak cennosti, tak nejtajnější dokumenty Třetí říše. Pověsti o ukrytých pokladech se začaly objevovat ihned po skončení války.

Přiživovaly je i náhodné nálezy ukrytých pokladů, kdy například několik lesníků nedaleko Salcburku náhle zbohatlo a vyšlo najevo, že našli v lese několik vaků se zlatými cihlami. Podobné příběhy přitahovaly a dosud přitahují do oblasti Solné komory další a další lovce pokladů.

Některé poklady byly v solných dolech po válce objeveny spojenci, ale podle znalců jde o pouhý zlomek toho, co se v Alpách dosud skrývá.

ZLATÝ POKLAD V BLAA-ALM

Koncem 60. let minulého století se v rakouském tisku objevil dokument, vypracovaný americkým armádním, protiteroristickým sborem v roce 1947, ve kterém se uvádí, že získal věrohodné dokumenty o konvoji SS, vedeném Adolfem Eichmannem, který přepravoval velké množství beden zlata a cizí měny na alpskou plošinu v Blaa-Alm v Horním Rakousku, v oblasti Ausseerland.

V regionu si pak v průběhu 70. a 80. let podivnou shodou okolností nakoupila pozemky celá řada bývalých vysokých nacistických pohlavárů. Na vykoupených pozemcích se pak objevovaly podivné výkopy, často tam pracovala i těžká technika.

Co se tam hledalo, je otázkou. Možná šlo právě o Eichmanův poklad.

Adolf Eichmann přepravoval velké množství beden zlata a cizí měny na alpskou plošinu v Blaa-Alm.
POHÁDKOVÉ JMĚNÍ V AUSSEERLANDU

V oblasti Ausseerland by se mělo skrývat pokladů mnohem více, některé v ledových vodách horských jezer, jiné hluboko v opuštěných dolech či uměle vyhloubených štolách. V roce 1946 našli Američané části roztrhané nacistické účetní knihy, v níž se hovořilo o úkrytu kdesi v Ausseerlandu, kam bylo převezeno 166 000 000 dolarů ve švýcarských francích, 299 000 000 dolarů v dolarových bankovkách, 31 000 000 000 ve zlatě, 3 000 000 dolarů v diamantech, 93 000 000 dolarů v cenných známkách a uměleckých předmětech a další cennosti v celkové hodnotě 37 000 000 000 dolarů.

To by v přepočtu znamenalo pohádkové bohatství v hodnotě 814 000 000 000 korun. Tento poklad nebyl nikdy nalezen, přestože jej důkladně hledaly jak armáda, tak lovci pokladů.

CO SKRÝVÁ JEZERO ATTER?

8. května roku 1945 sestřelila americká letadla německý Junkers 88, který měl na palubě podle všech známek poslední zásilku Adolfa Hitlera, směřující do Alpské pevnosti. V několika bednách se mělo nacházet velké množství zlatých a platinových slitků.

Vrak letadla dopadl na ledovec a po jeho svahu se zřítil do jezera Atter v Salcburské oblasti. Attersee je třetím nejhlubším jezerem v rakouských Alpách, jeho hloubka dosahuje 171 metrů. Také po tomto pokladu pátraly mnohé potápěčské expedice, ale bez úspěchu.

Je však docela možné, že poklad již někdo tajně vyzvedl, protože pád letadla pozorovalo několik svědků a v následujícím roce se kdosi z místních pokoušel prodat platinovou cihlu.

TAJEMSTVÍ JEZERA ALTAUSSEE

Toto jezero uprostřed Alp, vzdálené asi 80 km jihovýchodně od Salcburku by mělo skrývat dokonce několik pohádkových pokladů. Pátrá se po několika bednách se zlatými švýcarskými franky, v hodnotě více než 17 000 000 000 korun.

Dále se má v jezeře, nebo některé z jeskyní na jeho březích nacházet poklad Williama Canarise, šéfa Hitlerovy tajné služby, jenž ho sem nechal převézt před svou smrtí v roce 1944. Jeho součástí by měly být mimo zlata a šperků i cenné perské koberce a tapisérie.

Měl by se zde nacházet i poklad šéfa gestapa Ernsta Kaltenbrunnera. Ten si na břehu jezera pořídil vilu a nedaleko ní zakopal na zahradě bedny se zlatými mincemi, několik krabic s diamanty, velkou sbírku drahých známek a stovky tisíc amerických dolarů.

Část tohoto pokladu vykopali po válce Američané, ale jeho většina stále chybí. Předpokládá se, že je také na dně jezera Altaussee.

MUSSOLINIHO POKLAD NA DACHSTEINU?

Celkem věrohodně vypadá svědectví Rakušana Wolfganga Mittermayera, které se objevilo koncem 90. let, který byl členem elitních jednotek Otto Skorzenyho. Ty organizovaly počátkem května 1945 převoz říšského pokladu do Alpské pevnosti.

Vlak měl směřovat do Berchtesgadenu. Tam byl náklad těžkých beden a pytlů se zlatem přeložen na nákladní auta a převezen k úpatí hory Dachstein. Tam jej měly převzít jednotky horských myslivců, které měly za úkol jeho ukrytí v okolí Dachsteinu.

Poklad měl obsahovat na 120 tun zlata, které nashromáždil italský vůdce Benito Mussolini. Sám Skorzeny však účast na ukrývání těchto cenností až do své smrti popíral.

ZMIZELÉ POKLADY POHLAVÁRŮ

V závěru války se do Alpské pevnosti houfně stěhovali představitelé fašistických režimů z řady zemí a jejich přisluhovači. Zamířil tam například ze Slovenska Josef Tiso, z Estonska doktor Mäe, maďarský premiér Szalasi, chorvatský vůdce Ante Pavelic, rumunský fašistický vůdce Horia Sima a další.

Žádný z nich necestoval s prázdnou. Provázely je ozbrojené oddíly, nesoucí zároveň jejich naloupené poklady. Většina z těchto pohlavárů byla později dopadena, ale po jejich pokladech se nenašlo ani památky.

Jedinou výjimkou byla bedna s rumunským církevním zlatým pokladem, kterou objevili Američané. Ta měla být začátkem léta 1945 dopraven a do Salcburku a předána zpět majitelům, ale do Salcburku nikdy nedorazila.

Prostě se „ztratila“ cestou.

UKRÝVAJÍ ŠTOLY ZÁZRAČNÉ ZBRANĚ?

Poklady, po kterých se v Rakouských Alpách stále pátrá, nemusely obsahovat jen zlato nebo drahé kameny. Může jít i o jiné cennosti velkého významu. V roce 2014 vzrušila svět zpráva o nových objevech v obřím podzemním komplexu St. Georgen an den Gusen.

Komplex měl být největším stavebním projektem Třetí říše a s jeho budováním začali nacisté v lednu roku 1944. Do prací byly nasazeny stovky vězňů z koncentračního tábora Mauthausen, kteří měli v pískovcových skalách vyhloubit tunely a tovární haly pro výrobu letadel.

Projekt nesl název Bergkristall. Výroba moderních letadel Messerschmitt a prvních proudových stíhaček začala už v polovině roku 1944. Nový objev dalších prostorů před čtyřmi lety naznačoval, že podzemní prostory jsou daleko rozsáhlejší, než se předpokládalo a mohlo by se v nich skrývat ledacos.

Spekulovalo se například o první německé atomové bombě, nebo o zázračných létajících strojích, založených na antigravitačním motoru. Zatím se ale žádná z domněnek nepotvrdil, ale průzkum ve štolách St. Georgen pokračuje dodnes.

Na místě se měly ukrývat první německá atomová bomba nebo zázračné létající stroje.
NÁLEZ V KÖNIGSEE

Před dvěma roky rozpoutal novou zlatou horečku v Alpách nález 16 leté dívky, která se potápěla ve známem jezeře Königsee, ležícím nedaleko Berchtesgadenu, kde bylo sídlo Adolfa Hitlera. Potápěčka objevila na dně jezera, v hloubce asi dvou metrů zlatou cihlu.

Nález odevzdala na policii a na místo se vypravil tým policejních potápěčů. Ti však nic dalšího nenašli. Nicméně k jezeru se hned začali sjíždět lovci pokladů, které nález utvrdil v přesvědčení, že v jezeře se skrývá jeden ze zlatých nacistických pokladů, jak o tom vyprávějí i místní.

K podobným nálezům dochází v rakouských Alpách sice ojediněle, ale nejsou zase tak vzácné. Svědčí o tom, že horské jeskyně a jezera stále nevydaly všechna svá tajemství.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Bylinky si schovejte i na zimu
epochalnisvet.cz

Bylinky si schovejte i na zimu

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Morávková pláče: syn je jako ve vězení
nasehvezdy.cz

Morávková pláče: syn je jako...

Poslat dítě studovat do ciziny je dnes...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Vrazi vlastních dětí: Kteří panovníci si potřísnili ruce krví svých potomků?
epochaplus.cz

Vrazi vlastních dětí: Kteří...

Vládli přísně a jejich krutost se často...
Smrt špagetifikací: Teleskopy zaznamenaly poslední okamžiky hvězdy pohlcené černou dírou
21stoleti.cz

Smrt špagetifikací: Teleskopy...

Pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře (ESO) a...
Čtyři je málo, nebo moc? Kolik je skutečně ročních období?
epochaplus.cz

Čtyři je málo, nebo moc? Kolik...

Jaro, léto, podzim, zima. Kolik má rok období,...
Lahodné dýňové cupcakes
nasehvezdy.cz

Lahodné dýňové cupcakes

Vyzkoušejte dýni nasladko! Přimíchejte ji do...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...