Také polské pobřeží Baltského moře je spojené s experimenty tajných – odvetných zbraní, pomocí kterých chtělo hitlerovské Německo zvrátit průběh druhé světové války.
Jedním z míst, kde byly pokročilé zbraňové systém testovány, je i zkušebna torpéd nedalo přístavu Gdyně.
Polygon v moři
Německá zkušebna pojmenovaná jako Torpedowaffenplatz Hexengrund je stále viditelná v moři v gdyňské lokalitě Babie Doly. Testovací centrum pro torpéda zde bylo otevřeno v roce 1942. V závěru války se zde zkoušela především nová letecká torpéda.
Právě v oblasti vývoje torpéd odpalovaných z letadel měly německé ozbrojené síly zpoždění v porovnání se spojeneckými armádami. Testovací polygon Hexengrund sestával ze čtyřpodlažní budovy doplněné pozorovací a velitelskou věží.
Železobetonový objekt disponoval dvojicí šachet pro vypouštění torpéd. V zátoce pak byla umístěna síť, do níž byla vystřelená torpéda zachycena. Torpédová zkušebna Hexenburg fungovala až do úplného závěru války.
V posledních dnech světového konfliktu byla stavba využita i pro evakuaci německých vojáků a civilistů před postupující Rudou armádou: sovětské jednotky polygon obsazují 6. května 1945.
Raketové torpédo
Poslední výzkumy polských historiků prokázaly, že v polygonu u Gdyně byla testována i jedna z tajných zbraní. Jednalo se o bombové torpédo BT 1000 vybavené raketovým pohonem. Němci ho chtěli použít například proti spojeneckým námořním svazům. Jak již název zařízení napovídá, šlo o kombinaci torpéda a bomby.
Díky raketovému pohonu na tuhá paliva byla obrana lodí proti takové zbrani velmi problematická. Tím však možnosti použité raketového torpéda nekončí. Bylo totiž schopné nasazení i proti pozemním cílům.
Objevují se rovněž teorie, že německé letectvo chtělo novým typem torpéda vyzbrojit také experimentální raketové letouny, například Messerschmitt Me 163 Komet.
Testování torpéd na polygonu Hexengrund probíhalo ve spolupráci s výzkumným ústavem Graf Zeppelin ve Stuttgartu.