reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Náboženství a okultismus
Etruské kořeny staročeských májí?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.5.2021
3.9tis
Stavění máje má rysy pohanského obřadu. Křesťanská církev však nikdy s májemi osudovou válku nevedla…
602
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Tradice stavění májí v Čechách pochází ze středověku. Nejstarší písemný doklad o české máji souvisí s uznáním manželského slibu a je datován v roce 1422. Máje však nejsou pouze český fenomén a jejich kořeny jsou hlubší a starší.

Stavění máje má rysy pohanského obřadu. Křesťanská církev však nikdy s májemi osudovou válku nevedla… 
 
Máje zdobí české obce i v současnosti. Máje jsou někdy chápány i jako pozvánka pro lesního ducha, aby požehnal obci (a samozřejmě i obecní pokladně). Vrcholová část máje.

Za „májku“ na dřevěného osla

Máje to v určitém období neměly v Čechách lehké. Jejich stavění bylo například v 18. století postihováno peněžními pokutami i nepříjemnými tělesnými tresty. Postavit si na návsi v té době májku, znamenalo pro stavitele riziko potupných sankcí: posazení na dřevěného osla, sevření rukou i nohou do dvojité klády.

Máje zdobí české obce i v současnosti.

Hrozilo i vysázení 25 ran na obnažené tělo. Důvody pro zákazy stavění byly v zásadě dvojího charakteru: vrchnosti a církvi vadilo nevázané, ba pohanské veselí doprovázející stavění máje i fakt, že na každou máji padl jeden strom „pro nic za nic“. Máje, májky to však všechno přežily a zdobí zejména menší obce i v současnosti.

Stopa vede k Etruskům

Máje však nejsou ryze středoevropský fenomén. Tuto tradici vítání jara najdeme i v Německu, Anglii stejně jako ve Švédsku či Norsku.

Vrcholová část máje.

Vždy jde o snahu přivítat jaro. Někde jsou májky chápány i jako pozvánky pro lesního ducha, aby navštívil a požehnal obec. Původ stavění májí? Je možná hodně starý a sahá až k civilizaci tajemných Etrusků, u kterých bylo zvykem chránit dům i širší komunitu stavěním ozdobeného stromku.

Máje jsou někdy chápány i jako pozvánka pro lesního ducha, aby požehnal obci (a samozřejmě i obecní pokladně).

Ten měl přinést i tolik potřebnou vláhu pro zemědělství. Jak vidno, fungujte to! Meteorologové si lámou hlavu s vysvětlením, proč byl letošní květen tak nezvykle chladný a deštivý. Je to jasné, mohou za to máje!

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 1.7.2022 832
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 2.5tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.7tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.4tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]