Havárie letadel s prominentními osobami na palubách jsou často obestřeny množstvím konspiračních teorií.
Barvitým příkladem je letecká nehoda dopravního letounu HS-121 Trident, která se odehrála na území Mongolska v září roku 1971. Došlo stroji palivo, nebo byl letoun sestřelen čínskými stíhačkami? Co se stalo? Nebo lépe… Co se mohlo stát?
Na palubě letadla byl Lin Piao (1907-1971) s rodinou. Jednalo se o vysoce postaveného funkcionáře Komunistické strany Číny, který se měl stát následovníkem Mao Ce-tunga (1893-1976). Lin Piao však údajně připravoval vojenský puč a vraždu Maa.
Prozrazení jeho plánů vyústilo v pokus o útěk ze země. Proudový letoun však do svého cíle nikdy nedoletěl.
Vyšetřovatelé z KGB
Letecká nehoda, při které zahynul tehdejší muž č. 2 v čínské mocenské hierarchii není ani po více než padesáti letech uspokojivě vysvětlena. Oficiální verze hovoří o tom, že letounu došlo palivo.
Útěk byl prý organizován ve velkém spěchu a piloti jednoduše načerpali do nádrží méně, než bylo zapotřebí k letu do cíle. Záhadou zůstává, kde měl dopravní trident čínské armády vlastně přistát? Zmiňován byl především Sovětský svaz, kde měl prý Lin Piao získat azyl.
Vážně je však brána i teorie, že stroj nad územím Mongolska sestřelily čínské stíhačky, a to na přímý rozkaz vůdce Mao Ce-tunga. Jaké stopy se našly ve vraku havarovaného stroje?
Pomyslný olej do ohně konspiračních teorií „přilil“ i samotný způsob vyšetřování této mysteriózní letecké nehody.
Ujal se ho totiž speciální tým sovětské tajné služby KGB. Rovněž ohledání ostatků osob, které na palubě letadla zahynuly, provedli sovětští patologové.
Konspirace a spekulace
Zajímá vás, co bylo uvedeno v závěrečné zprávě vyšetřovacího týmu? Musíme vás zklamat. Zprávu si mohlo přečíst jen několik tehdejších nejvyšších představitelů Sovětského svazu a ti se o ni s veřejností nepodělili.
Z tajné zprávy prý uniklo jen několik neověřených informací, a to včetně té, že nádrže letadla nebyly v okamžiku nárazu na zem zdaleka prázdné. Co se odehrálo v posledních minutách letu, je ovšem stále zahaleno rouškou tajemství. Rovněž tak prý není jisté, zda Lin Piao byl na palubě tridentu.
Další verzí celého příběhu je totiž spekulace, že nejvyšší představitel pučistů byl zastřelen v Pekingu a do letadla nikdy nenastoupil.
V jaké atmosféře se celá letecká nehoda odehrála, dosvědčuje nejlépe skutečnost, že smrt tohoto úspěšného velitele Čínské lidové osvobozenecké armády a v závěru života neúspěšného pučisty byla oficiálně čínské veřejnosti oznámena až po dvou letech – v roce 1973.