Skip to content

Náhlá smrt při nočních můrách: Co zabíjí muže ve spánku?

Mnozí asijští muži raději v noci nespí. Může se jim totiž stát, že už se neprobudí… Řádí mezi nimi totiž nevysvětlitelný syndrom smrtící noční můry! A ten prý zcela zdravého člověka dokáže zabít během pár minut. Lékaři jsou zatím bezradní. Stále častěji se ozývají názory, že muže možná zabíjejí noční démoni, kteří vysávají život!

Co muže ve spánku tolik děsí?

Malou špinavou vězeňskou celu osvětlují jen měsíční paprsky pronikající úzkým oknem těsně pod stropem a ozařují přízračně bledou tvář vězně, ležícího na kavalci u stěny. Zhruba padesátiletý Číňan Li Qiaoming sténá, chrčí a lapá po dechu, jako by se dusil. Zdá se, že ho trápí nějaká strašná noční můra. Děsivé zvuky, jež vydává, záhy budí spoluvězně, kteří se jej snaží probrat, ale všechny pokusy jsou marné! Okamžitě volají dozorce a ti následně lékaře, ale muži už není pomoci. Je 27. března roku 2009, 2.40 hodin po půlnoci, když se mu zastavuje srdce a naposledy vydechne, aniž by se z hrůzného snu probral. Ještě tentýž den vedení věznice ve městě Jiujiang v jihozápadní čínské provincii Jiangxi oznamuje náhlý skon jeho bratru Li Wenfuovi a jako příčinu smrti udává „náhlé a nevysvětlitelné úmrtí ve spánku. Zabila snad muže noční můra? Případu se hned chytají čínská média, například list Chutian Metropolis Daily, a upozorňují na to, že to není první podobný případ. V průběhu 20. století jsou jich prý v různých koutech Asie zaznamenány statisíce! Copak zdejší muži skutečně mohou umírat na následky vražedných nočních můr?

Zažívají ve snech podobné hrůzy, jako postavy z hororové série Noční můra v Elm Street?
VEČER JDOU SPÁT, A RÁNO UŽ SE NEVZBUDÍ

V Japonsku je tento fenomén označován jako pokkuri, na Filipínách jako bangungut a v Kambodži, Laosu a Thajsku jej nazývají Lai Tai. Je ale znám prakticky ve všech světových kulturách včetně české, kde je označován jako mora či můra. V posledních letech se pro něj vžívá název Nightmare Death Syndrom – syndrom smrtící noční můry. Jeho oběťmi mají být muži, kteří se těší dobrému zdraví i fyzické kondici. Večer prý jdou normálně spát a ráno jsou nalezeni mrtví! „Mnoho svědků tvrdí, že oběť spí normálně, ale najednou začne úpět, sténat, chrčet a divně chrápat, těžce dýchat a nakonec se dusit. Odborně se tomu říká příznaky agónie. Někteří lidé se snažili evidentně vystrašeného spáče probudit, ale nikdy se jim to nepodařilo a on zemřel,“ tvrdí známý australský lékař a publicista Dr. Stephen Juan (*1949). Jako bezprostřední příčina smrti je většinou stanovena srdeční zástava, ale nikdo z lékařů nedokáže odpovědět na otázku, co srdeční selhání u naprosto zdravých mužů způsobilo.

Kradou mužům duše vdovy?
POZOR NA DUCHY MRTVÝCH VDOV!

Pro Asiaty je syndrom smrtící noční můry v drtivé většině případů fatální. „V Asii a Japonsku je syndrom, tady známý jako Lai Tai, druhou nejčastější příčinou smrti mužů mladších 40 let. K většímu počtu úmrtí dochází už jen při dopravních nehodách,“ tvrdí současný renomovaný kardiolog španělského původu Prof. Dr. Pedro Brugada. V Evropě je vzácnější a poměrně rovnoměrně postihuje muže i ženy, přičemž většinou nedochází k obětem na životech. Lidé, kterým se daří smrtící noční můru přežít, často popisují, že je ve spánku postihla naprostá paralýza a cítili, jako by jim cosi těžkého sedělo na hrudi a dusilo je. Připomíná to lidové báchorky, jež tyto můry považují za noční démony, kteří uléhají na prsa spáčů a vysávají jim z těla energii. Někdy jsou dokonce považovány za duchy mrtvých vdov, jež hledají mladé muže a pak jim kradou duši. Někteří badatelé navíc naznačují, že by mohlo jít o jakousi formu energetického upíra, který z lidí vysává energii a může je tím i zabít! Z racionálního pohledu je něco takového nemožné – těchto případů je však zaznamenáno tolik, že se jimi musí vážně zabývat i lékařská obec. Zavádí pro tento syndrom termín Sudden Unexplained Nocturnal Death (SUND) – „náhlé nevysvětlitelné noční úmrtí“. Mohlo by údajně jít o důsledek nějaké spánkové poruchy, srdeční choroby, genetického defektu, špatného metabolismu a mnoha dalších, někdy poměrně nepravděpodobných faktorů. Definitivní vysvětlení, které by objasnilo podstatu syndromu smrtící noční můry a její spouštěcí mechanismus, ale stále chybí. Podaří se jej někdy odhalit?

Lenka Kabeláčová

Foto: inverse.com, thenightmarerealm.ie, newsweek.com, legendsofthemultiuniverse.fandom.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hraje si na dokonalou
nasehvezdy.cz

Hraje si na dokonalou

Někteří si o ní myslí, že si ho vzala...
Automobilka Ford se vzhlédla ve fúzi světů
iluxus.cz

Automobilka Ford se vzhlédla...

Jižanský temperament novému crossoveru Puma rozhodně...
Najděte si svého herce! Právě dnes byla spuštěna online databáze ACTORSMAP
21stoleti.cz

Najděte si svého herce! Právě...

Dnes byla oficiálně spuštěna online databáze českých a...
V Číně jezdí bez strojvůdce
epochaplus.cz

V Číně jezdí bez strojvůdce

Byl představen zbrusu nový rychlovlak...
Více než polovina kuřáků v ČR chce se svým zlozvykem skoncovat
epochalnisvet.cz

Více než polovina kuřáků v...

Závislost na tabáku je příčinou každého pátého úmrtí...
U dětí pozor na oči
21stoleti.cz

U dětí pozor na oči

Když se dítě narodí, jeho oči ještě nejsou...
Zlověstné chrliče: Umí trestat každého, kdo podlehne pokušení!
epochaplus.cz

Zlověstné chrliče: Umí trestat...

Jsou symbolem kýče, hrůzy, také ale moci a...
Nové obrazce na planině Nazca: Vnesou světlo do odvěké záhady?
epochalnisvet.cz

Nové obrazce na planině Nazca:...

Poslední roky ukazují, že moderní technologie mohou...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Řím: Všechny cesty vedou právě sem
epochanacestach.cz

Řím: Všechny cesty vedou...

Říká se mu věčné nebo...
Budapešť: Perla na obou březích Dunaje
epochanacestach.cz

Budapešť: Perla na obou...

Město pikantního guláše,...
Naučte se vidět auru
nasehvezdy.cz

Naučte se vidět auru

Aura je energetický obal, která obklopuje...