Skip to content

Hledání mezi borovicemi. Mosbyho poklad stále odolává

Hledání pokladů může být zajímavý koníček nebo, jak ukazují příklady některých firem, i výnosný byznys. Na mnohé legendární poklady jsou však krátcí i profíci s tím nejmodernějším vybavením.To je prozatím i případ tzv. Mosbyho pokladu. Co o něm dosud víme?

Americká občanská válka mezi severními státy Unie a jižními státy Konfederace je v plném proudu. Jižané tvrdě odpovídají na všechny akce svých nepřátel. Spoléhají nejen na podporu Francie a Velké Británie, ale i na odhodlání svých jednotek a kvalitní velitele. Mezi ně patří i legendární důstojník John S. Mosby (1833–1916), kterému však v jednu dobu nikdo neřekl jinak než Šedý duch. Důvod je jednoduchý. Mosby vedl speciální partyzánské oddíly tzv. rangerů, kteří s oblibou prováděli rychlé a efektivní akce hluboko na území nepřítele. Útoky na zásobovací stanice, přepadávání vlaků, únosy důstojníků či rozsáhlé sabotáže. Mosby a jeho muži se pro unijní generály stávají noční můrou. Jenže do dějin tento muž vstoupí ještě jedním způsobem. V březnu roku 1863 nařizuje odvážný nájezd daleko za linie unijních jednotek ve městě Fairfax ve Virginii. Během akce se podaří narušit telegrafní linky a zajmout důležité vězně. A také získat nemalé bohatství v podobě zlata, stříbra a šperků z jižanských domů, které vyloupili unijní vojáci. Kde tento poklad skončil?

John S. Mosby
UKRYJE HO MEZI BOROVICE

Jmění v hodnotě překračující 350 tisíc dolarů je naloženo na koně a rangeři vyrážejí na zpáteční cestu. Zde přichází klíčový okamžik celého příběhu. „Cestou zpět je Mosby varován před velkým oddílem vojáků v okolí. Velitel tak společně s jedním seržantem opustil oddíl, aby pohřbil pytle s pokladem mezi dvěma velkými borovicemi označenými symbolem X,“ přibližuje americká publicistka a Kathy Weiser-Alexander to, co se tehdy údajně odehrálo. Po ukrytí pokladu prý muži objeli nepřátelský oddíl a zmizeli na území Konfederace. Příběh Mosbyho pokladu tím ovšem teprve začíná. Partyzánský velitel válku přežívá a v roce 1865 se vrací do civilního života. Dožívá se požehnaného věku a umírá v roce 1916 na komplikace po operaci hrtanu. Co se stalo s ukrytým pokladem? Proč tolik lidí věří, že si ho z oné neznámé skrýše nikdy nevyzvedl?

Soudní budova ve Fairfaxu
STÁLE NENALEZEN

Teorií o tom, co se s pokladem stalo, je v současnosti hned několik. Jedna z nich říká, že Mosby později poslal onoho seržanta zpět, aby poklad vyzvedl. Celé pátrání po něm je tedy předem odsouzené k nezdaru. Jenže řada badatelů upozorňuje na náznaky, že seržanta zajali ještě před vyzvednutím pokladu unijní vojáci. Sám Mosby prý na smrtelné posteli řekl svým nejbližším, že někde ve Virginii čeká spousta cenných věcí. Právě tato informace provokuje lovce pokladů dodnes. Kolem Fairfaxu pátrají prakticky neustále, zatím však bez úspěchu. „Říká se, že poklad je ukrytý někde mezi městečky Norman a Culpeper v blízkosti dnešní dálnice 522,“ dodává Kathy Weiser-Alexander. Jiní publicisté však upozorňují ještě na jinou možnost: Totiž, že cennosti byly už dávno vyzvednuty a vráceny rodinám, kterým je unijní vojáci během války sebrali. Nebo snad mají ti, co po pokladu pátrají, ještě nějaké další informace, které se k veřejnosti nedostaly?

Nachází se poklad někde v blízkosti silnice 522?

Filip Appl

Foto: www.legendsofamerica.com, Wikimedia Commons, brainchase.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šílí! Tělo má obsypané červenými fleky…
nasehvezdy.cz

Šílí! Tělo má obsypané...

Modelka Taťána Gregor Brzobohatá (32)...
V Číně jezdí bez strojvůdce
epochaplus.cz

V Číně jezdí bez strojvůdce

Byl představen zbrusu nový rychlovlak...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Najděte si svého herce! Právě dnes byla spuštěna online databáze ACTORSMAP
21stoleti.cz

Najděte si svého herce! Právě...

Dnes byla oficiálně spuštěna online databáze českých a...
Budapešť: Perla na obou březích Dunaje
epochanacestach.cz

Budapešť: Perla na obou...

Město pikantního guláše,...
Automobilka Ford se vzhlédla ve fúzi světů
iluxus.cz

Automobilka Ford se vzhlédla...

Jižanský temperament novému crossoveru Puma rozhodně...
Nové obrazce na planině Nazca: Vnesou světlo do odvěké záhady?
epochalnisvet.cz

Nové obrazce na planině Nazca:...

Poslední roky ukazují, že moderní technologie mohou...
Více než polovina kuřáků v ČR chce se svým zlozvykem skoncovat
epochalnisvet.cz

Více než polovina kuřáků v...

Závislost na tabáku je příčinou každého pátého úmrtí...
Naučte se vidět auru
nasehvezdy.cz

Naučte se vidět auru

Aura je energetický obal, která obklopuje...
Zlověstné chrliče: Umí trestat každého, kdo podlehne pokušení!
epochaplus.cz

Zlověstné chrliče: Umí trestat...

Jsou symbolem kýče, hrůzy, také ale moci a...
Řím: Všechny cesty vedou právě sem
epochanacestach.cz

Řím: Všechny cesty vedou...

Říká se mu věčné nebo...
U dětí pozor na oči
21stoleti.cz

U dětí pozor na oči

Když se dítě narodí, jeho oči ještě nejsou...