Domů     Neobjasněné události
Hledání mezi borovicemi. Mosbyho poklad stále odolává
Filip Appl
od Filip Appl 13.12.2019
5.1tis
596
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Hledání pokladů může být zajímavý koníček nebo, jak ukazují příklady některých firem, i výnosný byznys. Na mnohé legendární poklady jsou však krátcí i profíci s tím nejmodernějším vybavením.To je prozatím i případ tzv.

Mosbyho pokladu. Co o něm dosud víme?

Americká občanská válka mezi severními státy Unie a jižními státy Konfederace je v plném proudu. Jižané tvrdě odpovídají na všechny akce svých nepřátel. Spoléhají nejen na podporu Francie a Velké Británie, ale i na odhodlání svých jednotek a kvalitní velitele.

Mezi ně patří i legendární důstojník John S. Mosby (1833–1916), kterému však v jednu dobu nikdo neřekl jinak než Šedý duch. Důvod je jednoduchý. Mosby vedl speciální partyzánské oddíly tzv.

rangerů, kteří s oblibou prováděli rychlé a efektivní akce hluboko na území nepřítele. Útoky na zásobovací stanice, přepadávání vlaků, únosy důstojníků či rozsáhlé sabotáže. Mosby a jeho muži se pro unijní generály stávají noční můrou.

Jenže do dějin tento muž vstoupí ještě jedním způsobem. V březnu roku 1863 nařizuje odvážný nájezd daleko za linie unijních jednotek ve městě Fairfax ve Virginii. Během akce se podaří narušit telegrafní linky a zajmout důležité vězně.

A také získat nemalé bohatství v podobě zlata, stříbra a šperků z jižanských domů, které vyloupili unijní vojáci. Kde tento poklad skončil?

John S. Mosby

UKRYJE HO MEZI BOROVICE

Jmění v hodnotě překračující 350 tisíc dolarů je naloženo na koně a rangeři vyrážejí na zpáteční cestu. Zde přichází klíčový okamžik celého příběhu. „Cestou zpět je Mosby varován před velkým oddílem vojáků v okolí.

Velitel tak společně s jedním seržantem opustil oddíl, aby pohřbil pytle s pokladem mezi dvěma velkými borovicemi označenými symbolem X,“ přibližuje americká publicistka a Kathy Weiser-Alexander to, co se tehdy údajně odehrálo.

Po ukrytí pokladu prý muži objeli nepřátelský oddíl a zmizeli na území Konfederace. Příběh Mosbyho pokladu tím ovšem teprve začíná. Partyzánský velitel válku přežívá a v roce 1865 se vrací do civilního života.

Dožívá se požehnaného věku a umírá v roce 1916 na komplikace po operaci hrtanu. Co se stalo s ukrytým pokladem? Proč tolik lidí věří, že si ho z oné neznámé skrýše nikdy nevyzvedl?

Soudní budova ve Fairfaxu

STÁLE NENALEZEN

Teorií o tom, co se s pokladem stalo, je v současnosti hned několik. Jedna z nich říká, že Mosby později poslal onoho seržanta zpět, aby poklad vyzvedl. Celé pátrání po něm je tedy předem odsouzené k nezdaru.

Jenže řada badatelů upozorňuje na náznaky, že seržanta zajali ještě před vyzvednutím pokladu unijní vojáci. Sám Mosby prý na smrtelné posteli řekl svým nejbližším, že někde ve Virginii čeká spousta cenných věcí.

Právě tato informace provokuje lovce pokladů dodnes. Kolem Fairfaxu pátrají prakticky neustále, zatím však bez úspěchu. „Říká se, že poklad je ukrytý někde mezi městečky Norman a Culpeper v blízkosti dnešní dálnice 522,“ dodává Kathy Weiser-Alexander.

Jiní publicisté však upozorňují ještě na jinou možnost: Totiž, že cennosti byly už dávno vyzvednuty a vráceny rodinám, kterým je unijní vojáci během války sebrali. Nebo snad mají ti, co po pokladu pátrají, ještě nějaké další informace, které se k veřejnosti nedostaly?

Nachází se poklad někde v blízkosti silnice 522?

Filip Appl

Foto: www.legendsofamerica.com, Wikimedia Commons, brainchase.com,
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 2.4tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.7tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 3.2tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.4tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]