reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Námořní tragédie a tajemství vraků na mořských dnech
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 9.12.2020
5.6tis
Oceány skrývají mnoho méně či více tajemných vraků lodí. Foto: yesterday.uktv.co.uk
631
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Historie pamatuje zkázu mnoha lodí i s jejich nákladem, které zůstávají pochované pod mořskou hladinou. Některé příběhy jsou ovšem tragičtější než jiné. Jako případ německé lodi Wilhelm Gustloff, jež na sklonku druhé světové války, v lednu 1945, vyplouvá z polské Gdyně a míří do německého Kielu.

Na palubě se v té chvíli tísní asi 10 500 lidí, kteří prchají před postupující sovětskou armádou. Ale do cíle drtivá většina z nich nikdy nedorazí.

Oceány skrývají mnoho méně či více tajemných vraků lodí. Foto: yesterday.uktv.co.uk Wilhelm Gustloff ještě v plné kráse. Foto: Wikimedia Commons Ourang Medan, nejděsivější loď všech dob? Foto: us.blastingnews.com Na lodi Doňa Paz zemřelo víc lidí než na Titanicu. Foto: themaritimepost.com
Wilhelm Gustloff ještě v plné kráse. Foto: Wikimedia Commons

Plavidlo totiž lokalizuje sovětská ponorka S-13, jež na plavidlo vyšle několik torpéd, které ho zasáhnou na třech místech! Wilhelm Gustloff se v plamenech potápí na dno a tento okamžik se do historie zapíše černým písmem.

Odhady o počtu obětí se sice různí, ale pohybují se kolem 9000 lidí! Jde o největší námořní katastrofu ve známých dějinách lidstva, a možná ještě větší, než se zpočátku zdá. Postupem času vychází najevo, že na lodi mohl být převážen také osmý div světa – legendární jantarová komnata!

Německý historik Heinz Schön, který na lodi cestoval jako německý voják, později tvrdí: „Když byla 30. ledna loď připravena k odplutí, přijela nákladní auta a na palubu byly dodatečně naloženy nějaké těžké bedny.

Později jsme nemohli vyloučit, že to byly bedny, v nichž byla uložena jantarová komnata.“ Klesl snad při největší námořní katastrofě na dno i jantarový poklad?

Ourang Medan, nejděsivější loď všech dob? Foto: us.blastingnews.com

LOĎ, JEŽ NIKDY NEEXISTOVALA?

Píše se rok 1947 a americká loď Silver Star proplouvá kolem Malajsie, když poklidný den zdramatizuje hlášení vyslané z plavidla Ourang Medan. Hlas znějící jako z jiného světa vyřkne hrůzostrašná slova: „Všichni jsou mrtví.

Včetně kapitána… Celá posádka je po smrti.“ Námořníci ze Silver Star se pokouší navázat kontakt, ale dostanou prý jedinou odpověď: „Já umírám…“ Silver Star okamžitě obrací kormidlo na souřadnice lodi Ourang Medan a objeví panorama zkázy.

Na palubě je hrobové ticho. A samé mrtvoly! Jenže na tělech nejsou žádná viditelná poranění, proto je tragédie ještě záhadnější. Příčinu strašlivé události se nepodaří objasnit. Když se lodníci ze Silver Star snaží plavidlo dopravit do nejbližšího přístavu, tak na palubě Ourang Medan vypukne požár a loď se potopí nedaleko malajského pobřeží!

Někteří badatelé se domnívají, že mohla pašovat nebezpečné chemické látky, jež otrávily posádku a později zavinily požár lodi. Ale pravda může být jednodušší. „Když jsem po osudu lodi pátral v holandských námořních záznamech, nic jsem nenašel.

Jako by loď nikdy neexistovala. Na mé písemné dotazy navíc nikdo nereagoval!“ poukazuje britský námořník a spisovatel Roy Bainton (*1943). Proč tolik tajností? Nebo je tragický příběh lodi Ourang Medan smyšlený?

Na lodi Doňa Paz zemřelo víc lidí než na Titanicu. Foto: themaritimepost.com

STRAŠLIVÁ VÁNOČNÍ TRAGÉDIE

Vánoce jsou prakticky za dveřmi, když 20. prosince 1987 filipínská dopravní loď Doňa Paz vyplouvá na širé moře. Míří z filipínského ostrova Leyte do hlavního města Manila. Sice má mít kapacitu zhruba 1500 osob, ale pluje na ní více než 4000 lidí, jedoucích ve sváteční čas za svými příbuznými.

V poklidné atmosféře nikdo netuší, že je za pár chvil čeká hrůzná smrt v ohni! V jedné z úžin se plavidlo nečekaně potkává s ropným tankerem Vector směřujícím také na Filipíny a vezoucím na devět tisíc sudů ropných produktů.

Dochází k mohutné srážce a obě lodě okamžitě zachvátí požár. Šance uniknout plamenům jsou pro cestující z Doni Paz prakticky nulové, nemají ani záchranné vesty! V oblasti se navíc vyskytuje množství žraloků.

Následky lodní katastrofy jsou strašlivé, dle odhadů přijde o život 4375 lidí! Neštěstí přežije jen 26 šťastlivců – dva z posádky tankeru Vector a 24 cestujících z trajektu Doňa Paz. Moře poté vyplaví na břeh dalších 275 ohořelých těl.

Ale kde jsou ostatky zbývajících obětí? To již nikdo nezjistí, zřejmě se o ně postarali žraloci. Nebo byl snad osudný oheň tak zničující, že po obou plavidlech nezbylo ani památky?

Zdeněk Pospíšil

Foto: yesterday.uktv.co.uk, Wikimedia Commons, us.blastingnews.com, themaritimepost.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 834
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]