Skip to content

Námořní tragédie a tajemství vraků na mořských dnech

Historie pamatuje zkázu mnoha lodí i s jejich nákladem, které zůstávají pochované pod mořskou hladinou. Některé příběhy jsou ovšem tragičtější než jiné. Jako případ německé lodi Wilhelm Gustloff, jež na sklonku druhé světové války, v lednu 1945, vyplouvá z polské Gdyně a míří do německého Kielu.

Na palubě se v té chvíli tísní asi 10 500 lidí, kteří prchají před postupující sovětskou armádou. Ale do cíle drtivá většina z nich nikdy nedorazí.

Wilhelm Gustloff ještě v plné kráse. Foto: Wikimedia Commons

Plavidlo totiž lokalizuje sovětská ponorka S-13, jež na plavidlo vyšle několik torpéd, které ho zasáhnou na třech místech! Wilhelm Gustloff se v plamenech potápí na dno a tento okamžik se do historie zapíše černým písmem.

Odhady o počtu obětí se sice různí, ale pohybují se kolem 9000 lidí! Jde o největší námořní katastrofu ve známých dějinách lidstva, a možná ještě větší, než se zpočátku zdá. Postupem času vychází najevo, že na lodi mohl být převážen také osmý div světa – legendární jantarová komnata!

Německý historik Heinz Schön, který na lodi cestoval jako německý voják, později tvrdí: „Když byla 30. ledna loď připravena k odplutí, přijela nákladní auta a na palubu byly dodatečně naloženy nějaké těžké bedny.

Později jsme nemohli vyloučit, že to byly bedny, v nichž byla uložena jantarová komnata.“ Klesl snad při největší námořní katastrofě na dno i jantarový poklad?

Ourang Medan, nejděsivější loď všech dob? Foto: us.blastingnews.com
LOĎ, JEŽ NIKDY NEEXISTOVALA?

Píše se rok 1947 a americká loď Silver Star proplouvá kolem Malajsie, když poklidný den zdramatizuje hlášení vyslané z plavidla Ourang Medan. Hlas znějící jako z jiného světa vyřkne hrůzostrašná slova: „Všichni jsou mrtví. Včetně kapitána… Celá posádka je po smrti.“ Námořníci ze Silver Star se pokouší navázat kontakt, ale dostanou prý jedinou odpověď: „Já umírám…“ Silver Star okamžitě obrací kormidlo na souřadnice lodi Ourang Medan a objeví panorama zkázy.

Na palubě je hrobové ticho. A samé mrtvoly! Jenže na tělech nejsou žádná viditelná poranění, proto je tragédie ještě záhadnější. Příčinu strašlivé události se nepodaří objasnit. Když se lodníci ze Silver Star snaží plavidlo dopravit do nejbližšího přístavu, tak na palubě Ourang Medan vypukne požár a loď se potopí nedaleko malajského pobřeží!

Někteří badatelé se domnívají, že mohla pašovat nebezpečné chemické látky, jež otrávily posádku a později zavinily požár lodi. Ale pravda může být jednodušší. „Když jsem po osudu lodi pátral v holandských námořních záznamech, nic jsem nenašel.

Jako by loď nikdy neexistovala. Na mé písemné dotazy navíc nikdo nereagoval!“ poukazuje britský námořník a spisovatel Roy Bainton (*1943). Proč tolik tajností? Nebo je tragický příběh lodi Ourang Medan smyšlený?

Na lodi Doňa Paz zemřelo víc lidí než na Titanicu. Foto: themaritimepost.com
STRAŠLIVÁ VÁNOČNÍ TRAGÉDIE

Vánoce jsou prakticky za dveřmi, když 20. prosince 1987 filipínská dopravní loď Doňa Paz vyplouvá na širé moře. Míří z filipínského ostrova Leyte do hlavního města Manila. Sice má mít kapacitu zhruba 1500 osob, ale pluje na ní více než 4000 lidí, jedoucích ve sváteční čas za svými příbuznými.

V poklidné atmosféře nikdo netuší, že je za pár chvil čeká hrůzná smrt v ohni! V jedné z úžin se plavidlo nečekaně potkává s ropným tankerem Vector směřujícím také na Filipíny a vezoucím na devět tisíc sudů ropných produktů.

Dochází k mohutné srážce a obě lodě okamžitě zachvátí požár. Šance uniknout plamenům jsou pro cestující z Doni Paz prakticky nulové, nemají ani záchranné vesty! V oblasti se navíc vyskytuje množství žraloků.

Následky lodní katastrofy jsou strašlivé, dle odhadů přijde o život 4375 lidí! Neštěstí přežije jen 26 šťastlivců – dva z posádky tankeru Vector a 24 cestujících z trajektu Doňa Paz. Moře poté vyplaví na břeh dalších 275 ohořelých těl.

Ale kde jsou ostatky zbývajících obětí? To již nikdo nezjistí, zřejmě se o ně postarali žraloci. Nebo byl snad osudný oheň tak zničující, že po obou plavidlech nezbylo ani památky?

Zdeněk Pospíšil

Foto: yesterday.uktv.co.uk, Wikimedia Commons, us.blastingnews.com, themaritimepost.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kudlanka nábožná, strašlivý žralok ve světě hmyzu!
epochalnisvet.cz

Kudlanka nábožná, strašlivý...

Je to dokonalý predátor. Snad žádný hmyz...
Benefity nepřímého osvětlení
rezidenceonline.cz

Benefity nepřímého osvětlení

Funkční osvětlení interiéru patří k nezbytnému zařízení...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Céčkem proti chřipce
nasehvezdy.cz

Céčkem proti chřipce

Céčko je známým bojovníkem proti chřipce a nachlazení,...
Má hlídat dítě, místo toho ho chladnokrevně zabije
epochaplus.cz

Má hlídat dítě, místo toho...

Když ráno 29. února roku 2016 opouštějí Vladimír...
Kamenné labyrinty Velkého zaječího ostrova: Kdo a proč je tu před tisíci lety vytvořil?
epochalnisvet.cz

Kamenné labyrinty Velkého...

Tu největší sbírku pradávných kamenných...
Nový Jičín: Město klobouků
epochanacestach.cz

Nový Jičín: Město klobouků

Návštěvnické centrum...
Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky
iluxus.cz

Češi si v době pandemie více...

V České republice má podle průzkumu GFK doma...
Řež u Hradce Králové: Staré pořádky skončily, Prusko je hegemonem
epochaplus.cz

Řež u Hradce Králové: Staré...

Píše se 3. červenec roku 1866 a více než dvouměsíční...
Nevěru odpustila mužům vícekrát!
nasehvezdy.cz

Nevěru odpustila mužům...

Byla u zrodu Ordinace v růžové...
Bílá Šumava zahřeje
epochanacestach.cz

Bílá Šumava zahřeje

Příroda se uložila ke...