Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Námořní tragédie a tajemství vraků na mořských dnech

Historie pamatuje zkázu mnoha lodí i s jejich nákladem, které zůstávají pochované pod mořskou hladinou. Některé příběhy jsou ovšem tragičtější než jiné. Jako případ německé lodi Wilhelm Gustloff, jež na sklonku druhé světové války, v lednu 1945, vyplouvá z polské Gdyně a míří do německého Kielu.

Na palubě se v té chvíli tísní asi 10 500 lidí, kteří prchají před postupující sovětskou armádou. Ale do cíle drtivá většina z nich nikdy nedorazí.

Wilhelm Gustloff ještě v plné kráse. Foto: Wikimedia Commons

Plavidlo totiž lokalizuje sovětská ponorka S-13, jež na plavidlo vyšle několik torpéd, které ho zasáhnou na třech místech! Wilhelm Gustloff se v plamenech potápí na dno a tento okamžik se do historie zapíše černým písmem.

Odhady o počtu obětí se sice různí, ale pohybují se kolem 9000 lidí! Jde o největší námořní katastrofu ve známých dějinách lidstva, a možná ještě větší, než se zpočátku zdá. Postupem času vychází najevo, že na lodi mohl být převážen také osmý div světa – legendární jantarová komnata!

Německý historik Heinz Schön, který na lodi cestoval jako německý voják, později tvrdí: „Když byla 30. ledna loď připravena k odplutí, přijela nákladní auta a na palubu byly dodatečně naloženy nějaké těžké bedny.

Později jsme nemohli vyloučit, že to byly bedny, v nichž byla uložena jantarová komnata.“ Klesl snad při největší námořní katastrofě na dno i jantarový poklad?

Ourang Medan, nejděsivější loď všech dob? Foto: us.blastingnews.com
LOĎ, JEŽ NIKDY NEEXISTOVALA?

Píše se rok 1947 a americká loď Silver Star proplouvá kolem Malajsie, když poklidný den zdramatizuje hlášení vyslané z plavidla Ourang Medan. Hlas znějící jako z jiného světa vyřkne hrůzostrašná slova: „Všichni jsou mrtví. Včetně kapitána… Celá posádka je po smrti.“ Námořníci ze Silver Star se pokouší navázat kontakt, ale dostanou prý jedinou odpověď: „Já umírám…“ Silver Star okamžitě obrací kormidlo na souřadnice lodi Ourang Medan a objeví panorama zkázy.

Na palubě je hrobové ticho. A samé mrtvoly! Jenže na tělech nejsou žádná viditelná poranění, proto je tragédie ještě záhadnější. Příčinu strašlivé události se nepodaří objasnit. Když se lodníci ze Silver Star snaží plavidlo dopravit do nejbližšího přístavu, tak na palubě Ourang Medan vypukne požár a loď se potopí nedaleko malajského pobřeží!

Někteří badatelé se domnívají, že mohla pašovat nebezpečné chemické látky, jež otrávily posádku a později zavinily požár lodi. Ale pravda může být jednodušší. „Když jsem po osudu lodi pátral v holandských námořních záznamech, nic jsem nenašel.

Jako by loď nikdy neexistovala. Na mé písemné dotazy navíc nikdo nereagoval!“ poukazuje britský námořník a spisovatel Roy Bainton (*1943). Proč tolik tajností? Nebo je tragický příběh lodi Ourang Medan smyšlený?

Na lodi Doňa Paz zemřelo víc lidí než na Titanicu. Foto: themaritimepost.com
STRAŠLIVÁ VÁNOČNÍ TRAGÉDIE

Vánoce jsou prakticky za dveřmi, když 20. prosince 1987 filipínská dopravní loď Doňa Paz vyplouvá na širé moře. Míří z filipínského ostrova Leyte do hlavního města Manila. Sice má mít kapacitu zhruba 1500 osob, ale pluje na ní více než 4000 lidí, jedoucích ve sváteční čas za svými příbuznými.

V poklidné atmosféře nikdo netuší, že je za pár chvil čeká hrůzná smrt v ohni! V jedné z úžin se plavidlo nečekaně potkává s ropným tankerem Vector směřujícím také na Filipíny a vezoucím na devět tisíc sudů ropných produktů.

Dochází k mohutné srážce a obě lodě okamžitě zachvátí požár. Šance uniknout plamenům jsou pro cestující z Doni Paz prakticky nulové, nemají ani záchranné vesty! V oblasti se navíc vyskytuje množství žraloků.

Následky lodní katastrofy jsou strašlivé, dle odhadů přijde o život 4375 lidí! Neštěstí přežije jen 26 šťastlivců – dva z posádky tankeru Vector a 24 cestujících z trajektu Doňa Paz. Moře poté vyplaví na břeh dalších 275 ohořelých těl.

Ale kde jsou ostatky zbývajících obětí? To již nikdo nezjistí, zřejmě se o ně postarali žraloci. Nebo byl snad osudný oheň tak zničující, že po obou plavidlech nezbylo ani památky?

Zdeněk Pospíšil

Foto: yesterday.uktv.co.uk, Wikimedia Commons, us.blastingnews.com, themaritimepost.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...