reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Výprava do hlubin oceánů: Tvůrci záhadných podmořských staveb a jejich tajemství
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 9.12.2020
3.5tis
Záhadná struktura Yonaguni. Foto: medium.com
663
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Na dně oceánů se ukrývají i jiné tajemné objekty, které se kdysi zřejmě rozkládaly na souši. V 80. letech minulého století japonský potápěč Kihachiro Aratake při průzkumu mořského dna u japonského ostrova Yonaguni, zhruba 110 km od východního pobřeží ostrova Tchaj-wan, objevuje záhadně vyhlížející podmořské struktury!

Záhadná struktura Yonaguni. Foto: medium.com Yonaguni je splněným snem potápěčů z celého světa. Foto: sportdiver.com Zatopený chrám královny Kleopatry je fascinujícím místem. Foto: youtube.com Chrámový komplex ve městě Mahabalipuram byl prý původně mnohem větší. Leží jeho další části pod vodou? Foto: reddit.com
Yonaguni je splněným snem potápěčů z celého světa. Foto: sportdiver.com

Podivuhodné objekty prý v mnohém připomínají mayské pyramidy a vyvolávají otázky nejen kvůli pravidelným tvarům, ale rovněž kvůli neznámému původu. Renomovaní světoví výzkumníci se již po léta přou, zda úžasnou architekturu navrhl a zhotovil člověk, či příroda.

Ovšem pokud je japonský podmořský skvost dílem lidské ruky, jak se dostal hluboko pod hladinu? Podle geologů se komplex v Yonaguni kdysi mohl stát obětí pádu meteoritu a následné vlny tsunami, jež ho pohřbila do chladných vln oceánu.

Ale tato domněnka stále čeká na potvrzení. Nezbývá než doufat, že výzkumníci v budoucnu objeví další indicie, jež pomohou objasnit tajemství tohoto fascinujícího objevu.

Zatopený chrám královny Kleopatry je fascinujícím místem. Foto: youtube.com

ARCHEOLOGICKÝ POKLAD V PŘÍSTAVU

V přístavu egyptského města Alexandrie leží pod mořskou hladinou Kleopatřin palác, který kdysi obývala slavná egyptská královna Kleopatra (69–30 př.n.l.). Komplex staveb z bloků vápence je svého času architektonickou perlou Alexandrie, ale zřejmě roku 365 po Kristu je smeten ničivým zemětřesením a následnou vlnou tsunami, která kdysi majestátné budovy pohřbí v hlubinách.

Dlouho není známo, kde se trosky Kleopatřina paláce nacházejí, ale to se změní zásluhou renomovaného podmořského archeologa Francka Goddia. Ten už dlouhá léta zkoumá tajemství mořského dna, ale když se roku 1996 zkušebně ponoří do vln alexandrijského přístavu, nevěří vlastním očím.

Spatří tu dlážděné kolonády, ruiny budov, mnoho překrásných soch a dalších úžasných artefaktů. Jde doslova o archeologický poklad, o kterém dlouhá staletí nikdo netušil! Některé předměty jsou z mořského dna vyzvednuty, ale jiné jsou ponechány tak, jak byly nalezeny.

„Egypt se pustil do čištění znečištěného přístavu. Doufáme, že se jednoho dne podaří tuto lokalitu otevřít jako podmořský archeologický park. Vždyť je tu pod vodou celé město,“ informuje sám Goddio. A kdo ví, jaké skvosty se na dně světových moří a oceánů ještě skrývají!

Chrámový komplex ve městě Mahabalipuram byl prý původně mnohem větší. Leží jeho další části pod vodou? Foto: reddit.com

LEŽÍ ŠEST CHRÁMŮ POD VODOU?

Slavný chrámový komplex ve městě Mahabalipuram, jenž se rozkládá 60 kilometrů od města Chennai na jihu Indie, je právem považován za perlu světového kulturního dědictví. Sice leží na souši, ale zřejmě jen jeho část.

Podle místních legend se totiž v okolí tyčilo dalších šest chrámů, jež však měly zmizet pod hladinou moře! Měly prý tvořit rozlehlé posvátné středisko ze 7.–9. století, postavené na popud zdejšího vládce Narasimhavarmana I. (vládne asi 630–668).

Ve stavbě pokračují také následující generace panovníků a na břehu Indického oceánu vzniká 7 svatostánků, díky nimž je Mahabalipuram označován za „město sedmi pagod“. Do současnosti však přežije jediná.

Zprávy o dalších sedmi chrámech jsou obvykle považovány za nepodložené pověsti, ale zřejmě je na nich víc než jenom špetka pravdy. Když se v roce 2002 britsko-indický výzkumný tým odhodlá prozkoumat pobřežní vody u Mahabalipuramu, objeví po celém dně roztroušené trosky staveb!

O dva roky později navíc vlna tsunami odhalí další potopené ruiny, jež nasvědčují tomu, že pověsti o sedmi pagodách téměř jistě nelžou! V lokalitě v současné době probíhá archeologický průzkum, takže se svět zřejmě může těšit na zajímavé objevy…

Zdeněk Pospíšil

Foto: medium.com, sportdiver.com, youtube.com, reddit.com
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 153
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]