26. července 2014: V kanadském Torontu dochází k masovému pozorování UFO, vyděšení lidé volají na policii.
Domů     Napoleon a záhadný muž v šarlatovém: Předpověděl císařův pád přízrak?
Napoleon a záhadný muž v šarlatovém: Předpověděl císařův pád přízrak?
od 6.1.2024
3.5tis
Chodil za významnými francouzskými osobnostmi nějaký trpaslík, který jim oznamoval jejich smrt?
370
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Svět ho zná jako mocného vojevůdce, císaře, diktátora. Jenže Napoleon Bonaparte byl proslulý také svými výklady snů, vyprávěním duchařských příběhů a vírou ve stovky let stará proroctví, předurčující jej k velkým vítězstvím.

Byl rovněž pevně přesvědčen, že se opakovaně setkal s malou postavou, jíž nazýval „červeným mužíčkem osudu“. Ten mu však nakonec místo triumfu přinesl zkázu…

Chodil za významnými francouzskými osobnostmi nějaký trpaslík, který jim oznamoval jejich smrt? Jak to, že jiní mocní Francouzi po setkání s trpaslíkem umírají, ale Napoleon s ním uzavírá obchody? Proč Napoleon trpaslíka neposlouchal? Existoval záhadný mužíček vůbec?

Šarlatový přízrak se zdá být poslem tragédií a neštěstí napříč celou Francií. V rozmezí 260 let se objevují zprávy o tom, že se zjevuje před nejdůležitějšími postavami té doby.

První se s ním má setkat francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Popisuje jej jako trpasličí bytost v červeném ošacení a považuje ho za cosi nadpřirozeného, nikoliv člověka z masa a kostí. Podle ní je předzvěstí temných zítřků.

Později právě jí historici označují za hlavní iniciátorku Bartolomějské noci, masakru hugenotů (protestantů – pozn. red.) z 24. srpna 1572. Násilnosti v ulicích trvají až do října, dobové prameny uvádějí, že „v řekách plavalo tolik mrtvol, že nebylo možné jíst ryby.“ Král Jindřich IV. Francouzský (1553–1610) údajně mužíka vidí den před svým zavražděním.

Roztřesené služebné jindy ukazují tam, kde ještě před chvílí byl trpaslík v červeném, jehož měly spatřit u postele Ludvíka XVI. (1754–1793), zatímco se král pokoušel uniknout před revolucionáři a před popravou. Marně.

9. srpna 1792 se prý šarlatová postava zjevuje i jeho manželce Marii Antoinettě (1755–1793), oběma roku 1793 ukončí život ostří obávané gilotiny. Neznámé stvoření ale ještě neřeklo poslední slovo…

Jak to, že jiní mocní Francouzi po setkání s trpaslíkem umírají, ale Napoleon s ním uzavírá obchody?
Jak to, že jiní mocní Francouzi po setkání s trpaslíkem umírají, ale Napoleon s ním uzavírá obchody?

Známe se už dlouho

Za slavným francouzským vojevůdcem Napoleonem Bonapartem (1769–1821) trpaslík údajně přichází během egyptského tažení. Pod stíny sfing mu přislíbí dekádu plnou vítězství na všech bojištích Evropy.

Zároveň budoucího císaře informuje, že po jeho boku stojí již od dětství a že jej zná lépe, než on sám. „Mise v Egyptě neskončí úspěchem,“ varuje a naléhá na Napoleona, ať se vrátí do své domoviny.

Ta se má brzy ocitnout v ohrožení od Anglie, Ruska, Turecka a dalších „protinapoleonských“ armád. Všechny předpovědi se naplní. Roku 1809 už coby císař Napoleon přemítá po vítězné bitvě u Wargramu, v níž srazil rakouské vojsko.

Tehdy se má malý mužík v červeném zjevit podruhé. Čas se naplnil. Napoleon jej žádá o dalších pět let a dostává je pod jedinou podmínkou – nesmí podniknout tažení do Ruska. Císař souhlasí, ale domluvu poté ignoruje.

Ruská výprava pro něj vyústí v katastrofu a je začátkem jeho konce. Jak si přítomnost malé postavy vysvětlit? Měl vojevůdce jen halucinace, či příliš živé sny?

S příběhy o mužíkovi ovšem byli seznámeni i podaní v Tuilerijském paláci, dnes již bývalém sídle francouzských vládců.

Proč Napoleon trpaslíka neposlouchal? Existoval záhadný mužíček vůbec?
Proč Napoleon trpaslíka neposlouchal? Existoval záhadný mužíček vůbec?

Poslední setkání

Ráno 1. ledna 1814, nedlouho předtím, než je Napoleon nucen odstoupit ze své funkce, se karmínová postava zjevuje naposledy. Nejprve má přijít k císařovu ministerskému poradci Louisi-Mathieu Moléovi (1781–1855).

Ten má jasný pokyn, že si vladař nepřeje být rušen. Když ho však informuje, kdo dorazil, příkaz je ihned odvolán. Říká se, že Napoleon prosil o více času, ale od záhadné bytosti dostal už jen tři měsíce.

Během nich se zoufale snažil podniknout další válečné tažení na východ, ale to už Francie padá do rukou evropských spojeneckých vojsk, a malý velký císař 1. dubna 1814, přesně tři měsíce po návštěvě červeného trpaslíka, definitivně sesedá z trůnu.

Zbytek života tráví ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena, kde po necelých šesti letech umírá. Je přízračný mužík v šarlatovém pouhou legendou, nebo to byl ďábel? A co si od Napoleona vzal výměnou za slíbené roky vítězství? Jeho duši?

Možná jen tak mohl císař zvládnout přihlížet dlouhým rokům válek, jež způsobil, při nichž zemřely miliony lidí?

Foto: Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 26.7.2024 1.0tis
U města Autun ve střední Francii se dochovala tajemná starověká stavba. Vznikla pravděpodobně v prvním století našeho letopočtu. Smysl tohoto jehlanovitého objektu je však do dnešních dnů záhadou. Jak prokázala archeologie, stavba se nachází v blízkosti nekropole-hřbitova římského sídla  Augustodunum, na jehož základech stojí současné město Autun.
od 26.7.2024 1.4tis
Podle historiků člověka od pravěkých ještěrů dělila miliony let dlouhá propast. Jenže kosterní nálezy, otisky stop i prastará umělecká díla vypovídají o možné realitě, která se zcela vymyká tomu, jak se na dějiny dívá současná věda. Žili dinosauři déle, než se předpokládalo, nebo snad společně s nimi koexistovala lidská rasa, o níž dosud nemáme ani tušení?
od 25.7.2024 1.8tis
V indiánských příbězích se to jen hemží zkazkami o existenci bájného El Dorada, města plného zlata, šperků a drahého kamení. Prý se nachází někde v Jižní Americe. Problémem ale je, že nikdo neví, kde přesně. Podařilo se to před několika měsíci zjistit univerzitnímu profesorovi Christopherovi Minsterovi z Ekvádoru? Proč stále nikdo nenašel El Dorado? To je
od 24.7.2024 2.4tis
Mělo to být obří impérium, které zabíralo velkou plochou dnešní Asie. Připisují se mu zásadní okamžiky v dějinách, a to včetně výstavby nejznámějších monumentů minulosti. „Made in Tartaria“ tak má být například i Velká čínská zeď. Existovala Tartárie? V případě stavby Velké čínské zdi dochází v kontextu bájné Tartárie i k velmi originálním výkladům
od 24.7.2024 2.9tis
Spojovat záhady s něčím tak obyčejným a notoricky fádním, jako je rohlík či houska, svědčí buď o nedostatku důvtipu, nebo naopak přemíry přebujelého vtipu... Napadlo vás však někdy, proč se tyto druhy-tvary pšeničného pečiva nazývají právě takto? Záhada pojmenování „rohlík, houska“ nás zavede nejen do historie Evropy, jazykovědných kabinetů, ale i
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské