Teorie o tom, že slavný vojevůdce a někdejší císař Francie Napoleon Bonaparte (1769–1821) ve skutečnosti nezemřel vlastní rukou, ale byl otráven, se od jeho skonu neustále množí.
Podle těchto domněnek měl být Napoleon odstraněn pomocí pozvolného jedu, pravděpodobně arzenu, který mu někdo podával po malých dávkách delší dobu.
Vážné konspirační teorii nahrává i fakt, že začátkem 19. století, v době Napoleonova úmrtí, se arzen k odstranění nepřátel běžně používal.
Z dobových kronik je navíc patrné, že Napoleonovy zdravotní obtíže na sklonku jeho života mohly odpovídat této pomalé jedovaté smrti.
Příznaky otravy arzenem (vyvrhování tekutin a potravy, nutkavá žízeň, horečnatost a třes) se totiž shodují s projevy mnoha chorob, které jsou lékařům běžné známy. Mohli se tak studovaní muži při určování diagnózy, respektive příčiny smrti zmýlit?
MILOSTNÝ TROJÚHELNÍK?
Podle jedné teorie, ke které se mnozí badatelé kloní, mohl být travičem francouzský generál Charles-Tristan de Montholon (1782–1853), který Napoleona dobrovolně doprovázel do jeho exilu na ostrov Svatá Helena a setrvával zde až do jeho smrti, ačkoliv měl možnost vrátit se do Francie dříve.
Montholon měl volný přístup k Napoleonovi i do jeho vinného sklepa, kde mohl teoreticky dávat jed do lahví s jeho oblíbeným vínem. Jaký ale mohl být jeho motiv?
Spekuluje se, že Montholonova manželka Albine de Vassal mohla být Napoleonovou milenkou. Šlo tedy o pomstu zhrzeného milence, byl důvod čistě politický, anebo bylo vše docela jinak?