V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!
Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená „Velké kouřové hory“, si pohoří získává díky časté mlze, jež pohoří obklopuje a z dálky vypadá jako kouř.
Národní park ročně navštíví kolem 10 milionů turistů, někteří z nich se však z hor už nikdy nevrátí. Při takové návštěvnosti není nic mimořádného, že se v divokém terénu čas od času nějaký nešťastník ztratí.
Obvykle je hledaná osoba díky specializovaným pátracím týmům lokalizována do 48 hodin, existují však i o něco temnější případy. Některé incidenty zaznamenané v této oblasti se vymykají vší logice.
SCHOVÁ SE A ZMIZÍ
Snad nejznámějším a nejčastěji zmiňovaným případem je zmizení teprve šestiletého Dennise Martina, k němuž dojde 14. června 1969. Jeho rodina se o víkendu na Den otců tak jako každý rok vydává tábořit v Great Smoky Mountains.
Během procházky podél frekventované Apalačské stezky se Dennis, jeho bratr a další dva chlapci rozhodnou, že se schovají před dospělými a až půjdou okolo, vybafnou na ně. Děti se rozeběhnou do svých úkrytů a když přijde jejich chvíle, vyskočí na cestu s jednohlasným „Baf!“ Až na Dennise.
Chlapec v zářivém červeném tričku není nikde k nalezení. Zpočátku se ostatním domnívají, že se je stále někde ukrytý, ale o něco později začíná být zřejmě, že to není žádná hra. Kam mohl zmizet? Správci parku okamžitě spustí pátrací akci, ale po chlapci ani vidu.
Zlověstně působí svědectví rodiny Keysových, která se několik hodin po zmizení chlapce pohybuje asi deset kilometrů od místa jeho zmizení. Rodina tvrdí, že v lese zaslechla křik malého chlapce a spatřila neznámého muže, který nesl cosi přehozeného přes rameno.
Policie však tehdy dospěje k závěru, že to bylo moc daleko a spojitost se zmizením Dennise vyloučila.

PŘÍMO PŘED NOSEM
Zmizení Dennise Martina nebylo nikdy objasněno, přibyla ovšem řada dalších neméně bizarních případů. Jedním z nich je například zmizení Trenny Lynn Gibson, která zmizela v přítomnosti 40 dalších osob! Šestnáctiletá středoškolačka vyráží 8.
října 1976 se svými spolužáky na exkurzi do národního parku. Studenti se při výšlapu směrem k místu zvanému Andrew’s Bald rozdělili do menších skupin podle toho, jak rychle postupují vpřed. Kolem třetí hodiny odpoledne si skupina uvědomí, že Gibson už mezi nimi není a někde v průběhu cesty se musela oddělit od ostatních.
To je poměrně zvláštní, neboť před ní i za ní ještě kráčelo několik dalších skupin studentů a nikdo si nevšiml, že by se se ztracenou studentkou v nějakém bodě túry minul. Bylo to jako by zmizela všem přímo před nosem.
Stejně jako v dalších případech, ani tentokrát rozsáhlé pátrání neobjeví jedinou stopu. Zejména s ohledem na svědectví rodiny Keysových se začne spekulovat o možné sériovém vrahovi, který se v horách usídlil.
Mohl by ale unikat a vraždit až do současnosti? Existují totiž zmizení i poměrně nedávná!

ZVLÁŠTNÍ SHODA
Mizením osob v tomto národním parku se poměrně detailně věnuje bývalý policejní detektiv a nynější vyšetřovatel podobně záhadných případů David Paulides ve své sérii knih s názvem The Missing 411. Paulides poukazuje na poněkud znepokojivý fakt, že většina ze stovek případů podivných zmizení, která sám prozkoumal, se odehrává v národních parcích a mají tendenci objevovat se v jakýchsi shlucích.
Zmizení také nesou řadu shodných rysů, k mnohým například dochází v blízkosti vodních ploch, speciálně vycvičení psi nedokáží najít stopu a pokud se pohřešovaná osoba vyskytovala ve společnosti dalších lidí podobně jako Trenny Gibson, svědkové si zpravidla nedokáží vybavit, kdy a jak přesně se od nich dotyčný oddělil, jako by v jeden okamžik spontánně přestal existovat a nikdo si toho ani nevšiml.
Ztracené osoby ani jejich těla se obvykle nikdy nenajdou a po zmizelých často zůstává jen opuštěné auto u cesty. Pokud je tělo přeci jen nalezeno, není možné určit příčinu smrti, nebo je příčina tak matoucí, že přináší více otázek než odpovědí. Co to všechno znamená?

PŘÍLIŠ MNOHO TEORIÍ
Dalším zlověstným rysem takových zmizení, je jakási zdrženlivost autorit. Pátrací akce sice proběhnou, policie o nich ale hovoří jen velmi nerada a obvykle je nakonec ze zmizení obviňována sama oběť či skupina, v níž se před zmizením pohybovala.
Paulides z toho vyvozuje, že se vláda nějakým způsobem podílí na zakrývání či přinejmenším bagatelizaci zmizení. Proč by to ale dělala? Ví snad, kdo má tyto události odehrávající se v parcích celé Ameriky na svědomí?
Teorií, která usilují o vysvětlení těchto zmizení, je nepřeberné množství. Vedle sériových vrahů či interdimenzionálních bran se hovoří také o pozemských černých dírách, vládních spiknutích, útocích bigfoota či únosech mimozemšťanů. Může být některá z těchto fantastických teorií pravdivá?