reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Neobjasněné události
Národní park Great Smoky Mountains: Beze stopy tu mizí i zkušení trampové
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021
3.4tis
Pohoří Great Smoky Mountains, foto Aviator31 / Creative Commons / Volné dílo
362
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!

Pohoří Great Smoky Mountains, foto Aviator31 / Creative Commons / Volné dílo Chlapec se schoval v křoví a zmizel, foto Pixabay Studentka kráčející ve skupině svých vrstevníků zmizela, aniž by si toho kdokoliv všiml, foto Pixabay Jedna z teorií zmiňuje i únosy mimozemšťanů, foto Pixabay

Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená „Velké kouřové hory“, si pohoří získává díky časté mlze, jež pohoří obklopuje a z dálky vypadá jako kouř.

Národní park ročně navštíví kolem 10 milionů turistů, někteří z nich se však z hor už nikdy nevrátí. Při takové návštěvnosti není nic mimořádného, že se v divokém terénu čas od času nějaký nešťastník ztratí.

Obvykle je hledaná osoba díky specializovaným pátracím týmům lokalizována do 48 hodin, existují však i o něco temnější případy. Některé incidenty zaznamenané v této oblasti se vymykají vší logice.

SCHOVÁ SE A ZMIZÍ

Snad nejznámějším a nejčastěji zmiňovaným případem je zmizení teprve šestiletého Dennise Martina, k němuž dojde 14. června 1969. Jeho rodina se o víkendu na Den otců tak jako každý rok vydává tábořit v Great Smoky Mountains.

Během procházky podél frekventované Apalačské stezky se Dennis, jeho bratr a další dva chlapci rozhodnou, že se schovají před dospělými a až půjdou okolo, vybafnou na ně. Děti se rozeběhnou do svých úkrytů a když přijde jejich chvíle, vyskočí na cestu s jednohlasným „Baf!“ Až na Dennise.

Chlapec v zářivém červeném tričku není nikde k nalezení. Zpočátku se ostatním domnívají, že se je stále někde ukrytý, ale o něco později začíná být zřejmě, že to není žádná hra. Kam mohl zmizet? Správci parku okamžitě spustí pátrací akci, ale po chlapci ani vidu.

Zlověstně působí svědectví rodiny Keysových, která se několik hodin po zmizení chlapce pohybuje asi deset kilometrů od místa jeho zmizení. Rodina tvrdí, že v lese zaslechla křik malého chlapce a spatřila neznámého muže, který nesl cosi přehozeného přes rameno.

Policie však tehdy dospěje k závěru, že to bylo moc daleko a spojitost se zmizením Dennise vyloučila.

Studentka kráčející ve skupině svých vrstevníků zmizela, aniž by si toho kdokoliv všiml, foto Pixabay

PŘÍMO PŘED NOSEM

Zmizení Dennise Martina nebylo nikdy objasněno, přibyla ovšem řada dalších neméně bizarních případů. Jedním z nich je například zmizení Trenny Lynn Gibson, která zmizela v přítomnosti 40 dalších osob! Šestnáctiletá středoškolačka vyráží 8.

října 1976 se svými spolužáky na exkurzi do národního parku. Studenti se při výšlapu směrem k místu zvanému Andrew’s Bald rozdělili do menších skupin podle toho, jak rychle postupují vpřed. Kolem třetí hodiny odpoledne si skupina uvědomí, že Gibson už mezi nimi není a někde v průběhu cesty se musela oddělit od ostatních.

To je poměrně zvláštní, neboť před ní i za ní ještě kráčelo několik dalších skupin studentů a nikdo si nevšiml, že by se se ztracenou studentkou v nějakém bodě túry minul. Bylo to jako by zmizela všem přímo před nosem.

Stejně jako v dalších případech, ani tentokrát rozsáhlé pátrání neobjeví jedinou stopu. Zejména s ohledem na svědectví rodiny Keysových se začne spekulovat o možné sériovém vrahovi, který se v horách usídlil.

Mohl by ale unikat a vraždit až do současnosti? Existují totiž zmizení i poměrně nedávná!

Jedna z teorií zmiňuje i únosy mimozemšťanů, foto Pixabay

ZVLÁŠTNÍ SHODA

Mizením osob v tomto národním parku se poměrně detailně věnuje bývalý policejní detektiv a nynější vyšetřovatel podobně záhadných případů David Paulides ve své sérii knih s názvem The Missing 411. Paulides poukazuje na poněkud znepokojivý fakt, že většina ze stovek případů podivných zmizení, která sám prozkoumal, se odehrává v národních parcích a mají tendenci objevovat se v jakýchsi shlucích.

Zmizení také nesou řadu shodných rysů, k mnohým například dochází v blízkosti vodních ploch, speciálně vycvičení psi nedokáží najít stopu a pokud se pohřešovaná osoba vyskytovala ve společnosti dalších lidí podobně jako Trenny Gibson, svědkové si zpravidla nedokáží vybavit, kdy a jak přesně se od nich dotyčný oddělil, jako by v jeden okamžik spontánně přestal existovat a nikdo si toho ani nevšiml.

Ztracené osoby ani jejich těla se obvykle nikdy nenajdou a po zmizelých často zůstává jen opuštěné auto u cesty. Pokud je tělo přeci jen nalezeno, není možné určit příčinu smrti, nebo je příčina tak matoucí, že přináší více otázek než odpovědí. Co to všechno znamená?

Chlapec se schoval v křoví a zmizel, foto Pixabay

PŘÍLIŠ MNOHO TEORIÍ

Dalším zlověstným rysem takových zmizení, je jakási zdrženlivost autorit. Pátrací akce sice proběhnou, policie o nich ale hovoří jen velmi nerada a obvykle je nakonec ze zmizení obviňována sama oběť či skupina, v níž se před zmizením pohybovala.

Paulides z toho vyvozuje, že se vláda nějakým způsobem podílí na zakrývání či přinejmenším bagatelizaci zmizení. Proč by to ale dělala? Ví snad, kdo má tyto události odehrávající se v parcích celé Ameriky na svědomí?

Teorií, která usilují o vysvětlení těchto zmizení, je nepřeberné množství. Vedle sériových vrahů či interdimenzionálních bran se hovoří také o pozemských černých dírách, vládních spiknutích, útocích bigfoota či únosech mimozemšťanů. Může být některá z těchto fantastických teorií pravdivá?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 23.6.2022 1.6tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.2tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]
od Dalibor Vrána 21.6.2022 2.8tis
Sebevražedný, vlastnoručně napsaný dopis amerického zpěváka Kurta Cobaina (1967–1994), se stává podezřelou okolností jeho smrti. Že tu něco nehraje, si jako první všímá soukromý detektiv Tom Grant, kterého si najala vdova po zesnulém, herečka a zpěvačka Courtney Love (*1964). Celý dopis po drtivou většinu rozsahu vůbec nepůsobí jako rozloučení se světem. Cobain zde píše o […]
od Eva Soukupová 20.6.2022 1.8tis
V průlivu Long Island Sound u amerického pobřeží leží malý ostrov zvaný Charles island. Na něm je prý ukryté aztécké zlato a k tomu ještě poklad obávaného piráta kapitána Kidda. Jenže ostrov i cennosti jsou prokleté a ten, kdo se jich pokusí zmocnit, si podepisuje rozsudek smrti.     Malý ostrov patřící k americkému státu […]
od Mirek Brát 18.6.2022 1.4tis
Blízká setkání prvního druhu se v minulosti nevyhnuly ani slavným osobnostem. Patřil k nim i německý básník Goethe. Záhadná událost se stala v době, kdy byl pozdější známý literát teprve šestnáctiletým studentem. Co vlastně Goethe pozoroval? V roce 1765 cestoval Goethe do Lipska. Putování mu znepříjemňoval nejen vytrvalý déšť, ale i špatný stav komunikací. V lokalitě mezi městy […]