Pioneer 10 je americká planetární sonda, která byla určena k průzkumu Jupiteru. Navíc šlo o první sondu, která opustila naši sluneční soustavu. Během jejího letu se však stalo něco podivného. Záhadná síla vychýlila sondu z kurzu…
Sonda Pioneer 10 je známá i tím, že nese na své palubě poselství pro případný kontakt s mimozemskou civilizací. Jedná se o zlatou destičku, kterou navrhl vědec Carl Sagan. Na destičce jsou vyryté matematické symboly, vyobrazení muže a ženy, vyznačena poloha planety Země ve vesmíru.

Sonda směřuje do souhvězdí Býka. K hvězdě Aldebaran v tomto souhvězdí dorazí za dva miliony let.
Odchylka z kurzu
Sonda Pioneer 10 odstartovala ke své nekonečné misi v březnu roku 1972. Příští rok tak oslaví již abrahamoviny svého putování vesmírem. Mise Pioneer 10 byla oficiálně ukončena v roce 1997, ale ještě v roce 2003 byly zachyceny slabé signály, které sonda vysílala. Nacházela se tehdy ve vzdálenosti 12 miliard kilometrů od Země.

Během sledovatelné trasy sondy Pioneer 10 se udál záhadný jev, pro který vědci stále nemají exaktní vysvětlení. Neznámá síla ji vychýlila z plánované trasy. Diskutovalo se o tom, že Einsteinova obecná teorie relativity vykazuje chyby a nepočítala s cestami do dalekého vesmíru.
Rovněž se objevila teorie temné hmoty, která odklonila sondu z trasy. K slovu přišla i teorie desáté planety.
Neznámá planeta či hvězda?
V roce 1821 byly francouzským astronomem Bouvardem popsány anomálie v oběžné dráze planety Uran. Jeho pozorování a výpočty předpověděly budoucí objev planety Neptun. Někteří badatelé se domnívají, že Bouvardova analogie by mohla být aplikovatelná i na vysvětlení odchylek v kurzu u sondy Pioneer 10.
Mohla by totiž za ně být odpovědná neznámá obří planeta, která se nachází v neprozkoumaných oblastech vesmíru za Plutem, za vnějším orbitálním prstencem známých planet.

Kromě spekulací o neznámé planetě se vynořují i hypotézy o tom, že naše Slunce má neviditelného společníka: „temnou hvězdu“. V každém případě konspirační teorie hovoří o tom, že sonda Pioneer byla vypuštěna z důvodu, aby do této „temné oblasti vesmíru“ vnesla světlo, potvrdila či vyvrátila existenci neznámé planety či neviditelného souputníka Slunce.

Zatím jediným zveřejněným důkazem v kontextu celé záhady je nevysvětlitelná odchylka letu sondy Pioneer 10. Dodejme, že chyba nebyla na straně legendární sondy, protože stejnou odchylku vědci zaznamenali i při letu sesterského projektu, který zahrnoval vypuštění sondy Pioneer 11.